MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga termomodernizacyjna 2022. Co można odliczyć i na jakich zasadach? Komu przysługuje i ile wynosi?

Justyna Madan
Justyna Madan
Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?
Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać? 123rf
Ulga termomodernizacyjna za 2021 interesować będzie wszystkich podatników, którzy rozliczają się w 2022 ze skarbówką. Pod warunkiem, że są właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, czy też nieruchomości w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Przysługuje ona za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki. Co warto wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej w rozliczeniu za 2021 rok i co można odliczyć od podatku? Oto kwoty i stawki, które warto znać.

Ulgi podatkowe. Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Ulgę odlicza się w zeznaniu podatkowym od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub
dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym lub przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

„Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczasz kwotę wraz z tym podatkiem, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług” – podaje strona rządowa podatki.gov.pl.

Oznacza to, że jeśli posiadamy kilka budynków, to odliczyć możemy łącznie 53 tys. zł, a nie po 53 tys. na każdy budynek.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne należy zrealizować w okresie trzech lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosło się pierwszy wydatek. Jeśli tak się nie stanie, ulgę należy zwrócić. A konkretnie doliczyć do dochodu kwotę, którą wcześniej się odliczyło.

Ulgę można odliczyć, jeśli posiadamy fakturę wystawioną przez czynnego podatnika VAT. Może to być również faktura, która zawiera podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE.

Ulga termomodernizacyjna za 2021 rok. Kto może z niej skorzystać rozliczając się w 2022 ze skarbówką?

Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać, jeśli poniesie się wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Ulga podatkowa przysługuje w:

 • PIT-36,
 • PIT-37,
 • PIT-36,
 • PIT-28.

Odliczenia można dokonać w pełnej kwocie wydatku, to znaczy ile wydamy tyle odliczamy od dochodu.

Na czym polega termomodernizacja?

Jeśli prowadzimy prace, które polegają na ulepszeniu domu, a co za tym idzie zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych. Termomodernizacja polega również na ulepszeniach, które zmniejszają straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, wykonaniu przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła czy całkowitej lub częściowej zamianie źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Warto jednak pamiętać, że z ulgi nie skorzystamy jeśli budynek nie został jeszcze oddany do użytku, tzn. jest wciąż w budowie.

Co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

 • przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej
 • instalację ogrzewania elektrycznego, gazowego, olejowego,
 • panel fotowoltaiczny lub kolektor słoneczny z osprzętem,
 • montaż pompy ciepła,
 • wymianę drzwi oraz okien,
 • ocieplenie i modernizację budynku (wraz z dachem), wdrożenie wentylacji,
 • materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem,
 • audyt efektywności energetycznej budynku oraz dokumentację projektową.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulga termomodernizacyjna 2022. Co można odliczyć i na jakich zasadach? Komu przysługuje i ile wynosi? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia