MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki zlot harcerski w lesie pod Tychowem Starym. Uczestnicy rajdu "Jędrusiów" spotkali się przy mogile Oddziału „Jędrusie”

Kazimierz CUCH
Zlot 34 Harcerskiego Rajdu “Jędrusiów odbył się w sobotę przy pięknie odnowionej mogile, w lesie pod Tychowem Starym, gmina Mirzec
Zlot 34 Harcerskiego Rajdu “Jędrusiów odbył się w sobotę przy pięknie odnowionej mogile, w lesie pod Tychowem Starym, gmina Mirzec Fot. Kazimierz Cuch
Trwa już 34. Harcerski Rajd “Jędrusiów” na Ziemi Starachowickiej. Uczestniczy w nim około 200 osób ze Świętokrzyskiego i Podkarpacia, nie tylko harcerze. Oddział Partyzancki „Jędrusiów” walczył na terenie Podkarpacia, Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej.

Rajd rozpoczął się w piątek 15 listopada, a zakończy w niedzielę 17 listopada. W sobotę, w południe, w lesie pod Tychowem Starym, w gminie Mirzec, był kulminacyjny punkt tego rajdu, uroczysty zlot. Od wielu lat jest organizowany przy mogile dwóch żołnierzy Oddziału „Jędrusie”: Józefa Pęcka „Junaka” i Jana Krala „Kokoszki”.

Przy odnowionej mogile
W tym roku mogiła została pięknie odnowiona przez Nadleśnictwo Starachowice, przy informacyjnym wsparciu Hufca Harcerskiego Starachowice. Na mogile są teraz dwa krzyże z tabliczkami informacyjnymi o poległych. Jest nowe, drewniane ogrodzenie mogiły. Obok mogiły stoją cztery tablice informacyjne o Oddziale „Jędrusiów” i o dwóch poległych partyzantach. Droga do mogiły została wyrównana i w dniu uroczystości można tam dojechać nawet samochodem osobowym. W inne dni można to zrobić tylko za zgodą leśników.

Podczas zlotu złożono hołd bohaterskim partyzantom. Spotkanie zorganizowano w 75. rocznicę bitwy, która miała miejsce w tym lesie 15 listopada 1944 roku, w której zginęli wspomniani dwaj dzielni żołnierze Armii Krajowej. Uczestniczyło około 200 osób, w różnym wieku, przeważnie harcerze ze Starachowic, Wąchocka, a nawet z Rzeszowszczyzny. Z władz powiatu Starachowice był Dariusz Dąbrowski, wicestarosta starachowicki. Pojawił się też Mirosław Seweryn, wójt Mirca. Była delegacja starachowickich leśników, która jako jedyna złożyła wiązankę kwiatów przy mogile. Inni mieli znicze. Spotkanie organizowała Komenda Hufca ZHP w Starachowicach.

Odznaczenia i oznaki

Spotkanie było okazją do uroczystego wręczenia odznaczeń, Oznak Jędrusiów i złożenia ślubowania.

Najpierw było mianowanie instruktora harcerskiego. Otwarcie, zamknięcie próby na instruktora harcerskiego objęło druha Mateusza Stąporka. Mirosław Szwugier otrzymał odznakę „Zasłużony dla Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich”. Harcerskie Oznaki „Jędrusie” II stopnia otrzymali: Paweł Szypulski, Julia Gross, Natalia Lamparska i Antoni Kozak.

Natomiast pamiątkową oznakę III stopnia otrzymała Szumska Drużyna Harcerska „Promień”. Przyrzeczenie harcerskie złożył nowy harcerz: Eryk Hofmann. Leśnicy i oficjalni goście uroczystości otrzymali podziękowania na piśmie od organizatorów rajdu i zlotu. Na koniec dla harcerzy była grochówka.


Pierwsi po “Hubalu”

“Jędrusie” to konspiracyjna organizacja wojskowa założona w końcu 1939 roku w Tarnobrzegu, przez nauczyciela, porucznika Władysława Jasińskiego, “Jędrusia". Zrzeszała młodzież skupioną wokół tajnej gazetki “Odwet”. W 1940 jej wpływy obejmowały powiaty: tarnobrzeski, opatowski, sandomierski i mielecki. W listopadzie 1943 “Jędrusie”, jako zwarta jednostka organizacyjna podporządkowani zostali dowództwu Armii Krajowej, ale do końca zachowali nazwę i pełną odrębność. "Jędrusie" byli na Kielecczyźnie pierwszymi partyzantami po "Hubalczykach". Działalnością zbrojną i konspiracyjną objęli tereny obecnej Rzeszowszczyzny, część Krakowskiego i Kielecczyznę, w tym: Tarnobrzeg, Mielec, Szczucin i Dąbrowę Tarnowską, Sandomierz, Opatów, Busko Zdrój, Stopnicę, Chmielnik, Iłżę, Radoszyce i inne. Wśród partyzantów Oddziału “Jędrusie” byli także Francuzi, Rosjanie, niemieccy antyfaszyści i Żydzi. Władysław Jasiński pseudonim „Jędruś” poległ w styczniu 1943 roku pod Połańcem.

[polecane]16811229,5416082,14962610,4769798,4776812,16244157;1;POLECAMY: ROZMAITOŚCI[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie