Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego coraz bliżej. Sejmik był "za". Tereny na Świętym Krzyżu wkrótce będą mogli przyjmą Oblaci

Lidia Cichocka
Tereny znajdując się wokół klasztora na Świętym Krzyżu mają zostać wyłączone ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Tereny znajdując się wokół klasztora na Świętym Krzyżu mają zostać wyłączone ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego głosowali na poniedziałkowej sesji o zmianie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To otwiera drogę do tego, by ziemie wokół klasztoru na Świętym Krzyżu przyjął zakon Oblatów działający tu już ponad 100 lat.

Minister Środowiska zaproponował przyłączenie do Świętokrzyskiego Parku Narodowego 68 hektarów w pobliżu wsi Grzegrzewice w gminie Waśniów w powiecie ostrowieckim a wyłączenie 1,34 hektara na szczycie Łyśca, tam dzie znajduje się klasztor na Świętym Krzyżu. Obecny na sesji dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Jan Reklewski argumentował, że wyłączany teren utracił walory przyrodnicze.

- To trzy działki, pod tak zwanym szpitalikiem, budynkiem, który od 15 lat stoi. Druga działka znajduje się pod zachodnim skrzydłem klasztoru a trzecia na południowo-wschodnim skraju ronda, z drogą techniczną - mówił dyrektor Reklewski.

Dyrektor wyjaśniał, że w trakcie badań nie stwierdzono istotnych wartości przyrodniczych tego terenu. Nie dodał, że niedawno Świętokrzyski Parku Narodowy wyremontował tak zwany szpitalik nadając mu nowe funkcje.

Radny Andrzej Swajda z Polskiego Stronnictwa Ludowego pytał o cel wyłączenia działek z parku zwłaszcza w kontekście deklaracji, że sposób ich zagospodarowania się nie zmieni. - Po co je więc wyłączać, jaki jest prawdziwy cel tych działań – pytał i zastanawiał się nad połączeniem: powiększenia powierzchni parku i jednocześnie pomniejszenia go. - Dla mnie ma to formę szantażu i na taki szantaż się nie zgadzam. Będę głosował przeciw – mówił.

Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej przypomniał, że Oblaci od dawna zabiegają o zwrot budynków na Świętym Krzyżu:
- Kościelna Komisja Majątkowa, która ich wniosek rozpatrywała, odmówiła zwrotu, bo ten teren nigdy nie był własnością Oblatów.

Radny przypomniał też przepisy mówiące, że z parku można wyłączyć tereny, które bezpowrotnie utraciły walory, przyrodnicze, kulturowe czy historyczne. - Tworząc park w 1950 roku uznano, że walory są wystarczające a od tej pory nie nastąpiło pogorszenie. Poprzedni dyrektorzy parku wyrażali sprzeciw przeciwko takim zakusom, dlaczego pan zmienił podejście – dopytywał dyrektora Reklewskiego.

Chciał także wiedzieć czy włączenie do parku terenów od niego oddalonych nie wywoła problemów społecznych i gospodarczych, czy nie utrudni życia mieszkańcom gminy Waśniów ograniczając ich działalność na przykład w otulinie parku.

Dyrektor Reklewski wyjaśnił, że planowany do włączenia teren nie ma otuliny a samorząd gminy Waśniów pozytywnie zaopiniował zmianę granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Jest to teren chroniony, obszar Natura 2000, cenny przyrodniczo – argumentował. Odniósł się też do zarzutów stawianych przez Stowarzyszenie MOST, które prowadziło badania na Świętym Krzyżu. - Zastopowałem te badania, bo miałem wątpliwości co do jakości, kiedy zespół został uzupełniony o chociaż jednego doktora habilitowanego zgoda została ponownie wydana. Natomiast wcześniejsze badania dokumentujące wartości przyrodnicze łąk należących do zakonu nie mają z obecną sprawą nic wspólnego.

Dyrektor stwierdził, że nie jest prawdą iż poprzedni dyrektorzy bronili się przed podobnym rozwiązaniem. -Wtedy forsowano inne rozwiązania: zrzeczenia się nieruchomości czy wymiany budynków a to mogło łamać przepisy, na przykład dyscyplinę finansową. Takiego rozwiązania jak obecne nie rozważano.

Jan Maćkowiak chciał usłyszeć czy tereny wyłączane z parku są tymi, o które starają się Oblaci, ale dyrektor powiedział jedynie, że po wyłączeniu ich z parku zostaną przyjęte w zasób skarbu państwa i przejdą pod zarząd starosty powiatu kieleckiego.

Dyrektor nie dodał, że ten może, i to z bonifikatą, nieruchomość sprzedać zakonowi.

Ostatecznie za zgodą na zamianę granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego głosowało 14 osób, przeciw było 10 a jeden radny wstrzymał się od głosu.

Samorząd województwa był ostatnim proszonym o opinię w tej sprawie, wcześniej pozytywnie wypowiedziały się samorządy gmin Waśniów, Nowa Słupia, powiatów kieleckiego i ostrowieckiego. Minister Środowiska ma otwartą drogę do podjęcia decyzji.

Co prawda poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Cyrański zgłosił interpelację w tej sprawie, ale jej efekt nie jest jeszcze wiadomy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie