To nie tylko sport

Materiał informacyjny kampanii ,,Sport Bez Barier"
Aktywność sportowa osób z niepełnosprawnościami nikogo już nie powinna dziwić, gdyż w mediach można znaleźć sporo przykładów uprawiania sportu przez OzN. Ale często sport dla osób niepełnosprawnych ma o wiele większe znaczenie niż nam się wydaje.

Niepełnosprawni sportowcy odnoszą wiele sukcesów, zdobywają co roku po kilkaset medali na mistrzostwach kontynentu, świata lub igrzyskach paralimpijskich czy w trakcie olimpiad specjalnych. Stacje telewizyjne emitują coraz więcej godzin relacji z tych zawodów lub przynajmniej podają informacje o sukcesach parasportowców. A tych nie brakuje, wystarczy tylko nadmienić, że podczas ostatnich igrzysk paralimpijskich w Tokio Polska zdobyła 25 medali (7 złotych, sześć srebrnych i 12 brązowych), podczas gdy na tradycyjnych igrzyskach polska reprezentacja wywalczyła „tylko” 14 krążków (4-5-5).
Sami zainteresowani, ich kluby, trenerzy, członkowie rodzin, znajomi, przyjaciele są aktywni w internecie, w tym w mediach społecznościowych, gdzie pełno jest relacji o sukcesach sportowców z niepełnosprawnościami. Jednak fizycznej aktywności OzN, nawet w wymiarze amatorskim, nie można traktować tylko w wymiarze czysto sportowym, ma ona bowiem o wiele szerszy wymiar.

Podnosi jakość życia

Dla większości pełnosprawnych osób uprawianie sportu jest po prostu hobby, sposobem spędzania wolnego czasu czy chwilową modą. Dla OzN znaczenie sportu jest wielowątkowe, a jedną z mniej widocznych korzyści jest rozwój życia społecznego. Sportowiec z niepełnosprawnością znacznie podnosi wartość swojego życia choćby dzięki temu, że zyskuje uznanie także zdrowych ludzi. Ponadto sport daje satysfakcję z pokonywania kolejnych wyzwań, barier, przeciwności. I pomaga w nawiązywaniu, utrwalaniu kontaktów społecznych.

Na ten społeczny aspekt sportu wśród OzN nastawiona jest akcja społeczna „Sport bez Barier”, którą prowadzi Fundacja Neuron+. To już druga edycja tej kampanii, której celem jest przede wszystkim promowanie aktywności fizycznej, głównie sportowej, ale także turystycznej, rekreacyjnej.

Organizatorzy namawiają OzN do podejmowania aktywności sportowej, wskazując na pozytywny wpływ, jaki wywiera sport na stan fizyczny i psychiczny OzN. – Sport to zdrowie w wielu wymiarach. Osoby z niepełnosprawnościami dzięki sportowi mogą podnieść własną samoocenę, gdyż sport pomaga im przełamywać bariery fizyczne i psychiczne. Gdyż bardzo często niepełnosprawni sportowcy zaczynają lepiej funkcjonować w relacjach społecznych, nawiązując nowe relacje, otwierając się na współpracę z innymi ludźmi – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący rady naukowej Fundacji Neuron+. - Sport zapewnia im też relaks, pozwala zapomnieć o troskach codziennego dnia, a są też i takie przypadki, że niepełnosprawni sportowcy notują większe postępy w nauce, łatwiej udaje im się zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe – dodaje Janusz Kocki.

Profesor zwraca uwagę na to, że dzięki rozwojowi sportu OzN, mają oni coraz więcej możliwości spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Mogą bowiem wybierać w ponad 20 dyscyplinach paralimpijskich (np. paralekkoatletyka, koszykówka na wózkach, siatkówka na siedząco, parastrzelectwo, parapływanie) a do tego dochodzą również inne atrakcyjne sporty, które nie są ujęte w programie paralimpijskim (np. amp futbol, crossfit, boks na wózkach). Szeroki jest także zakres działalności ruchu olimpiad specjalnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Każda OzN chętna do uprawiania sportu znajdzie więc dyscyplinę adekwatną do swoich możliwości i zdolności. Co więcej, kluby i stowarzyszania chętnie zajmują się szkoleniem dzieci, aby od małego przyzwyczajać OzN do aktywności fizycznej.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na
https://sportbezbarier.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus
https://www.instagram.com/neuronplus/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To nie tylko sport - Dziennik Polski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia