Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu upamiętniono 79. rocznicę nalotu niemieckiego na dworzec kolejowy [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Kwiaty składa burmistrz Sandomierza w asyście Straży Miejskiej.
Kwiaty składa burmistrz Sandomierza w asyście Straży Miejskiej. Klaudia Tajs
W Sandomierzu upamiętniono 79 rocznicę nalotu niemieckiego na dworzec kolejowy. Mieszkańcy złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Na koniec uroczystości wybrzmiał utwór „Śpij kolego”.

Trzeciego września, 79 lat temu Sandomierz znalazł się pod ostrzałem ataku lotniczego niemieckich samolotów Luftwaffe. Miejsce pamięci, w którym spotykają się obecnie mieszkańcy, by oddać hołd pierwszym ofiarom jest nieprzypadkowe, bowiem właśnie okolice dworca PKP w Sandomierzu, były miejscem strategicznym w kontekście obronności naszego Państwa. Stąd wyruszali na wojnę, która rozpoczęła się niespełna dwie doby wcześniej, żołnierze 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, trzeciego września, w południe pod pamiątkową tablicą spotkali się przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego, radni, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz mieszkańcy miasta, aby oddać hołd pierwszym ofiarom wojny w mieście.

Modlitwę za dusze poległych obrońców Ojczyzny odmówił wraz ze zgromadzonymi ks. Marek Flis proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

O tragicznym wydarzeniu, które rozegrało się na dworcu PKP do zgromadzonych mówił Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza

- Jak co roku, spotkaliśmy się w tym szczególnym miejscu dla społeczności naszego miasta - mówił burmistrz. - Wspominamy bolesne wydarzenie, które miało miejsce 79 lat temu i było okrutnym początkiem zagłady, jakiej dopuściły się hitlerowskie Niemcy na ludzkości. W wyniku pierwszego, lokalnego nalotu sił powietrznych Luftwaffe na sandomierskim peronie życie straciło 12 osób. Ta symboliczna dla nas, sandomierzan data przypomina o tym, że wojny i konflikty zbrojne to synonim śmierci i cierpienia. Zaczyna się od kilkunastu ofiar, a kończy się na ilości liczonej w milionach. Dworzec kolejowy w Sandomierzu był podczas II wojny światowej miejscem strategicznym. Stąd wyruszali w Polskę żołnierze 2 Pułku Piechoty Legionów, którzy już przed 1 września gromadzili siły zdając sobie sprawę z nieuchronnego widma agresji niemieckiej na Polskę. Linia Sandomierz-Skarżysko, którą udał się w stronę Gór Borowskich, pułk pod dowództwem pułkownika Czyżewskiego, została w szczególny sposób oznaczona na mapie okupanta.Wróg orientował się w ilości sił wojskowych podróżujących na tej trasie. Stąd już w pierwszych dniach wojny dworzec kolejowy w Sandomierzu, został zaatakowany z powietrza.

Marek Bronkowski mówiąc o dworcu kolejowym i jego znaczeniu dla rozwoju miasta nawiązał do wydarzeń współczesnych.

- Dzisiaj, o 5.34 stałem wraz z mieszkańcami na peronie i cieszyliśmy się, że Sandomierz ma nareszcie stałe połączenie kolejowe ze stolicą Podkarpacia - Rzeszowem - dodał burmistrz. - Mówiliśmy, jak to historia tragiczna, splata się z radością, wiarą w jak najlepszą przyszłość dla tego miejsca. Proszę nie odebrać tego jako nietakt, ale cieszę się i jestem dumny z faktu, że udało mi się odnowić połączenia kolejowe, pasażerskie w Sandomierzu. Jestem przekonany, że uda nam się też i budynek dworca tak zaadaptować, by jak najlepiej służył mieszkańcom i pasażerom. 80 lat temu ta część naszego miasta została przyłączona do Sandomierza. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie co by było, gdyby to nie nastąpiło. Jestem przekonany, że nasze plany związane z rozwojem tej części miasta zostaną zrealizowane. Będzie to kolejny hołd pamięci, złożony tym niewinnym ofiarom nalotu hitlerowskiego. Cześć ich pamięci!

Po przemówieniu burmistrza Bronkowskiego delegacje złożyły wieńce, wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą wydarzenie.
Na koniec uroczystości wybrzmiał utwór „Śpij kolego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie