Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubogo na starość. Dlaczego i jak temu zaradzić?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Paweł Szkalej, rzecznik prasowy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach: - Emerytury pań są najczęściej niższe niż mężczyzn. Ma na to wpływ zarówno mniejsza ilość przepracowanych lat, jak i płace niższe od statystycznych płac panów.
Paweł Szkalej, rzecznik prasowy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach: - Emerytury pań są najczęściej niższe niż mężczyzn. Ma na to wpływ zarówno mniejsza ilość przepracowanych lat, jak i płace niższe od statystycznych płac panów.
Krócej pracujemy, mniej zarabiamy i na emeryturze też nie będziemy mogły liczyć na kokosy.

 

Wysokość obecnych emerytur zależy przede wszystkim od trzech rzeczy: stażu pracy, średnich zarobków i kwoty bazowej w dniu przejścia na emeryturę. Wszystkie te czynniki premiują mężczyzn, ponieważ kobiety z reguły w dniu przejścia na emeryturę mają krótszy staż ubezpieczeniowy, uzyskują niższe wynagrodzenie za pracę i przechodzą na emeryturę wcześniej niż mężczyźni.

 

STATYSTYKI PRZECIWKO NAM

Kobiety mają też z reguły mniej korzystny niż mężczyźni stosunek okresów nieskładkowych do okresów składkowych. To my częściej korzystamy z urlopów wychowawczych lub urlopów bezpłatnych przysługujących matkom na opiekę nad dziećmi. Miesiące i lata tych urlopów zaliczane są kobietom jako okresy nieskładkowe - więc „rozrzedzają” ilość odprowadzonych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Statystyki pokazują również, że średnie płace kobiet są znacznie niższe od średnich płac mężczyzn. Wynika to między innymi stąd, że kobiety, jako bardziej obarczone obowiązkami rodzinnymi są zwykle mniej dyspozycyjne w pracy, a więc także rzadziej wyróżniane awansami i podwyżkami płac.

 

NIE OSZCZĘDZAMY

 

Na dodatek nie oszczędzamy na przyszłość i nie myślimy o niej, choć w starszym wieku mamy mniej pieniędzy na życie niż mężczyźni. Ponad 60 procent Polek nie wie, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Blisko połowa badanych kobiet nie ma oszczędności, a około 80 procent nie oszczędza na starość. Większość kobiet planuje utrzymywać się na emeryturze z pierwszego - zusowskiego i drugiego - dla pań w okolicach czterdziestki i młodszych, również obowiązkowego - filaru. Aż 15 procent Polek stwierdza, że „w ogóle nie myślało o źródłach utrzymania na emeryturze”. Tylko jedna piąta z nas deklaruje, że będzie oszczędzać na dodatkową emeryturę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia