Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Zmiany w druku PIT - 28!

/jap./, [email protected]
Druk - PIT 28 będzie w tym roku prostszy do wypełnienia - informuje rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach, Maria Bojczuk
Druk - PIT 28 będzie w tym roku prostszy do wypełnienia - informuje rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach, Maria Bojczuk
Od tego roku podatnicy, którzy składają zeznanie na druku PIT 28 będą mieli ułatwione zadanie. Uproszczony zostaje sam druk oraz jego forma przesłania do urzędu.

Podatnicy, którzy w 2010 roku byli opodatkowani na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej, muszą najpóźniej do 31 stycznia 2011 roku rozliczyć się z urzędem skarbowym. Tak zwany „ryczałtowcy” wypełniają zeznanie roczne PIT-28. Dotyczy to zarówno osób opłacających ryczałt od przychodów osiąganych z prowadzonej firmy, jak i od przychodów z najmu. Ale formularz PIT 28 będzie w tym roku wyglądał inaczej niż w roku ubiegłym.

- Druk ten uproszczono poprzez usuniecie kilku pozycji do wypełnienia. Główna zmiana wynika z likwidacji wysokiej stawki dwudziestoprocentowego podatku dla przychodów z najmu i dzierżawy. W 2010 roku obowiązywała już tylko jedna niska stawka 8,5 procent (część C wiersz 3). Z formularza wykreślono pola, w których dotąd można było wpisać kwotę 20 procent podatku dla tego rodzaju przychodów uzyskiwanych w Polsce (część C wiersz 3) i za granicą (część G) – informuje rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach, Maria Bojczuk.

Ostatnią zmianą jest uproszczenie wniosku o przekazanie 1 procent podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Podobnie jak we wszystkich innych zeznaniach za rok 2010 nie trzeba podawać już nazwy, która często bywała bardzo długa. Teraz wystarczy podać jedynie numer organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W zawiązku z tym z formularza PIT-28 znikło pole, w którym dotychczas wpisywaliśmy nazwę organizacji.

Dużym ułatwieniem w tym roku będzie też z pewnością możliwość składania zeznania PIT-28 przez Internet bez użycia kwalifikowanego, czyli inaczej mówiąc płatnego podpisu elektronicznego. Od tego roku złożymy taki PIT przez Internet, korzystając na przykład z darmowego i bardzo wygodnego pro-gramu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja zaprojektowana dla systemów Windows, Linux i MacOs dostępna jest na stronie internetowej: www.e-deklaracje.gov.pl.

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia