Urlop zgłoś na czas

opr. /MS/
Wystąpienie o urlop  nie jest jednoznaczne z udzieleniem go przez pracodawcę, a nieobecność pracownika w pracy w świetle przepisów może być nieusprawiedliwiona.
Wystąpienie o urlop nie jest jednoznaczne z udzieleniem go przez pracodawcę, a nieobecność pracownika w pracy w świetle przepisów może być nieusprawiedliwiona.
Udostępnij:
Wniosek o urlop na żądanie należy zgłosić najpóźniej przed rozpoczęciem pracy.

Urlopu możemy żądać najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy, aby zapew-niona została prawidłowa organizacja pracy. Późniejsze złożenie wniosku urlopowego nie jest jednoznaczne z udzieleniem przez pracodawcę urlopu, a nieobecność pracownika w pracy może być nieusprawiedliwiona.

 

 

W takiej sytuacji opuszczenie przez pracownika miejsca pracy, po wystosowaniu żądania urlopu, można traktować jako naruszające podstawowy obowiązek pracowniczy w zakresie konieczności przestrzegania ustalonego u pracodawcy czasu pracy. Można więc uznać, że został spełniony jeden z warunków umożliwiających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie