Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudny okres dla polskiego złotego. Po ostatnich doświadczeniach trzeba mieć nerwy ze stali

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Warto przyjrzeć się trendom kursów PLN w stosunku do EUR i USD. Nie jest dobrze
Warto przyjrzeć się trendom kursów PLN w stosunku do EUR i USD. Nie jest dobrze 123rf.com/profile_annastasiia7'
Posiadacze polskiej waluty tak bardzo przyzwyczaili się do dobrych wieści dotyczących kursu złotego, że najdrobniejsze zawirowania przyjmują z rozczarowaniem. Jeśli przyjrzymy się jednak wykresom, okaże się, że nie ma wątpliwości: polska waluta w lecie utknęła i przestała nadrabiać zaległości. Czy jest szansa na odbicie kursu?

Polska waluta rozpieszczała inwestorów od połowy lutego aż do lata, kiedy to można było zaobserwować jej systematyczne wzmacnianie się względem głównych walut, a spadki wartości PLN były raczej krótkotrwałe. W ostatnich tygodniach mocno odczuwalna jest jednak zmiana zauważalna szczególnie względem euro: złoty stabilizuje kurs, choć jeszcze sporo ma do odrobienia. Co to oznacza?

Okres wakacyjny zawsze był trudny dla polskiej waluty, z uwagi na niekorzystny kierunek wymiany gotówki w związku z wyjazdami. Nie inaczej było w tym roku, choć korzystny kurs utrzymywał się dość długo, pomimo niepewności na rynkach światowych. Stosunkowo mocna waluta narodowa przyciągała nad Wisłę kapitał międzynarodowy, co było dość długo widoczne w rosnącym poziomie inwestycji. – Złoty jest bramą do inwestowania Polsce przez inwestorów zagranicznych – zauważa słusznie ekonomista Andrzej Stefaniak.

Kłopot w tym, że PLN mniej więcej pod koniec czerwca utknął w wycenie w stosunku do europejskiej waluty na poziomie 4,50 lub nieco poniżej. Z kolei od połowy lipca waluta NBP traci na wartości w stosunku do dolara. Od 15 lipca do dziś tj. 5 września złoty stracił do dolara aż 21 groszy i jego obecny kurs wynosi 4,18. Niepokojący jest jednak nie obecny kurs PLN do USD, ale jego trend spadkowy. Andrzej Stefaniak uważa jednak, że mimo wszystko złoty pokazał swą siłę i odporność na zawirowania na rynkach międzynarodowych. I rzeczywiście, tych w ostatnich tygodniach nie brakowało, więc PLN mógł stracić znacznie więcej.

A jaki będzie ten miesiąc?

– Jako że ze statystycznego punktu widzenia wrzesień jest najgorszym miesiącem w kalendarzowym roku dla aktywów ryzykownych, to w nadchodzącym miesiącu jest bardziej prawdopodobne, że PLN będzie kontynuował tendencje lekkiej korekty osłabiającej naszą walutę – prognozuje Andrzej Stefaniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trudny okres dla polskiego złotego. Po ostatnich doświadczeniach trzeba mieć nerwy ze stali - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia