MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Witajcie w nanoświecie - interaktywna wystawa w sandomierskim Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Istotę wystawy i historię jej powstawania przybliżył zebranym podczas wernisażu kurator wystawy dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Istotę wystawy i historię jej powstawania przybliżył zebranym podczas wernisażu kurator wystawy dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Klaudia Tajs
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius i Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę prac uczestników projektu IRRESISTIBLE „Witamy w nanoświecie”. Niezwykła wystawa, którą można dotknąć kierowana jest do odbiorcy w każdym wieku.

„Witamy w nanoświecie” to wystawa interaktywnych eksponatów naukowych przygotowanych przez uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2015/16.

Licealiści na wernisażu
W środę, przed południem organizatorzy zaprosili na wernisaż wystawy. Jednymi z pierwszych, którym przyszło obejrzeć niezwykłą ekspozycję, która doskonale komponuje się z pomieszczeniami zabytkowego zamku byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Wspólny projekt uczniów **Autorami niezwykłych eksponatów jest 884 uczniów i 33 nauczycieli współpracowało z Zakładem Dydaktyki Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, placówkami badawczymi i muzeami. Prowadziło i uczestniczyło w zajęciach eksperymentalnych, dyskusjach, w wycieczkach naukowych, wywiadach, poszukiwaniach informacji, by stworzyć 31 szkolnych wystaw interaktywnych, których podsumowaniem była centralna ekspozycja w budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

A jednak się udało..
Istotę wystawy i historię jej powstawania przybliżył zebranym podczas wernisażu kurator wystawy dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. -Nie wierzycie, że eksponaty zbudowały nastolatki? – pytał kurator wystawy dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.- My, czyli pracownicy Wydziału Chemii oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego też, powiedzmy to sobie szczerze, nie do końca wierzyli, że to się uda, gdy w roku 2014 przystępowaliśmy do realizacji projektu 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej o akronimie IRRESISTIBLE. Jednak już realizacja pilotażowej części projektu i pierwszych sześć wystaw zbudowanych przez uczniów przywróciła nam wiarę w powodzenie tej inicjatywy.
Irresistible znaczy po angielsku: niedoparty, zniewalający. Czy taki był ten projekt? – na początku na pewno nie, opracowywaliśmy bowiem scenariusze zajęć poruszających tematy wyglądające na bardzo trudne i skomplikowane, a jednak … udało się.

Od juniora do seniora
Do obejrzenia wystawy zachęca dr Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. - Jest to wystawa chemiczna, ale pokazująca także kwestie, jak zostać naukowcem - zaprasza dr Płaza. - Z całą pewnością jest atrakcyjna dla młodzieży. Sądzę także, że na tej ekspozycji każdy będzie się dobrze bawił, nie tylko licealiści czy uczniowie szkół podstawowych. Zapraszam przedszkolaki i dziadków, którzy z nimi przyjdą, bo oni także znajdą dla siebie ciekawe przestrzenie i rzeczy, które okaże się, że je znają, ale nie znają od tej strony. Najciekawsze na tej wystawie będzie poznanie wiedzy, gdzie ta nanotechnologia jest dookoła nas i jak jest wykorzystywana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie