MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wskoczył do zalewu w rocznicę powstania styczniowego (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Edward Dłużewski z Kielc w intencji powstańców wykąpał się w wąchockim zalewie. Przemarsz oddziałów strzeleckich ulicami Wąchocka
Edward Dłużewski z Kielc w intencji powstańców wykąpał się w wąchockim zalewie. Przemarsz oddziałów strzeleckich ulicami Wąchocka Kazimierz Cuch
Centralne obchody 149 rocznicy Powstania Styczniowego zorganizowano przez trzy dni, w czterech miastach naszego regionu. Edward Dłużewski, 77-letni mieszkaniec Kielc, dla uczczenia rocznicy powstania wykąpał się w wąchockim zalewie.

[galeria_glowna]

Dominującym akcentem tegorocznych obchodów była zapowiedź budowy w przyszłym roku w Wąchocku, w 150 rocznicę, pomnika Mariana Langiewicza- dyktatora powstania na województwo sandomierskie. Kolejny, to deszczowa pogoda i skromny udział władz państwowych i wojewódzkich. We wszystkich miastach był na obchodach tylko poseł Krzysztof Lipiec z Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast dopisały lokalne władze czterech miast i Dariusz Dąbrowski- wicestarosta starachowicki.

Tegoroczne obchody 149 rocznicy Powstania Styczniowego 1863 roku obchodzono, jako centralne, ogólnopolskie, w piątek w Szydłowcu, w sobotę w Bodzentynie i Suchedniowie. Zjazd gwiaździsty uczestników obchodów i centralna impreza była w niedzielę w Wąchocku.

W CZTERECH MIASTACH

Obszerny program realizowano w czterech wspomnianych miastach i gminach. Wcześniej na Polanie Langiewicza, pod Wykusem, było kilkadziesiąt osób z całej Polski na historycznej prelekcji o powstaniu styczniowym, połączonej z harcerskim ogniskiem. Były też lokalne uroczystości rocznicowe w Lipiu, w gminie Brody.

Piątek był przeznaczony dla Szydłowca. Tu na Rynku Wielkim była uroczysta inauguracja obchodów. Była uroczysta msza św. w miejscowym kościele Św. Zygmunta, kwiaty i znicze na grobach powstańców i patriotyczne uroczystości na zamku.

Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna i z Szydłowca do Wąchocka.

Niedzielny finał, podsumowanie obchodów było w Wąchocku. Jak zawsze na tych obchodach dopisały środowiska kombatanckie i strzeleckie. Były władze Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa.

FINAŁ W WĄCHOCKU Z KĄPIELĄ

Zjazd gwiaździsty obchodów i centralną imprezę celebrowano w niedzielę, w Wąchocku. Wszyscy zebrali się przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy. Stąd przemaszerowali pod pomnik- mogiłę powstańca 1863 roku, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia i złożono kwiaty.

Uroczysta, koncelebrowana msza w wąchockim opactwie miała podniosły charakter. Przewodził jej i homilię wygłosił ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego klasztoru.
W sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wąchocku, noszącej imię Powstańców Styczniowych, przedstawiły program historyczny o polskiej państwowości.

W tym czasie Edward Dłużewski, 77- letni mors z Kielc, w intencji rocznicy powstania wykąpał się w wąchockim zalewie. W zimnej wodzie, w deszczu, był trzy minuty. Gdy wyszedł z wody, oświadczył, że woli się kąpać podczas kilkunastostopniowego mrozu, niż podczas niedzielnego deszczu.

Dla wszystkich uczestników uroczystości była darmowa, gorąca grochówka w szkolnej stołówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie