Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skarżysku powstało stowarzyszenie. Celem - uratowanie pomnika rodziny Witwickich (ZDJĘCIA)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Najbardziej znany nagrobek na skarżyskim cmentarzu, należący do zasłużonej rodziny Witwickich, wymaga pilnej renowacji. Powstało stowarzyszenie, którego celem jest uratowanie zabytkowego pomnika.

Rodzina Witwickich ma ogromne zasługi dla rozwoju Skarżyska - Kamiennej. Jan Witwicki (1844 - 1908), powstaniec styczniowy, był przemysłowcem. Dzierżawił zakłady wyrobów żelaznych w Bliżynie, Rudzie Malenieckiej i Mroczkowie. W Kamiennej założył odlewnię żeliwa. To była wielka, nowoczesna fabryka, dająca pracę sporej części mieszkańców Kamiennej (ponad 500 osób). Miała swoje przedstawicielstwa w Warszawie, Łodzi, Moskwie, Petersburgu, Odessie, Kijowie, Charkowie, Rostowie nad Donem, nawet w Tbilisi! Przy odlewnie Jan Witwicki zorganizował pierwszą w osadzie straż pożarną, założył orkiestrę i ochronkę dla dzieci. Członek Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, grał na wiolonczeli. Jego siostra Helena Witwicka (1841 - 1923) była utalentowaną pianistką, koncertowała w Japonii. Według jednej z teorii to ona "zaraziła" Japończyków muzyką Chopina. W Skarżysku prowadziła ochronkę dla dzieci, złożyła Polską Macierz Szkolną. Kazimierz Witwicki (1888 - 1950), syn Jana, rozbudował odlewnię i emaliernię w Kamiennej, przewodniczył komitetowi budowy kościoła w Skarżysku. W 1920 roku ochotniczo wstąpił do wojska. W 1945 roku aresztowany przez NKWD, zesłany do Rosji, gdzie pracował w hucie w Donbasie. Krótko przed śmiercią wrócił do Polski. Jego dom i majątek w międzyczasie przejęło państwo.

Po rodzinie Witwickich została nazwa jednej z ulic, tablica pamiątkowa przy komendzie straży pożarnej i piękny, wykonany z żeliwa pomnik, stojący blisko bramy wejściowej na cmentarz na osiedlu Zachodnie. To najbardziej charakterystyczny nagrobek skarżyskiej nekropolii. Niestety, mocno już naruszony zębem czasu. W dodatku 10 lat temu złodzieje zniszczyli kamienne słupki ogrodzenia, ukradli żeliwny łańcuch otaczający grobowiec i ławkę.

O pomniku nie zapomnieli miłośnicy historii Skarżyska. W internecie zbierane są pieniądze na jego renowację, na koncie jest już kilka tysięcy złotych. O odnowienie pomnika od lat zabiega jeden z ostatnich potomków Witwickich, Marek Rytych. Niedawno w mieście powstało stowarzyszenie "Nasze Dziedzictwo". Jego celem jest odremontowanie pomnika i kultywowanie pamięci o rodzinie Witwickich. Do stowarzyszenia wstąpili między innymi Roman Wojcieszek, Jan Janiec i Cezary Majcherski.

Koszt renowacji nagrobka wynosi aż 100 tysięcy złotych, nieliczna rodzina nie jest w stanie pokryć kosztów. "Nasze Dziedzictwo" rozpoczęło już starania, by zdobyć pieniądze.

- Rozmawialiśmy z marszałkiem województwa świętokrzyskiego, konserwatorem zabytków, starostą skarżyskim i prezydentem miasta. Przychylnie odnieśli się do idei uratowania pomnika - mówi Roman Wojcieszek. Część z pieniędzy zebranych podczas kwesty przy skarżyskich cmentarzach 1 listopada wesprze ten cel.

Osoby chętne mogą wpłacać dowolne datki na odrestaurowanie nagrobka rodziny Witwickich. Wpłat można dokonywać ns konto Stowarzyszenia "Nasze Dziedzictwo". Numer konta: Polska Kasa Opieki S.A. 32 1240 5048 1111 0011 0780 9585

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie