MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wielkie uroczystości jubileuszowe w Niegosławicach

Irena IMOSA [email protected]
Obelisk stanie przy odnowionej remizie jednostki, która dostanie nowy wóz i nowy sztandar.
Obelisk stanie przy odnowionej remizie jednostki, która dostanie nowy wóz i nowy sztandar. Irena Imosa
W dziejach Niegosławic koło Złotej - gdzie 171 lat temu przyszedł na świat Adolf Dygasiński - takiej fety jeszcze nie było.

W niedzielę wielkie uroczystości jubileuszowe w Niegosławicach. Na Honorowego Sołtysa tej wsi czeka już kapelusz.

Uroczystość zaplanowana na niedzielę, 30 maja przygotowywana jest według scenariusza, który przygotowało Stowarzyszenie Kulturalne Beldonek z Chrobrza przy wsparciu społecznego komitetu obchodów z Niegosławic, władz gminy Złota, Rady Sołeckiej, miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu.

ATRAKCJE

W niedzielę odsłonięty zostanie obelisk i tablica upamiętniająca fakt narodzin w Niegosławicach "ojca naturalizmu" w polskiej literaturze. Wydarzenie to zamknie trwające wiele miesięcy obchody Roku Adolfa Dygasińskiego. Po odsłonięciu obelisku marszałek województwa Adam Jarubas otrzyma tytuł Honorowego Sołtysa Niegosławic, stosowny do prestiżu kapelusz - rozmiar 58 a także grawerton potwierdzający to wyróżnienie.

Również w niedzielę miejscowa jednostka straży - obchodząca jubileusz 30-lecia - otrzyma nowy sztandar i wóz bojowy. Volkswagena transportera na ręce Honorowego Sołtysa, szefa komitetu organizacyjnej obchodów dla niegosławickiej jednostki przekazał komendant wojewódzki policji, młodszy inspektor Mirosław Schossler.

O godzinie 10 rozpocznie się rekordowy pod względem liczby wykonawców Przegląd Kapel i Solistów - Instrumentalistów Ludowych imienia Kazimierza Krawczyka i Stanisława Muchy - dwóch wybitnych grajków ludowych pochodzących z tej gminy.

BOGATA PULA NAGRÓD

- Mamy zgłoszenia aż 22 kapel i aż 16 solistów instrumentalistów. Zmuszeni byliśmy ograniczyć prezentacje do dwóch utworów. Jest o co grać, bo pula nagród wyniesie aż 10 tysięcy złotych. Ufundowali je: europoseł Czesław Siekeirski, wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek Adam Jarubas, burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, wójt Złotej Tadeusz Sułek i szef gminnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego Cezary Brudz. Liczymy na udział mieszkańców Ponidzia, tym bardziej, że tylko na terenie gminy Złota, listowne zaproszenia otrzymali właściciele 1548 domostw - mówi Adam Ochwanowski z Beldonka.

- Kilka dni przed obchodami udało się odnaleźć archiwalne zdjęcie, na którym widać dom, w którym urodził się Adolf Dygasiński - powiedział nam Ireneusz Gołuszka, sekretarz Urzędu Gminy, który poprowadzi część oficjalną uroczystości. Na finał do tańca grać będzie zespół Duex. Do białego rana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie