Szykują unikatową kolekcję wyrobów na... 220 - lecie swojego istnienia

Jarosław PANEK, [email protected]
Ćmielowski serwis Rococo to wzór sprzed 100 lat i ciągie cieszy się niesłabnącym powodzeniem
Ćmielowski serwis Rococo to wzór sprzed 100 lat i ciągie cieszy się niesłabnącym powodzeniem
Nie do wiary, ale najstarsza świętokrzyska firma ma… 219 lat. W przyszłym roku będzie hucznie obchodzić 220 urodziny. W tym celu przeszukuje właśnie swoje kilkusetletnie archiwa w poszukiwania starych wzorów, które znów chce wprowadzić na rynek.

Zakłady Porcelany Ćmielów, bo o tej firmie mówimy, to prawdziwy rekordzista. Firma umieszcza na swoim logo datę 1790 rok, bo właśnie wtedy na terenach Ćmielowa skrzyknęło się kilku garncarzy pod przywództwem niejakiego Wojtosa i tak rozpoczęła się w naszym regionie masowa produkcja ceramiki, a potem szlachetnej porcelany. Dziś jest to jeden znajstarszych producentów tej branży na świecie. Ćmielów wyprzedza zaledwie kilku jeszcze bardziej wiekowych konkurentów, w tym samą Miśnia w Saksonii. Przez lata swojej świetnej historii ćmielowska porcelana kojarzyłą się słusznie z najwyższą jakością i królewskim luksusem, bo też na królewskie i papieskie stoły trafiała. Przed wojną była równa marką słynnemu Rosethalowi i sprzedawano ją w ekskluzywnych domach towarowych Paryża, Petersburga czy Londynu. Po roku 1989 legendę uratował od bankructwa świętokrzyski przedsiębiorca Marian Kwiecień. To on tchnął drugie życie w firmę, a obecnie wraz z wiceprezes Ingą Kamińską przywraca marce Ćmielów jej należytą wysoką pozycję.

Wiek robi wrażenie

- Tak, ten rok założenia firmy bez wątpienia pomaga. Głównie zagranicą. W Polsce nie trzeba nikomu Ćmielowa przedstawiać, ale kontrahenci zagraniczni z uznaniem patrzą na datę 1790 – przyznaje wiceprezes Zakładów Porcelany Ćmielów, Inga Kamińska.

O szacunku do tradycji mówi też inny „stulatek”, prezes Banku Spółdzielczego w Kielcach. Mamy nawet 107 lat i jesteśmy z tego wyjątkowo dumni. Bankowość to taka branża, że im odleglejszy rok założenia, tym bardziej dany bank wzbudza zaufanie. Mamy historyczne dokumenty i z wielkim pietyzmem podchodzimy do tej tradycji. W końcu 107 lat do czegoś nas zobowiązuje – dodaje prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Kielcach, Stanisław Matejkiewicz.

Co ciekawe nie jest to najstarszy bank w naszym regionie. Inne banki spółdzielcze chwalą się jeszcze dłuższym stażem. Bank Spółdzielczy w Ostrowcu Świętokrzyskim ma aż 114 let tradycji, a Bank Spółdzielczy w Suchedniowie obchodzi właśnie okrągłe setne urodziny.

Wśród najstarszych świętokrzyskich firm znajdziemy kontynuatorki tradycji staszicowskiej i Staropolskiego Okręgu przemysłowego. Wiele przedsiębiorstw nie nosi już swojej pierwotnej nazwy, kilka razy w ciągu swojej historii zmieniało właściciela, a czasem nawet i branżę, ale to ciągle firmy o wielkiej tradycji. Niemal równie sędziwa, co Zakłady Porcelany Ćmielów jest Kielecka Fabryka Pomp w Białogonie, która liczy sobie aż 192 lata i Celsa Huta Ostrowiec, kupiona przez Hiszpanów, a działająca już od 172 lat.

Na tym tle kielecka PSS Społem, która właśnie obchodzi w tym roku 90 – te urodziny wydaje się być młodziakiem.

 

90 lat? Co to za wiek?

- I tak się właśnie czujemy. Bardzo młodo. Rozpiera nas energia. Za kilkanaście miesięcy otworzymy wielką restaurację w nowej kamienicy na terenie po dawnym „Ludwiku”, planujemy także budowę nowego supermarketu na osiedlu Ślichowice. PSS Społem to duma Kielc i bardzo mocna marka – przekonuje prezes spółdzielni, Helena Gontarz.

A nasza najstarsza świętokrzyska firma? Czy ma jakieś plany? Tak, powoli szykuje się do 220 urodzin.

- Z tej okazji wypuścimy na rynek specjalną kolekcję filiżanek z różnych epok, obrazujących wielką tradycję Ćmielowa. Aktualnie przeczesujemy nasze archiwa w poszukiwaniu dawnych projektów, które chcemy teraz odtworzyć. Już te, jakie produkujemy obecnie, mają niekiedy po… 100 lat, jak na przykład słynny ręcznie malowany serwis Rococo – mówi Inga Kamińska, która zapowiada, że planowana kolekcjonerska seria filiżanek będzie nie lada rarytasem dla kolekcjonerów. Jarosław PANEK

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie