Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrowna wystawa rodziny Ulmów budzi zainteresowanie. Zobacz zdjęcia ze Starachowic. Teraz Iwaniska, Wiślica i Skalbmierz

Kazimierz Cuch
Wystawę poświęconą beatyfikowanej rodzinie Ulmów w Starachowicach będzie można oglądać do 15 września.
Wystawę poświęconą beatyfikowanej rodzinie Ulmów w Starachowicach będzie można oglądać do 15 września. Kazimierz Cuch
W niedzielę, 10 września, na placu przy kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach została otwarta wystawa poświęcona beatyfikowanej rodzinie Ulmów. Będzie czynna do 15 września. Wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców Starachowic.

Wystawa o rodzinie Ulmów w Starachowicach

Uroczyste otwarcie odbyło się po mszy świętej o godzinie 10.30. Krótką prelekcję wygłosiła Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Zobaczcie zdjęcia z wystawy

We wrześniu i październiku 2023 roku, w czterech miejscowościach województwa świętokrzyskiego jest prezentowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Rozpoczęły Starachowice.

Prezentację wystawy o Ulmach w Starachowicach przygotowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z partnerami: posłem Krzysztofem Lipcem, księdzem Sławomirem Rakiem – proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach, dziekanem dekanatu Starachowice Północ.

Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności w Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której, każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Poniżej prezentujemy dalszy program wędrówki tej ekspozycji:

Plac przy kościele Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach
Wystawa będzie prezentowana od 15 września do 22 września 2023 roku. Uroczyste otwarcie zaplanowano w niedzielę 17 września. Prelekcję wygłosi Ilona Religa-Gola z Referatu Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Plac bazyliki kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy
Wystawa będzie prezentowana od 22 września do 29 września. Uroczystość otwarcia odbędzie się w niedzielę 24 września. Prelekcję dla uczestników przygotuje dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Plac przy kościele Świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu
Wystawa będzie prezentowana od 29 września do 6 października. Uroczystość otwarcia ekspozycji odbędzie się w niedzielę 1 października. Prelekcję wygłosi Jakub Mularczyk z Referatu Edukacji Narodowej kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie