Wiślica na powrót miastem! Formalnie stanie się nim w noc...

  Wiślica na powrót miastem! Formalnie stanie się nim w noc sylwestrową. Zabiją dzwony bazyliki

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wiślickie Dożynki Gminne 2017. Wójt Stanisław Krzak, z bochnem dożynkowego chleba w dłoniach, ogłosił 20 sierpnia – Wiślica będzie miała przywrócone

  Wiślickie Dożynki Gminne 2017. Wójt Stanisław Krzak, z bochnem dożynkowego chleba w dłoniach, ogłosił 20 sierpnia – Wiślica będzie miała przywrócone prawa miejskie. W sylwestrową noc, o północy, powie raz jeszcze: Wiślica jest miastem! ©Adam Ligiecki

  To będzie wyjątkowej rangi, historyczny sylwester dla Wiślicy. Po blisko 150 latach gród nad Nidą odzyska prawa miejskie. Choć kluczowe decyzje zapadły kilka miesięcy temu – 1 stycznia 2018 roku, formalnie, stanie się na powrót miastem.
  Wiślickie Dożynki Gminne 2017. Wójt Stanisław Krzak, z bochnem dożynkowego chleba w dłoniach, ogłosił 20 sierpnia – Wiślica będzie miała przywrócone

  Wiślickie Dożynki Gminne 2017. Wójt Stanisław Krzak, z bochnem dożynkowego chleba w dłoniach, ogłosił 20 sierpnia – Wiślica będzie miała przywrócone prawa miejskie. W sylwestrową noc, o północy, powie raz jeszcze: Wiślica jest miastem! ©Adam Ligiecki  W sylwestrową noc ogłosi to – urbi et orbi, miastu i światu – Stanisław Krzak. Dzisiaj jeszcze wójt, od 1 stycznia – burmistrz Wiślicy.

  – Czy jest... trema? Może nie trema, ale świadomość, że na naszych oczach tworzy się historia – podkreśla Stanisław Krzak. – Ja, wspólnie z mieszkańcami jesteśmy uczestnikami tej wspaniałej historii. To powód do dumy dla wszystkich mieszkańców naszej wspaniałej gminy.

  Cofnijmy koło historii. 5 kwietnia 2o16 roku – gościł wtedy w Wiślicy wicepremier Piotr Gliński i to on zasugerował, by rozpocząć starania o przywrócenie praw miejskich. Wiślica utraciła je mocą carskiego ukazu – w 1869 roku; „za karę”, za zaangażowanie w powstaniu styczniowym.

  Samorząd wiślicki podjął wyzwanie, a sprawy nabrały tempa. Uchwała Rady Gminy, konsultacje społeczne – „na tak”. „Tak” powiedziała również wojewoda, po czym wniosek Wiślicy trafił na szczebel rządowy. Po przejściu przez procedury, 24 lipca 2017 roku stosowne rozporządzenie podpisała premier Beata Szydło. Już wiedzieliśmy, że 1 stycznia będzie miastem.

  W Wiślicy tę radosną nowinę ogłosił publicznie wójt Stanisław Krzak. Miało to miejsce 20 sierpnia, podczas deszczowych Dożynek Gminnych.

  – Z dniem 1 stycznia 2018 roku Wiślica będzie miastem. Będzie miała przywrócone prawa miejskie. Dziękuję wszystkim, którzy nas w tym dziele wspierali – mówił ze sceny.

  Minęły cztery miesiące – i słowo staje się ciałem. W sylwestrową noc, o północy, powitamy Wiślicę w gronie miast. Uroczystości mieć będą oprawę godną rangi wydarzenia.

  – To będzie wyjątkowy wieczór – zapowiada Stanisław Krzak. – Koncert w bazylice, potem msza dziękczynna. Przed północą wszyscy zbieramy się na rynku. Zabiją historyczne dzwony wiślickiej bazyliki, rozlegnie się sygnał syren strażackich, a dodatkową atrakcją będzie pokaz ogni sztucznych. Zapraszam mieszkańców, a także przebywających u nas gości do udziału w tych historycznych i symbolicznych uroczystościach na przełomie 2017 i 2018 roku – dodaje włodarz Wiślicy.

  Początek – w niedzielę, o godzinie 22. Najpierw koncert muzyki poważnej w bazylice, później dziękczynna msza święta – za przywrócenie praw miejskich. Swój udział potwierdził poseł Krzysztof Lipiec, spodziewani są też inni znamienici goście.

  Druga część sylwestrowej imprezy – przed północą, „pod gwiazdami”, na wiślickim rynku. Będą okolicznościowe przemowy, nadejście Nowego Roku – jak każe tradycja – obwieści toast szampanem. Zabiją dzwony, rozlegną się syreny, a niebo nad miastem Wiślicą zapłonie efektownym pokazem ogni sztucznych.

  Wiślica będzie trzecim – po Busku--Zdroju i Stopnicy – miastem w powiecie buskim. Zarazem... najmniejszym w Polsce, liczącym pół tysiąca mieszkańców. Mówi się: „małe jest piękne”, więc przekujmy to na atut.
  – Powinniśmy to wykorzystać. Nie tylko dla promocji, ale również dla rozwoju naszej gminy. Tylu zabytków, co ma Wiślica, dużo większe miasta mogą nam pozazdrościć – podkreśla wójt Stanisław Krzak. – Status miasta oznacza także podniesienie prestiżu naszej miejscowości, co skutkować będzie w przyszłości znacznie większym zainteresowaniem inwestorów.

  Zmienia się status Wiślicy, zmienią się również „etykiety” organów lokalnej władzy. Rada Gminy stanie się Radą Miejską, wójt – burmistrzem.

  – Jest to formalność, ale towarzyszy temu pewne przeżycie. Że jest się w centrum tych wydarzeń, a jednocześnie pomysłodawcą i współtwórcą tej historii. Tego ważnego momentu w dziejach Wiślicy – zauważa Stanisław Krzak. – Fakt ten przypomina o dawnej świetności i znaczeniu tego szczególnego miejsca w historii naszego państwa. Mam nadzieję, że będzie to również kolejny impuls do dalszego intensywnego rozwoju miasta oraz całej gminy.
  Wieczór sylwestrowy stanowi inaugurację cyklu uroczystości, planowanych z okazji przywrócenia praw miejskich Wiślicy. Te najbardziej spektakularne odbędą się w maju – połączone z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Czego życzyłby pan sobie i mieszkańcom w pierwszym „miejskim” roku 2018? – pytamy Stanisława Krzaka.
  – Tradycyjnie, życzę mieszkańcom dużo zdrowia i nadziei na lepszy 2018 rok. Niechaj to będzie wyjątkowy i szczególny rok, nie tylko ze względu na odzyskanie praw miejskich. Niech spełnią się wszystkie nasze szczególne życzenia i plany, które ma każdy z nas – podkreśla wójt Stanisław Krzak. – Wszystkiego dobrego na Nowy Rok dla mieszkańców i odwiedzających nas gości.

  QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

  QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

  Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

  Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

  QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

  Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]  ZOBACZ TAKŻE: MUZOtok: Janusz Panasewicz


  ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju


  ZOBACZ TAKŻE:Jak prowadzić biznes i zdobywać rynek?


  ZOBACZ TAKŻE: TOP Sportowy 24
  ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE BUSKIM [WASZE ZDJĘCIA]  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć z powiatu buskiego

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce