MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiślica śpiewa i tańczy... Robi to z wielką pasją i zaangażowaniem już ponad 10 lat

ALI
Tytuł honorowy „Ambasadora ponidziańskiego folkloru” to chyba najlepsza rekomendacja dla Zespołu Pieśni i Tańca Wiśliczanie. Ma za sobą ponad dziesięć lat działalności scenicznej, koncertuje, zdobywa nagrody, bawi i wzrusza. Niedawno ludowi artyści z Wiślicy przypomnieli się publiczności szczególnej rangi występem, uświetniając ceremonię złotych godów.

Szczególnej rangi, gdyż były to historyczne, pierwsze złote gody... miasta Wiślica. Podczas imprezy w Zajeździe Kasztelańskim Wiśliczanie zaprezentowali swój flagowy spektakl - „Wiślickie weselisko”. Popisy naszych artystów oklaskiwała wojewoda Agata Wojtyszek.

Weselisko - palce lizać!

- Trzon zespołu Wiśliczanie stanowią utalentowani artyści ludowi, mieszkańcy gminy Wiślica i okolic. Są to ludzie, którzy nade wszystko cenią dawne obyczaje i tradycje, doskonale pamiętają śpiew i muzykę ludową, która rozbrzmiewała w domach ich ojców czy dziadków, w wiejskich świetlicach - podkreśla Jadwiga Krzak, która prowadzi zespół razem z Aliną Szostak.
„Wiślickie weselisko” to widowisko obrzędowe - jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. Oparte na pięknej, polskiej tradycji i obyczajach ludowych, pokazuje nam prawdziwe wiejskie wesele. Z bogatą oprawą i „smaczkami”.
Mamy tu rzecz niesłychaną, jak na wiślickie realia. Uwaga - „młoda ze Skorocic, pan młody z Wiślicy!”. Pannę młodą gra z wdziękiem Wioletta Papaj, zaś w roli pana młodego bryluje Zdzisław Zych. Para na medal!
Akcję wesela nakręcają dwie pełne temperamentu starościny: kumy Janowo i Stachowo. Są mistrzyniami w swoim fachu, dużo i głośno mówią, „za kołnierz nie wylewają”, wiedzą co znaczy dobra zabawa. Oglądamy więc na scenie klasyczne oczepiny, taniec na beczce, kapela rżnie od ucha do ucha, a publiczność bije brawo.

Oni kochają folklor

Ponad dziesięć lat historii Zespołu Pieśni i Tańca Wiśliczanie znaczą liczne koncerty, nagrody i wyróżnienia. Artyści z Wiślicy występują regularnie na prestiżowych Buskich Spotkaniach z Folklorem, a najdalszy - jak dotąd - wyjazd zagraniczny zaliczyli do Norwegii.

Wiśliczanie tworzą znakomitą oprawę imprez dożynkowych. Przygotowują widowiska obrzędowe, a także spektakle oparte na ludowych tradycjach kolędniczych. Mimo codziennych obowiązków, znajdą czas dla siebie, dla zespołu.
- Są to ludzie, którzy wykonują ciężką pracę w gospodarstwie, w zakładach pracy. Kochają folklor i swoją „małą ojczyznę” - mówi Jadwiga Krzak. - Kiedy zbierają się na próby, zapominają o trudzie i znoju. Ćwiczą dawny śpiew i granie, wcielają się w różne role.

Są naszym ambasadorem

Na pierwszej linii stoi grupa śpiewacza; to wizytówka zespołu. Jest też grupa taneczna, jest kapela. Muzykom liderują: Andrzej Madej na akordeonie, trębacz Jerzy Kosela, saksofonista Paweł Zych. To oni „produkują” skoczne rytmy ludowe i zapraszają do zabawy.

- Siła Wiśliczan tkwi w ludowym repertuarze, który przepojony jest humorem, melodyjnością i żywiołowością. Zespół jest wspaniałym ambasadorem Wiślicy i naszej gminy w województwie, w kraju - nie kryją satysfakcji Jadwiga Krzak i Alina Szostak.

Symboliczną, ale i bardzo ważną „pierwszą dychę” mają już za sobą. Co dalej?
- Dziesięć lat minęło jak z bicza strzelił. Doświadczenie sceniczne rośnie z roku na rok, a członkowie zespołu... coraz bardziej mnie zadziwiają - przyznaje z uśmiechem Jadwiga Krzak. - Swoją werwą, zapałem i zaangażowaniem w pracy, która ma na celu propagowanie rodzimego folkloru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie