MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoje dziecko dostało taką zabawkę na Dzień Dziecka? Uważaj, konsekwencje mogą być bardzo poważne

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dane zbierane przez urządzenia i aplikacje mogą być przesyłane przez producenta do chmury i w przypadku wycieku wpaść w niepowołane ręce.
Dane zbierane przez urządzenia i aplikacje mogą być przesyłane przez producenta do chmury i w przypadku wycieku wpaść w niepowołane ręce. 123RF
Z okazji Dnia Dziecka zdecydowana większość rodziców wręczyła swoim pociechom prezent. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się inteligentne zabawki: interaktywne lalki, roboty, zegarki, elektroniczne czy naukowe gadżety. – Wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy z tego, że smart zabawki mogą zbierać informacje o użytkownikach – ostrzega ekspert. – Trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli inteligentne zabawki oferują dodatkowe funkcje w ramach płatnych subskrypcji – dodaje.

Spis treści

Smart zabawki coraz popularniejsze

Coraz częściej obok tradycyjnych zabawek, pojawiają się także te inteligentne i interaktywne. Wiele z nich wyposażonych jest w moduły umożliwiające łączność Wi-Fi i Bluetooth, a nawet GPS, co umożliwia sterowanie nimi z pomocą aplikacji. Producenci inteligentnych gadżetów czy zabawek nie zawsze stosują przy tym odpowiednie zabezpieczenia, zwłaszcza że podniosłoby to cenę urządzeń. W przypadku zabawek konsumenci rzadko oczekują też zabezpieczeń.

– Wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy z tego, że smart zabawki mogą zbierać informacje o użytkownikach. Mowa tu między innymi o nagraniach głosowych czy wideo, lokalizacji, szczegółach dotyczących sieci użytkownika – wskazuje Leszek Tasiemski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i wiceprezes w firmie WithSecure.

– Niektóre informacje, jak data urodzenia czy adres zamieszkania, często podajemy sami, nie będąc świadomymi, że są one wrażliwe. Niejednokrotnie zgadzając się na regulamin bez jego czytania zezwalamy też np. na śledzenie przez aplikację lokalizacji urządzenia. Wreszcie, inteligenta zabawka może stać się słabym ogniwem domowej sieci i posłużyć przestępcy do włamania na inne urządzenia – ostrzega.

Wyciek danych. Czym to grozi?

Jak ostrzegają eksperci, dane zbierane przez urządzenia i aplikacje mogą być przesyłane przez producenta do chmury i w przypadku wycieku wpaść w niepowołane ręce. – O ile przestępcy raczej nie będą włamywali się do inteligentnej zabawki, żeby szpiegować użytkowników, to łatwo mogą wykorzystać takie urządzenie jako furtkę do domowej sieci – wskazano. Tutaj warto pamiętać, że inteligentne gadżety nie są bowiem tak dobrze chronione jak komputery.

– Jeśli z domowej sieci korzystamy również np. do pracy na służbowym laptopie, konsekwencje mogą być bardzo poważne – podkreślono.

Jak zabezpieczyć inteligentne zabawki przed cyberprzestępcami?

Każdy rodzic powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Dostosuj ustawienia prywatności. Wyłącz wszystkie niepotrzebne funkcje, kamerę, mikrofon. Jeśli to możliwe, zablokuj dostęp gadżetu do internetu oraz łączność z innymi urządzeniami przez Bluetooth. Nie podawaj żadnych wrażliwych informacji jak wiek czy płeć i zawsze czytaj regulaminy aplikacji. Rozważ, czy do korzystania z zabawki na pewno chcesz zakładać konto lub rejestrować się w systemie producenta.
  2. Używaj silnych i unikalnych haseł do logowania w aplikacjach łączących się z zabawką. Nie pozwól, aby dziecko samodzielnie zakładało konto użytkownika czy konfigurowało ustawienia.
  3. Regularnie aktualizuj oprogramowanie wszystkich urządzeń i gadżetów, aby upewnić się, że nie mają luk w zabezpieczeniach.
  4. Upewnij się, że sieć jest zabezpieczona silnym hasłem. Stosuj ustawienia kontroli rodzicielskiej na urządzeniach, aby nadzorować, do jakich treści i funkcji ma dostęp dziecko.
  5. Rozważ wydzieloną sieć Wi-Fi dla inteligentnych urządzeń, która zapewni dostęp do internetu, ale nie pozwoli na dostęp do tej części domowej sieci, w której są komputery i telefony.
  6. Zadbaj, aby małe dziecko bawiło się inteligentnymi zabawkami jedynie obecności dorosłego i wyłączaj je, kiedy nie są używane.
  7. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach. Wyjaśnij, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z korzystaniem z internetu, jakimi danymi nie powinno się dzielić z innymi oraz jakie podstawowe środki ochrony można zastosować.
Z WhatsAppa korzystają ludzie na całym świecie, sięga po niego zarówno młodzież, jak i seniorzy. Niestety doskonale wiedzą o tym także cyberprzestępcy.

Korzystasz z tej aplikacji? Uważaj, możesz paść ofiarą cyber...

– Trzeba też zachować szczególną ostrożność, jeśli inteligentne zabawki oferują dodatkowe funkcje w ramach płatnych subskrypcji w powiązanych aplikacjach na telefon czy tablet. Niektóre programy wymuszają wykupienie abonamentu po bezpłatnym okresie próbnym, mogą też naliczać wysokie opłaty za dodatkowe funkcjonalności, zwłaszcza jeśli dziecko bez odpowiedniego nadzoru ma dostęp do funkcji sklepu z podpiętą metodą płatności – podsumowuje Tasiemski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twoje dziecko dostało taką zabawkę na Dzień Dziecka? Uważaj, konsekwencje mogą być bardzo poważne - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia