Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kieleckiej dzielnicy Dyminy nie ma wodociągu, a studnia się nie sprawdza. Mieszkańcy pytają co dalej

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Monika Kowalska z powodu braku wodociągu i studni z niezdatną do picia wodą nie może uzyskać odbioru technicznego domu
Monika Kowalska z powodu braku wodociągu i studni z niezdatną do picia wodą nie może uzyskać odbioru technicznego domu Aleksander Piekarski
100 metrów sieci wodociągowej za 20 tysięcy złotych musi wybudować Monika Kowalska, by uzyskać odbiór techniczny swojego domu. 3 lata temu dokładnie w tym miejscu powstała nitka kanalizacyjna. Jak mówi mieszkanka Dymin, wówczas inwestor nie pomyślał o tym, by zadbać również o wodę.

Koszt budowy wodociągu przewyższa możliwości finansowe rodziny, dlatego spróbowano innego rozwiązania.
- Postanowiliśmy wykopać studnię głębinową. Po wykonaniu badań wody okazało się jednak, że jest ona skażona bakterią e. coli i nie nadaje się do spożycia, przez co odbiór techniczny wciąż nie jest możliwy - mówi Monika Kowalska. - Wodociągi zaleciły, byśmy założyli komitet i postarali się rozłożyć koszty budowy wodociągu na jak najwięcej mieszkańców. Jednak w sytuacji analogicznej do naszej jest jeszcze jedna rodzina, a w pozostałych domach funkcjonują studnie, dlatego właściciele nie są zainteresowani wodociągiem - uzupełnia Monika Kowalska.

Co na to Wodociągi Kieleckie? Odpowiedzi na pytania naszej czytelniczki udzielił rzecznik instytucji, Ziemowit Nowak.
- Żadne przedsiębiorstwo wodociągowe w Polsce ani gmina nie mają zasady, że jeżeli budowana jest sieć kanalizacyjna, to zawsze budowana jest również sieć wodociągowa, lub odwrotnie. Wręcz przeciwnie — bardzo często takie inwestycje realizowane są osobno. Wynika to z wielu czynników, zarówno technicznych, technologicznych, jak i finansowych. Nie ma więc nic nadzwyczajnego w tym, że przy ulicy Kalinowej powstała sieć kanalizacyjna w sytuacji, kiedy mieszkańcy korzystali i nadal korzystają z własnych studni - wyjaśnia Ziemowit Nowak.

Rzecznik odniósł się także do pisma, które Monika Kowalska wystosowała do Wodociągów.
- Chybiony jest również zarzut mieszkanki, że „w XXI wieku jest nie do pomyślenia, żeby w Kielcach były problemy z doprowadzeniem wody". Stopień zwodociągowania Kielc, czyli liczba osób mieszkających w domach podłączonych do wodociągu, przekracza 97%, co odpowiada standardom polskim i europejskim. Żadne miasto na świecie nie ma położonej sieci wodociągowej na całej swojej powierzchni, dlatego podejmując decyzję o budowie domu trzeba upewnić się co do możliwości uzbrojenia działki w media, w tym w wodę. Przy ulicy Kalinowej nie była i nie jest planowana budowa wodociągu, a mimo tego mieszkanka zdecydowała się na budowę domu i własnej studni, na co zezwala prawo budowlane - mówi rzecznik Wodociągów Kieleckich.

Co w takiej sytuacji można doradzić mieszkańcom Kalinowej?
- Rozwiązaniem tej kwestii jest zawiązanie przez nich tak zwanej inicjatywy lokalnej w sprawie budowy wodociągu w tym miejscu i wystąpienie do miasta Kielce o dofinansowanie inwestycji. Taka procedura była już w naszym mieście wielokrotnie stosowana - podpowiada Ziemowit Nowak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Powstanie polskie TGV? W trzy godziny z Gdańska do Krakowa

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie