MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te PIT-y za 2014 rok rozliczysz tylko przez Internet

(MS)
Te PIT-y za 2014 rok rozliczysz tylko przez Internet
Te PIT-y za 2014 rok rozliczysz tylko przez Internet
Od 1 stycznia 2015 roku obowiązują nowe przepisy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące dochodów za ubiegły rok.

Wprowadzone do ustawy zmiany nakładają na płatników i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, a zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych, nowy - wyłącznie elektroniczny sposób przesyłania do urzędów skarbowych deklaracji, informacji i rocznych obliczeń podatku za osoby fizyczne, w tym na przykład za pracowników firm.

Jakie dokumenty?
 

Zmiana dotyczy dokumentów, takich jak: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3, PIT-40, PIT-4R, PIT-8AR z następującymi zastrzeżeniami: jeżeli informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie podatku PIT-40 sporządzane jest za więcej niż pięć osób fizycznych, lub przy ich sporządzaniu płatnik korzysta z usług biura rachunkowego, informacje, roczne obliczenie podatku oraz deklaracje PIT-4R oraz PIT-8AR, przesyłane będą do urzędów w wersji elektronicznej; jeżeli informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie podatku PIT-40 sporządzane jest za nie więcej niż 5 osób fizycznych, i czynności tych nie wykonuje za płatnika biuro rachunkowe, wyżej wymienione informacje oraz roczne obliczenie podatku, a także deklaracje PIT-4R oraz PIT-8AR będzie można złożyć w formie papierowej. Spełnienie warunku do przesyłania tych dokumentów w tradycyjny, czyli pisemny sposób nie pozbawia prawa do ich złożenia za pomocą komunikacji elektronicznej.

 

Elektroniczny podpis

Formularze przesyłane w formie dokumentu elektronicznego do urzędów skarbowych powinny więc być opatrzone podpisem elektronicznym przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku, którzy nie są osobami fizycznymi. Natomiast płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych lub podmiot niepełniący funkcji płatnika, wysyłający informacje i roczne obliczenie podatku w formie elektronicznej, może podpisać e-deklarację danymi autoryzującymi.

Papierowe nieważne

- W praktyce oznacza to nałożenie na wymienione grupy obowiązku przesyłania wyżej wymienionych dokumentów tylko i wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Do urzędów skarbowych nadal jednak wpływają dokumenty wypełniane w tradycyjnej wersji papierowej, które nie rodzą żadnych skutków prawnych, czyli traktuje się je tak, jakby w ogóle nie wpłynęły - mówi Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach.

Dla kogo wyjątek?

Prawodawca uznał jednak, że  wyjątkowo podmioty przesyłające informacje dla nie więcej niż 5 podatników mogą nadal składać te dokumenty w formie papierowej, z zastrzeżeniem, że dokumentów tych nie składa w ich imieniu biuro rachunkowe. W tym wypadku obowiązuje te podmioty krótszy o miesiąc termin w stosunku do terminu określonego dla przesyłania urzędom skarbowym dokumentów elektronicznych, to jest do 31 stycznia 2015 roku. - Zwracamy się do wszystkich zainteresowanych o dostosowanie sie do zmian w prawie - mówi Maria Bojczuk.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia