Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
O ile węgiel jest i jeszcze przez wiele lat pozostanie głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce, o tyle już w 2030 wszystkie budynki korzystające z sieci ciepłowniczej zasilanej przez PGE będą ogrzewane energią wytwarzaną przez źródła zero- i niskoemisyjne.

Już od kilku lat w ten sposób funkcjonują systemy ciepłownicze w Zielonej Górze i Toruniu, gdzie kaloryfery zasilane są głównie energią wytworzoną w ciepłowniach gazowych. To efekt konsekwentnie prowadzonego od 2018 roku procesu modernizacji ciepłownictwa. Obejmuje on źródła ciepła we wszystkich 16 miastach, w których PGE Energia Ciepła odpowiada za wytwarzanie i dostarczanie ciepła sieciowego. Wszystkie te projekty w istotny sposób zwiększą komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców oraz znacząco wpłyną na zmniejszenie emisji z elektrociepłowni.


Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie dostosowane do potrzeb lokalnych rynków ciepła zwiększamy bezpieczeństwo dostaw dla mieszkańców, poprawiamy elastyczność źródeł wytwarzania, a także znacząco ograniczamy wpływ na środowisko naturalne. Zastąpienie dotychczasowych źródeł ciepła technologią opartą na gazie ziemnym spowoduje spadek emisji: tlenków siarki o 90 procent, dwutlenku węgla o 40 procent, tlenków azotu o 20 procent i pyłów o 85 procent. Modernizacja elektrociepłowni to także korzyści biznesowe dla Grupy PGE. Po kryzysie wywołanym agresją Rosji na Ukrainę ceny gazu obecnie ustabilizowały się, a pewność dostaw zapewnia Polsce Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu.

- Obecnie w PGE Energia Ciepła prowadzimy 9 projektów inwestycyjnych, związanych z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych: w Bydgoszczy, Kielcach, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie Wrotków, Rzeszowie oraz w Siechnicach koło Wrocławia i w dzielnicy Wrocław-Zawidawie. W fazie przygotowania do realizacji jest 15 kolejnych projektów kogeneracyjnych oraz ciepłowniczych, wykorzystujących paliwa gazowe, m.in. w Gdańsku i Krakowie. PGE Energia Ciepła w ciągu 6 lat przeznacza na projekty inwestycyjne łącznie ponad 7,7 mld zł – mówi Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A.

Inwestycje w całym kraju

W 2022 roku w Gdańsku uruchomione zostały innowacyjne, pierwsze w Polsce kotły elektrodowe o mocy 130 MW. Przetwarzają one energię elektryczną – w przyszłości pochodzącą z morskich farm wiatrowych i elektrowni jądrowych – w ciepło. W maju tego roku uruchomiono kotłownię gazową w Kielcach, a w lipcu w Bydgoszczy do eksploatacji weszła nowoczesna, niskoemisyjna kotłownia gazowa, która pozwoliła na całkowite wyłączenie kotłów węglowych w Elektrociepłowni Bydgoszcz I. W październiku 2023 roku ukończono z kolei inwestycję w elektrociepłowni w Zgierzu, która będzie jednocześnie produkować energię elektryczną i ciepło w kogeneracji gazowej uzupełnionej kolektorami słonecznymi.

Jeszcze w 2023 roku PGE Energia Ciepła planuje ukończenie kolejnych inwestycji. W listopadzie w Gorzowie Wielkopolskim oddana do użytku zostanie gazowa kotłownia szczytowo–rezerwowa oraz kocioł wodny. W tym roku również we Wrocławiu - Zawidawie uruchomione zostaną dwa agregaty kogeneracyjne oraz zabudowa instalacji kolektorów słonecznych. Nowe inwestycje zostaną oddane również w Rzeszowie, Kielcach i w Lublinie.

Wartość największej obecnie inwestycji PGE Energia Ciepła – Nowa EC Czechnica-2 w Siechnicach – to ponad 1,24 mld zł. Nowa, niskoemisyjna elektrociepłownia będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w II kwartale 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja CO2 obniży się aż o 622 tysiące ton, to jest o 61%. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt (dzisiaj to 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe).

Walka o komfort mieszkańców

Energia cieplna, w odróżnieniu od energii elektrycznej, nie może być przesyłana na większe odległości. Wynika to z wysokich strat powstających właśnie w trakcie przesyłu. Ciepłownie w związku z tym zawsze powstawały w pobliżu większych skupisk odbiorców – a więc niedaleko centrów miast, osiedli mieszkaniowych.

Dlatego tym bardziej istotne jest przechodzenie poszczególnych jednostek na nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania ciepła. Nie tylko realizowany jest w ten sposób jeden z celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej, ale przede wszystkim zwiększa się komfort życia i zdrowie mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia