MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojna domowa czy nowa okupacja? Ciekawe spotkanie w Centrum Edukacji IPN w Kielcach

tt
Tematyka „wyzwolenia” ziem polskich w latach 1944-1945 oraz roli Związku Sowieckiego w stanowieniu nowego porządku będzie przedmiotem najbliższej dyskusji organizowanej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Początek spotkania w ramach cyklu „Kłopoty z historią” 30 stycznia o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach. Wstęp wolny.

Pomimo upływu lat od odzyskania pełnej suwerenności w 1989 roku, w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy podkreślające „braterską pomoc” Armii Czerwonej. Czy słusznie? – Nasze spotkanie ma pomóc zrozumieć jak kształtowała się sytuacja na ziemiach polskich w latach 1944-1945.Jest to temat, który wymaga ciągłej edukacji, bowiem wciąż borykamy się z pewnymi naleciałościami PRL-owskiej propagandy. Część osób nie ma wiedzy, jak wyglądało „wyzwalanie” ziem polskich spod okupacji niemieckiej i co działo się dalej. Będziemy chcieli odpowiedzieć na pytania – jak nazywać wydarzenia z lat 1944-1945 – wojną domową, czy jednak nową okupacją? Czy polscy komuniści mogli utrzymać władzę bez pomocy wojsk sowieckich? Kto właściwie miał decydujący wpływ na rozwój sytuacji w powojennej Polsce? Jak na to wszystko zapatrywało się polskie społeczeństwo? – powiedziała Edyta Krężołek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Lata 1944-1945 były w historii Polski szczególnie burzliwe. Wraz z Armią Czerwoną na ziemie polskie wkroczyła policja polityczna (NKWD) oraz kontrwywiad wojskowy (Smiersz) Związku Sowieckiego. – Pomimo zakończenia działań zbrojnych w Europie, czerwonoarmiści nie wycofali się z Polski. Pozostał również sowiecki aparat bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że na ziemiach tak zwanej wolnej Polski stacjonowało wówczas około 35 tysięcy żołnierzy NKWD, co stanowiło 43% wszystkich ówczesnych sił NKWD w Europie Środkowej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jaka była skala represji i kogo one dotknęły – dodała Edyta Krężołek.

O skutkach wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie będzie opowiadał doktor Tomasz Łabuszewski z Biura Badań Historycznych Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, autor publikacji poświęconych dziejom Polski w latach 1945-1956. – Jest to historyk specjalizujący się w działalności podziemia antykomunistycznego, znakomicie znający realia okresu 1944-1945 – dodała pracownik kieleckiego IPN.

„Kłopoty z historią” są cyklem spotkań organizowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. W ich trakcie podejmowane są często kontrowersyjne oraz budzące emocje zagadnienia dotyczące historii Polski w latach 1939-1989.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

27 piłkarzy Korony po rundzie jesiennej. Od najgorszego do najlepszego

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie