Ulga termomodernizacyjna – jak skorzystać? Kto może odliczyć od podatku wydatki na ocieplenie domu?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie korzystne dla podatników, jednak nie każdy może z niej skorzystać.
Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie korzystne dla podatników, jednak nie każdy może z niej skorzystać. 123RF.com
Rozliczając się z fiskusem, warto pamiętać o opcji, jaką jest ulga termomodernizacyjna. Właściciele domów mogą dzięki niej zapłacić niższy podatek.

Ulga termomodernizacyjna to przydatna ulga podatkowa, z której Polacy mogą skorzystać od 2019 roku. Pozwala ona odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwoty wydane na prace związane z ociepleniem domu oraz wymianą źródła ciepła, dzięki czemu podatnik ponosi niższe koszty. Wyjaśniamy, kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi.

Ulga termomodernizacyjna – kto może skorzystać i na czym ona polega?

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją domu. Kwestię tę dokładniej omówiono w dalszej części artykułu, natomiast chodzi np. o takie prace jak wymiana kotła, wymiana stolarki okiennej, zakup materiałów ociepleniowych, montaż fotowoltaiki czy wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej.

Z ulgi termomodernizacyjnej przy podatku dochodowym mają prawo korzystać:

 • podatnicy płacący liniowy PIT według stawki 19 proc.,
 • podatnicy płacący PIT według skali (stawki 18 proc. i 32 proc.),
 • podatnicy ryczałtowi (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Warunkiem jest jednak, żeby osoby te były właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Przypomnijmy, że według ustawy o PIT budynek mieszkalny jednorodzinny to:

budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku.

Ankieta Oferteo.pl wykazała, że spośród osób, które budowały dom w 2019 r., aż 68 proc. przekroczyło założony budżet. Ponad połowa osób z tej grupy wydała o 11–25 proc. więcej, niż planowała, a blisko co piąty budujący przekroczył budżet o 26–50 proc.Z ankiety wynika, że najczęściej nie potrafimy poprawnie oszacować cen robocizny oraz materiałów. Warto pamiętać, że oba te koszty w ostatnich latach dynamicznie rosną, więc jeśli budowa potrwa np. 2 lata, pod koniec za wszystko będziemy płacić drożej niż na początku. Trzeba też mieć na uwadze, że najczęściej szalejemy z wydatkami na etapie wykańczania domu, gdy ogarnia nas euforia, że wymarzony budynek już stoi.

Budowa domu – 12 najgłupszych błędów, które popełniają prawi...

Warto wiedzieć, że z ulgi mogą skorzystać także małżonkowie. Jeżeli poddawany termomodernizacji dom należy do majątku wspólnego, a między małżonkami jest małżeńska wspólność majątkowa, to oboje mogą odliczyć od podatku poniesione wydatki. Będzie tak jednak tylko w sytuacji, gdy faktura jest wystawiona na nich oboje. Jeżeli na fakturze widnieje tylko jedno z małżonków, to tylko ta osoba może dokonać odliczenia.

Co ważne, z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać osoby, które obecnie budują dom. Ulga przysługuje bowiem właścicielom domów, a w świetle prawa właścicielem zostaje się dopiero po zakończeniu budowy.

Ulga termomodernizacyjna – jakie wydatki obejmuje?

Dokładną listę przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które uprawniają do skorzystania z ulgi, sporządziło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (link do listy). Poniżej przypominamy najważniejsze z nich:

 • zakup i montaż kotła gazowego,
 • zakup i montaż kotła olejowego,
 • zakup i montaż zbiornika na gaz lub olej,
 • wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • zakup i montaż pompy ciepła,
 • zakup i montaż kolektora słonecznego,
 • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • wymiana stolarki drzwiowej i okiennej,
 • zakup materiałów ociepleniowych,
 • wykonanie audytu energetycznego lub analizy termograficznej budynku,
 • demontaż kotła na paliwo stałe,
 • zakup i montaż nowoczesnego, spełniającego określone normy kotła na paliwo stałe.

W przypadku fotowoltaiki można skorzystać z ulgi także wtedy, gdy instalacja została zamontowana na gruncie, na garażu albo na innym obiekcie w pobliżu domu. Musi to być jednak instalacja fotowoltaiczna służąca do zasilania domu, a nie np. budynków gospodarczych.

Należy podkreślić, że w ramach ulgi można odliczyć tylko i wyłącznie wydatki, które znalazły się na ministerialnej liście. Nie można więc uwzględnić wydatków takich jak np. wymiana dachu pokrytego eternitem, choć niewątpliwie wpływają one na to, jak dom dobrze trzyma ciepło.

Dodatkowo obowiązuje limit: żeby wydatek można było odliczyć, dane przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w ciągu 3 lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek). Co więcej, odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione od dnia 1 stycznia 2019 r.

Co ważne, nie można w ramach ulgi odliczyć tej części wydatków, która została:

 • dofinansowana przez Narodowy lub Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • w jakiejkolwiek formie zwrócona podatnikowi,
 • zaliczona do kosztów uzyskania przychodów,
 • odliczona od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
 • uwzględniona przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Innymi słowy, nie można tych samych wydatków odliczyć w ramach kilku różnych ulg ani odliczyć od podstawy opodatkowania pieniędzy, które podatnik otrzymał w ramach dofinansowania od państwa. Wyjątkiem są środki z programu „Czyste Powietrze” – nie liczą się one jako dochód, a więc można je łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Wszystkie wydatki, które chcemy odliczyć, muszą być udokumentowane fakturami. Nie mogą to być faktury wystawione przez podmioty zwolnione z podatku VAT. Do odliczenia wydatków ma prawo osoba, na którą zostały wystawione faktury. Za kwotę wydatku uznaje się kwotę brutto (z VAT). Za datę poniesienia wydatku uznaje się datę sprzedaży podaną w fakturze.

Wysokość ulgi termomodernizacyjnej. Jak obliczyć ulgę?

Maksymalna kwota, jaką w ramach ulgi można odliczyć od podstawy obliczenia podatku, to 53 tys. zł. Jest to limit przypadający na podatnika – w obrębie tej kwoty może on zrealizować dowolną liczbę przedsięwzięć termomodernizacyjnych w dowolnej liczbie budynków. Oznacza to, że jeśli małżonkowie ocieplają dom, którego oboje są współwłaścicielami, to każdy z małżonków może odliczyć do 53 tys. zł.

Wypełniając zeznanie roczne PIT, od dochodu odlicza się wydatki na termomodernizację poniesione w danym roku podatkowym, a następnie oblicza się podatek od tej obniżonej kwoty. Co jednak w sytuacji, gdy dochód podatnika był niższy niż kwota odliczenia, którą należałoby od niego odjąć? Wówczas „resztę” ulgi można odliczyć od dochodu w kolejnych latach, jak w przykładzie:

Pan Jan wydał 45 tys. zł na termomodernizację domu, ma więc prawo odliczyć taką kwotę od dochodu. Jego dochód w tym samym roku wyniósł jednak tylko 30 tys. zł, a więc pan Jan odlicza tylko tyle. Po rozliczeniu się z fiskusem panu Janowi zostają nieodliczone wydatki termomodernizacyjne na kwotę 15 tys. zł, które może odliczyć od dochodu za rok, przy kolejnym rozliczeniu.

Trzeba jednak pamiętać, że takie działanie jest możliwe przez okres maksymalnie 6 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Kiedy ulgę termomodernizacyjną trzeba zwrócić?

Przypomnijmy, że przedsięwzięcia termomodernizacyjne, których koszty podatnik odliczył w ramach ulgi, muszą zakończyć się w ciągu 3 lat. Jeżeli tak się nie stanie, podatnik musi zwrócić ulgę – odliczone kwoty dolicza wtedy do dochodów za rok, w którym upłynął 3-letni termin.

Może też zdarzyć się sytuacja, gdy podatnik odliczył pewne wydatki w ramach ulgi termomodernizacyjnej, a później otrzymał od państwa zwrot tych pieniędzy. Może to być np. zwrot w formie dotacji z NFOŚiGW albo środków od gminy na wymianę pieca. Ustawa ujmuje to następująco:

Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał zwrot.

Co to znaczy? Jeśli podatnik otrzymał zwrot kosztów, które wcześniej w ramach ulgi odliczył od podatku, to podczas kolejnego rozliczania się z fiskusem musi doliczyć zwrócone kwoty do swojego dochodu (chodzi o dochód za rok, w którym podatnik otrzymał zwrot).

[QUIZ] Młotek, pilarka, wiertarka... Czy rozpoznasz narzędzia używane na budowie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

i Politycznie - J. Wiech - Czy KE może zablokować polski atom?

Materiał oryginalny: Ulga termomodernizacyjna – jak skorzystać? Kto może odliczyć od podatku wydatki na ocieplenie domu? - RegioDom.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Witam może lepiej podać po prostu od jakiego dochodu ..ile można dostać ulgi i na co? Czekam na taką informację. Co do dotacji .porażka na całej linii proszę się dowiedzieć ile gospodarstw domowych dostało dotację i ile wykorzystano środków A ile zostało do wykorzystania? Czekam na info.i na koniec system przyznawania dotacji jak zwykle zamącony aby jak najmniej podatników obywateli polskich ją dostało! To nie są dotację dla nas Polaków..może się spółek akcyjnych skarbu państwa..proszę to prześledzić i napisać artykuł który zmieni zasady przyznawania tych dotacji ...bo 500 plus dali każdemu A tu robią schody..pozdrawiam..do przemyślenia dla redaktorów.. którzy chcą być bardziej innowacyjni A nie tylko przepisujący nie zrozumiałe informacje

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie