MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach obchodzili rocznicę rozbicia więzienia. W upale, z niską frekwencją (zdjęcia)

M.K.
Uroczystości upamiętniające rocznicę rozbicia więzienia w Starachowicach.
Uroczystości upamiętniające rocznicę rozbicia więzienia w Starachowicach. Monika Nosowicz-Kaczorowska
W niedzielę 9 sierpnia kombatanci i przedstawiciele władz różnych szczebli obchodzili 72 rocznicę rozbicia więzienia w Starachowicach.

Udaną akcję przeprowadził w nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 roku Antoni Heda "Szary". Uwolnił on wówczas 74 więźniów, w większości żołnierzy Armii Krajowej z więzienia, które znajdowało się przy jednej z głównych ulic miasta. Obecnie jest to ulica Marszałka Piłsudskiego, a w miejscu, gdzie znajdowało się więzienie, postawiono pomnik upamiętniający rocznicę odbicia więźniów przez generała Antoniego Hedę "Szarego".

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, odprawioną między innymi także w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości przejechali autokarem i samochodami pod pomnik na ulicę Marszałka Piłsudskiego. Ulicę zamknięto dla ruchu, spodziewając się większej frekwencji mieszkańców. Zwykłych ludzi na uroczystości było jednak niewielu, większość odstraszył lejący się z nieba żar. Organizatorzy - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i prezydent miasta - liczyli, że przyjdzie więcej ludzi. Na kilka dni przed uroczystością wydrukowano 850 ulotek z opisem wydarzenia i zaproszeniem na uroczystość. Harcerze roznieśli ulotki do mieszkańców okolicznych domów, ale odzew akcji był niewielki. Tegoroczny upał sprawił, że na uroczystość nie dojechała Teresa Heda-Snopkiewicz, córka generała Hedy, która od wielu lat brała udział w tej uroczystości.

Przy pomniku spotkanie poprowadził druh Tomasz Łebek, który odczytał refleksje na temat rocznicy spisane przez druha Stefana Derlatkę. Przemówień było niewiele. Głos zabrała zastępca prezydenta Ewa Skiba, która podziękowała prywatnym właścicielom garaży za użyczenie muru pod patriotyczne graffiti przedstawiające generała Szarego, poseł Krzysztof Lipiec, który mówił o patriotyzmie kiedyś i dziś. Poseł odniósł się też do słabej frekwencji na uroczystości, na której prawie wcale nie było dzieci i młodzieży. Przemawiała także Beata Oczkowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Po przemówieniach delegacje władz i instytucji pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 72 lat złożyły wieńce i zapaliły znicze. Na zakończenie na trąbce zagrał Kuba Kowalski z Kielc.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie