Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach wręczono Krzyże Wolności i Solidarności (ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
Zasłużeni opozycjoniści z regionu świętokrzyskiego otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Zobacz także: Obchody zakończenia II Wojny Światowej w Kielcach

- Krzyże Wolności i Solidarności są wyjątkowymi odznaczeniami przyznawanymi przez Prezydenta Polski. Nie wystarczyło być działaczem opozycji przed 1989 rokiem, to wyróżnienie przysługuje tylko tym, którzy najbardziej dali się we znaki ówczesnej, komunistycznej władzy i byli przez nią represjonowani. To podziękowanie Polaków i polskiej ojczyzny dla tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę – mówił doktor Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który wręczał odznaczenia.

Jedną z odznaczonych została Stanisława Gawlik, wieloletnia działaczka świętokrzyskiej „Solidarności”, represjonowana i internowana w stanie wojennym.
– Ja wcale nie czułam się bohaterką, ani wtedy, ani teraz. Nas zwyczajnie bolało to co się działo wtedy w Polsce. Ten ból był tak bardzo odczuwalny, że musieliśmy coś zrobić. Bolały nas kłamstwa wygłaszane przez stronę partyjno-rządową. Dotyczyły one wydarzeń z grudnia 1970 roku, czerwca 1976 roku, stan wojenny, a także sprawa Katynia – nigdy wspominając te tragiczne w dziejach Polski momenty, nie mówiono prawdy. Komunistom nie udało się zamordować „Solidarności”, czego dowodem są te odznaczenia. Walczyliśmy o prawdę dla przyszłych pokoleń. Bez poparcia naszych rodzin, najbliższych – nie byłoby możliwe to czego dokonaliśmy – mówiła.

Kolejnym odznaczonym był ksiądz Marek Łabuda – uczestnik strajku szkolnego we Włoszczowie w grudniu 1984 roku. – To odznaczenie ofiaruję młodzieży z Włoszczowy, która tak bohatersko broniła krzyża w swojej szkole oraz ich rodzicom, którzy w czuwali pod budynkiem w czasie strajku. Wytrzymali w tych trudnych chwilach, choć straszono ich interwencją uzbrojonych jednostek milicji obywatelskiej. W tym wyjątkowym czasie w tej szkole było bardzo dużo wiary, nadziei i mocy w zwycięstwo prawdy nad kłamstwem. Przy sile dobra, zło musiało się poddać – zaznaczył jeden z bohaterów grudniowych wydarzeń.
8 maja, łącznie odznaczono 13 osób (w tym dwie pośmiertnie), głównie działaczy „Solidarności” w regionie świętokrzyskim. To kolejne wyróżnienia przyznane przez Prezydenta Rzeczpospolitej działaczom opozycji z lat 1976-1989 z Kielecczyzny. Ostatni raz odznaczenia te wręczono w Kielcach, w grudniu poprzedniego roku.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali w poniedziałek:

  • Ludwik Błaszczak działacz „Solidarności”, przewodniczący Komisji Oddziałowej „Solidarność” w Inspektoracie PZU w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  • Stanisława Gawlik w marcu 1968 roku uczestniczyła w proteście studentów Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od listopada 1980 roku była członkiem „Solidarności”.
  • Ksiądz Marek Łabuda w okresie od 1984 do 1987 roku był wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie. W okresie od 3 do 16 grudnia 1984 roku ksiądz Marek Łabuda uczestniczył w strajku okupacyjnym młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie w obronie krzyży.
  • Marian Józef Kozłowski był organizatorem i działaczem związku „Solidarność” na terenie węzła PKP Kielce.
  • Janusz Krawczyk był aktywnym działaczem „Solidarności”, przewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarność” w Spółdzielni Pracy Transportowo-Motoryzacyjnej w Kielcach
  • Stanisław Kułan był działaczem „Solidarności” w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach
  • Józef Małobęcki był współzałożycielem i działaczem związku „Solidarność”, wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej w Kopalni Siarki „Siarkopol” w Grzybowie
  • Zdzisław Leon Michalski (pośmiertnie) był organizatorem związku „Solidarność” w Zakładach Metalowych „Predom-Mesko” w Skarżysku-Kamiennej
  • Krzysztof Nurzyński od 1980 roku był przewodniczącym „Solidarność” w Zakładach Metalowych „Predom–Mesko” w Skarżysku-Kamiennej.
  • Stanisław Tinc od 1980 roku działacz „Solidarność” Regionu Sandomierskiego
  • Wanda Pomianowska (pośmiertnie) w czasie II wojny światowej łączniczka oddziałów partyzanckich, między innymi Jana Piwnika pseudonim Ponury z Komendą Główną Armii Krajowej, w latach 80. XX wieku działaczka „Solidarności”.
  • Mieczysław Woźniak, w latach 1976-1978 utrzymywał kontakty z działaczami Komitetu Obrony Robotników. Od 1980 roku był członkiem i działaczem „Solidarność” w Zakładach Metalowych „Mesko” w Skarżysku-Kamiennej.
  • Zdzisław Żmijewski był inicjatorem utworzenia „Solidarności” w Zakładach Metalowych „Predom – Mesko” w Skarżysku-Kamiennej.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II Rzeczpospolitej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie