MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę Godzina dla Ziemi. Przyłącz się wyłączając światło od 20.30 do 21.30!

Lidia CICHOCKA
Czy Michał Piróg i Agnieszka Szulim przepłyną wartki nurt Wisły na tratwie z butelek PET, a Kinga Rusin zdobędzie szczyt Pałacu Kultury w szpilkach? Możemy im w tym pomóc wyłączając światło od 20.30 do 21.30.

Przyłącz się do akcji

Przyłącz się do akcji

Czy Tymon Tymański wykąpie się w lodowatym Bałtyku, Michał Piróg przepłynie Wisłę na tratwie a politycy zwaśnionych partii przejadą się razem na rowerze? To w dużym stopniu zależy od ciebie. Oni zadeklarowali, że to zrobią, jeżeli ty weźmiesz udział w akcji Godzina dla Ziemi WWF. Zarejestruj się na stronie akcji GODZINADLAZIEMI.WWF.PL i weź w niej udział, w sobotę, 29 marca, o 20.30 - zachęca organizator akcji - Fundacja WWF Polska. Przypominamy - trzeba na godzinę zgasić światło - od 20.30 do 21.30. Godzina dla ziemi to akcja związana z zieloną polityką stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku.

To zależy od tego, ile osób przyłączy się do akcji Godzina dla Ziemi WWF. To prosta idea, która szybko przerodziła się w największą na świecie inicjatywę społeczną. Setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę tej samej nocy, w symbolicznym geście troski o naszą wspólną Planetę.

- Łatwo jest zapomnieć, w jak wielkim stopniu zależymy od naszej Planety i jak wiele z niej czerpiemy - powietrze, wodę, pożywienie, lekarstwa - wyjaśnia Małgorzata Kosowska z WWF. -Zapominamy także o tym, że nasze codzienne działania - począwszy od energii, której używamy na codzień, po żywność, którą kupujemy - mają wpływ na los Ziemi. Godzina dla Ziemi to znacznie więcej niż zgaszenie świateł na jedną godzinę w roku - jej prawdziwym celem jest zmotywowanie ludzi na całym świecie do przyjęcia i kultywowania postaw proekologicznych i troski o zdrowie naszej Planety, każdego dnia.

W ubiegłym roku w ramach akcji światła zgasiły setki milionów ludzi z ponad 7000 miast w 153 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do akcji oficjalnie przyłączyła się rekordowa liczba ponad 60 miast i niemal 65 000 osób. Nie było wśród nich Kielc, ale w tym roku już będą.

- W Kielcach do akcji przyłączyły się już między innymi Galeria Echo, Kieleckie Centrum Kultury, Wzgórze Zamkowe, Geopark Kielce, stadion piłkarski przy ulicy Ściegiennego, Miejski Zarząd Dróg - wylicza Inga Pamuła z wydziału środowiska Urzędu Miasta, która od kilku lat bierze udział w akcji, ale nie udawało jej się namówić firm. - Coś się jednak zmienia - cieszy się z tak licznego udziału.

Grzegorz Czekaj dyrektor Galerii Echo potwierdza, że na godzinę zostanie wyłączona zewnętrzna iluminacja galerii. Miejski Zarząd Dróg zgasi iluminacje Rynku i muru Pałacu Biskupów Krakowskich.

Podczas Godziny dla Ziemi wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie, między innymi: Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie, Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, czy też Spodku w Katowicach, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie.

Wzrasta także liczba indywidualnych osób, które deklarują przyłączenie się. W naszym województwie najwięcej jest ich w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach i Sandomierzu. Oczywiście ciągle można się przyłączyć do akcji a warto, bo to także zabawa z zadaniami, które podejmują się wykonać znane osoby, ale i formy a na przykład miasto stołeczne Warszawa zobowiązało się ustawić dodatkowe 100 stojaków na rowery jeśli w akcji weźmie udział 10 tysięcy osób. Ten wymóg już dawno spełniono, w piątek wieczorem zadeklarowanych uczestników było blisko 80 tysięcy i w związku z tym córka premiera Kasia Tusk wykona stylizację na pandę, Beata Tadla i Jarosław Kret zamienią się rolami w telewizji a Piotr Najsztub przeprowadzi wywiad na stadionie Narodowym z Łukaszem Jakóbiakiem.

- W tym roku naszym celem jest 100 tysięcy osób, które podejmą decyzję o życiu w sposób bardziej przyjazny środowisku i włączą się do zmian - podkreśla Małgorzata Kosowska.

W kampanię angażują się znane i lubiane osoby, które podejmują ekologiczne wyzwania aby zachęcić innych do przyłączenia się do akcji. Więc jeśli chcesz zobaczyć kielczanina, tancerza Michała Piroga przepływającego Wisłę na tratwie zapisz się, zgaś światło i włącz się do zmian! W piątek o godzinie 19 z województwa świętokrzyskiego zarejestrowało się 2228 osób a liderami wśród miast były Kielce - 579 i Sandomierz 481.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie