Nasza Loteria

Sztuczna Inteligencja: boją się jej niemal wszyscy, prawie każdy korzysta. Tym branżom załatwi jednak nowe miejsca pracy

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
AI może wykreować nowe zawody
AI może wykreować nowe zawody 123rf.com/profile_pitinan
Sztuczna inteligencja (AI), odkąd w marcu tego roku przybrała postać zaawansowanego GPT-4 potrafiącego tworzyć tekst, obrazy i wideo, sieje postrach wśród pracowników, i to nie tylko tych, których łatwo zastąpić. Gdy jednak niektóre branże czeka redukcja zatrudnienia, to inne dzięki AI mogą liczyć na nowe miejsca pracy. Może warto im się przyjrzeć, przygotowując się do przekwalifikowania?

Spis treści

Nie trzeba pracować w markecie na kasie, by zacząć obawiać się o swoje miejsce pracy. Słynne naganiaczki marketowe zachęcające do korzystania z kas samoobsługowych, będą musiały niebawem ustąpić miejsca autonomicznym robotom, a przekonani o swojej wyjątkowości artyści już wiedzą, że muszą czytać drobnym drukiem zapisy o wykorzystaniu ich awatarów w kolejnych odcinkach. W dobie lęku przez sztuczną inteligencją, w niektórych branżach jawi się ona jednak jako zbawienie. Niektórym da nawet pracę, tworząc nowe zawody.

Nikt nie może być spokojny o pracę. Ale jest światełko w tunelu

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nawet 27 proc. istniejących profesji jest zagrożonych rozwojem AI. Sztuczna inteligencja może pozbawić pracy osoby zatrudnione nawet w takich dziedzinach jak prawo, medycyna czy finanse. Bezpieczni nie mogą się czuć nawet twórcy, bo AI znakomicie operuje już algorytmami, które pozwalają naśladować styl pracy konkretnego scenarzysty, dziennikarza, a nawet fotografa. W tych warunkach każda informacja o tym, że AI nie tylko zredukuje rynek pracy, ale także dostarczy nowych profesji, jest na wagę złota.

Projektowanie generatywne staje się coraz bardziej popularne. Ale człowieka nic nie zastąpi

Jak zauważa Marcin Kosieniak z biura projektowego PM Projekt, wykorzystanie wielu opcji w modelach projektowych czy obliczeniowych w znacznie większym stopniu zaczyna wspierać szukanie rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Na świecie projektowanie generatywne staje się coraz bardziej popularne. Już dziś biura projektowe wykorzystując sztuczną inteligencję w procesie projektowania, generują wiele opcji projektowych, z których wspólnie z deweloperami wybierają najbardziej optymalne rozwiązania, a cały proces skraca się z tygodni czy nawet miesięcy do sekund, których potrzebuje AI na wygenerowanie odpowiednich modeli.

Sztuczna inteligencja – jak podkreśla ekspert – pomaga w pracy, przyspiesza procesy, ale to wciąż na architekcie czy inżynierze spoczywa kluczowa odpowiedzialność za projekt. Konkurencyjność w tej branży będzie więc związana z transparentnym projektowaniem wykorzystującym możliwości oferowane przez AI, odpowiednio dopasowanym do budżetu oraz rozwiązań wspierających ESG i zgodnym z dość dynamicznie zmieniającymi się przepisami prawa.

Nowe zawody, szkolenia po studiach. Wszystko dzięki AI

Kosieniak przewiduje przy tej okazji, że w krótkim czasie pojawi się zapotrzebowanie na nowe zawody.
– AI nie postrzegam jako zagrożenia dla branży, raczej widzę ogromne możliwości wykorzystania w roli asystenta pracy. Sztuczna inteligencja rozszerza możliwości naszego działania, oferując nam niespotykane dotąd możliwości wykorzystania – mówi Kosieniak.
Jak przekonuje wystarczy uświadomić sobie, jak bardzo uczenie maszynowe zwiększa produktywność, co oznacza, że możemy z każdym projektem eliminować możliwości pomyłki w obliczeniach i generować coraz lepsze i bardziej optymalne warianty rozwiązań.

– Będziemy zatem potrzebować coraz więcej osób z umiejętnością analizy danych, odpowiednim ich zbieraniem. Liczyć będzie się nie tylko wprowadzenie danych, ale ustawienie ich w odpowiednim kontekście, rozumiejąc całość procesu projektowego. Przewiduję, że już niebawem powstanie zapotrzebowanie na nowe zawody, choćby takie jak w IT, gdzie pojawia się zawód Prompter, który ma za zadanie tak zadawać pytania i przygotować je do zrozumienia przez sztuczną inteligencję, aby otrzymać właściwy kod do wykorzystania przez programistę – wskazuje Marcin Kosieniak z biura projektowego PM Projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuczna Inteligencja: boją się jej niemal wszyscy, prawie każdy korzysta. Tym branżom załatwi jednak nowe miejsca pracy - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anjanette Lorrie
I’m currently generating over $35,100 a month thanks to one small internet job, F37 therefore I really like your work! I am aware that with a beginning capital of $28,800, you are presently making a sizeable quantity of money online.

Just open the link——->> w­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia