Trzynasta emerytura to korzyść netto dla emerytów w wysokości blisko 900 zł, obciążająca podatników kwotą ok. 9 mld zł

Jeremi Mordasewicz/ AIP
Jednorazowy zasiłek dla wszystkich emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne trafi do blisko 10 mln osób.
Jednorazowy zasiłek dla wszystkich emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne trafi do blisko 10 mln osób. Tomasz Holod
Udostępnij:
Trzynasta emerytura nie rozwiązuje problemu najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych. Zdaniem ekspertów jest niesprawiedliwa, szczególnie w przypadku osób już obecnie korzystających z przywilejów emerytalnych i mających dochody często wyższe od osób pracujących. Mało tego, podważa także wiarę w stabilność systemu ubezpieczeniowego i przewidywalność świadczeń – uważa Konfederacja Lewiatan w stanowisku.

Celem wprowadzenia nowej ustawy jest przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego emerytom i rencistom. Jednorazowy zasiłek dla wszystkich emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne trafi do blisko 10 mln osób, przynosząc im korzyść netto blisko 900 zł, obciążając podatników kwotą ok. 9 mld zł lub ograniczając wydatki tej wielkości na opiekę zdrowotną.

Trzynasta emerytura pochłania środki, które przyniosłyby większe korzyści, gdyby zostały przeznaczone na ochronę zdrowia i opiekę nad osobami niesamodzielnymi. Dzięki poprawie jakości opieki zdrowotnej moglibyśmy dłużej i produktywniej pracować, dzięki czemu wzrosłyby dochody zarówno pracowników jak i emerytów (wysokość emerytury jest pochodną wysokości wynagrodzeń i długości pracy). Rozwój instytucji opieki nad osobami niesamodzielnymi przyniósłby korzyści emerytom, którzy takiej opieki potrzebują, a jednocześnie opiekunom, zazwyczaj kobietom, które często rezygnują przedwcześnie z pracy, nie mogąc pogodzić obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Przeczytaj także:

Dodatkowo, jednorazowe zasiłki podważają wiarę w stabilność systemu ubezpieczeniowego i przewidywalność świadczeń. U jednych osób rozbudzają oczekiwania na podobne zasiłki w przyszłości, u drugich zaś obawy o bankructwo systemu i redukcję wypracowanych świadczeń w przyszłości. W obu przypadkach osłabiają motywację do pracy i rzetelnego opłacania składek emerytalnych i rentowych.

Zasiłek dla wszystkich emerytów jest niesprawiedliwy, szczególnie w przypadku osób już obecnie korzystających z przywilejów emerytalnych i mających dochody często wyższe od osób pracujących. Zasiłek dla emerytów i rencistów musi być zrównoważony wzrostem wpływów podatkowych od osób pracujących.

O ile względami solidarności można uzasadnić transfer dochodów od osób zamożnych do ubogich, to w przypadku dodatkowego świadczenia dla wszystkich emerytów mamy do czynienia z transferem od osób pracujących do często od nich zamożniejszych emerytów. Średni dochód na osobę w rodzinach pracowników jest tylko nieco wyższy niż w gospodarstwach domowych emerytów, a wydatki związane z dziećmi, mieszkaniem i pracą są zazwyczaj wyższe.

Obejrzyj wideo:

Płatność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2019 roku. Dlaczego mielibyśmy płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: Trzynasta emerytura to korzyść netto dla emerytów w wysokości blisko 900 zł, obciążająca podatników kwotą ok. 9 mld zł - Strefa Biznesu

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
byd.
niektórzy emeryci jak i ci co mają renty socjalne dorabiają do emerytury i renty socjalnej ale i tak wciąż mają mało i chcą więcej . a co ma powiedzieć osoba która ma tylko najniższą średnią krajową i nie może liczyć na państwo , i gdzie sprawiedliwość jest .
e
emeryt
Wierutna bzdura - 13 nie obciąża budżetu !!! przez 52 lata pracy i działalności gospodarczej co miesiąc ZUS czytaj państwo zabierało mi składkę emerytalną którą obracało zarabiając dodatkowo np : pożyczki w bankach (oprocentowane ) Proszę policzyć ile kasy zarobiło przez te lata !!! Obecnie wypłaca się grosze emerytury czy renty a gdzie reszta !!! Mówią że darmowa ( z tego) służba zdrowia -może dla tzw rządu ale nie dla mnie , gdy chcę się leczyć a nie włóczyć po przychodniach i być traktowany jak intruz to idę prywatnie i min 100 za wizytę i ten sam lekarz "skacze koło mnie " w szpitalach dbają tylko o "swoich" prywatnych pacjentów !!! KIEŁBASA WYBORCZA ale nas emerytów i rencistów tym nie kupią !!! Moje pokolenie walczyło z faszystami a obecny rząd ich popiera i chroni wszelkiej maści młodzież wszechpolska i inne narodowe nieuki !! Afera za aferą i rządy w jednym reku z ukrycia Jeden człowiek zarówno prokurator i adwokat ? gdzie tu normalność - czas do niej wrócić !!!
L
Laura
Bardzo dobry artykuł. Sama prawda.
K
Kuba
Trzoda bez pojęcia widzę
k
koli
A podatek odliczyli przecież z 1100 dostaną o podatek mniej.
Z tego co otrzymają kupią towary kolejne -23% bezpośrednio do budżetu.
A pozostałe to wzrost gospodarczy!!! ???
A
And
Dziennikarzu kretynie trzynastka to pieniądze, które wracają do podatnika.
G
Gość
Najlepiej teraz napuścić na emerytów, że przez emeryturę/13/ zabraknie pieniędzy np. na służbę zdrowia. Przecież budżet ma się dobrze, są takie wpływy, pieniądze na obiecaną "piątkę" są. Teraz widać, że to wielka ściema. Znowu ktoś publicznie kłamie. Chyba czas z tym skończyć - dobrze, że niedługo są wybory.
G
Gość
EMERYTURY I RENTY POWINI BYC PRZYZNAWANE 10 LAT CZY LAT CZY 40LTAT CZY 20 LAT NAJNISZA 800ZL OD LAT PRACY NA RENTE PRZYZNAWC KATEGORJE JAK DO WOJSKKA
K
Kuba
Jarkowe? Limuzyna, kierowcy, ochroniarze przywożący żwirek dla kota, dyrektor szpitala dowożący kule ortopedyczne do domu. Dzika deweloperka bez żadnego trybu. 50 tys. w kopercie dla księdza. Marzenia o 200-metrowych wieżach. Panie Prezesie, co pan wie o życiu polskich emerytów?!
T
Takaprawda
Powiedzmy tak ta generacja często i gęsto pracowała w niedziele czssem i każdą.
G
Gość
Trzeba znaleźć Kaczyńskiemu żonę bo mu sie w głowie pierdzieli.
....
Emeryci jeszcze nie oddali tej herbaty popularnej co nakradli za komuny, ups, przepraszam nie ukradli ale "załatwili".
G
Gość
Jasne, jednorazowe podwyższenie jakości życia emeryta nie jest tak potrzebne, jak 500 na nowego smartfona i wielogabarytowy telewizor. Emeryt powinien się zdrowo szczawiem odżywiać, nosić te same łapcie i gacie przez 15 lat, jeździć tylko bezpłatnymi liniami do marketu na wyprzedaże najtańszego mydła i papieru toaletowego, pić herbatę popularną. A nie jakieś tam fanaberie- wyjazd na majówkę, bilet do kina czy częściej odwlekana naprawa odkurzacza, żelazka, wymiana żarówki (oczywiście na słabszą).
Nasze władze najdroższe nie przewidują, że też ich czeka starosć.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie