Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na swoje e-konto

Marzena SMORĘDA [email protected]
Nigdy nie wolno udostępniać osobom trzecim swojego numer klienta, haseł i karty kodów jednorazowych, a także nie podawać ich na nieszyfrowanych stronach.
Nigdy nie wolno udostępniać osobom trzecim swojego numer klienta, haseł i karty kodów jednorazowych, a także nie podawać ich na nieszyfrowanych stronach.
Hakerzy zaatakowali klientów banku. Radzimy, jak bezpiecznie korzystać z internetowego konta.

 

W Internecie krążą maile, które udają oficjalne komunikaty bankowe. Wzywają one odbiorców do dokończenia przerwanej sesji w serwisie internetowym PKO BP, zachęcając do kliknięcia w link. Odnośnik prowadzi na stronę podobną do serwisu tego banku, na której proszono internautów o podanie poufnych danych dotyczących ich kont i kart kredytowych.

 

Bank ostrzega

Przedstawiciele PKO BP poinformowali, że bank nie jest autorem tych wiadomości. Są one wysyłane przez osoby pod-szywające się pod bank, bo pracownicy tej instytucji nigdy nie proszą klientów o przekazanie poufnych informacji przez Internet.

 

Ostrzegają też, że są to fałszywe e-maile, których celem jest nie tylko wyłudzenie od odbiorcy danych osobowych lub danych karty, ale także zainstalowanie na jego komputerze szkodliwych programów podglądających i śledzących operacje na internetowym koncie. PKO Bank Polski w swoim komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej banku prosi też o nieodpowiadanie na tego typu maile i niekorzystanie z podanego linku.

 

Niestety, takie działania to podszywanie hakerów pod instytucje zaufania społecznego, aby załączając linki prowadzące do ich fałszywych serwisów, uzyskać w ten sposób od internautów poufne dane. Można się jednak przed nim uchronić.

 

Ostrożność i rozwaga

Przede wszystkim sami musimy pamiętać o tym, żeby nig-dy nie udostępniać osobom trzecim swojego numer klienta, haseł i karty kodów jednorazowych, a także nie podawać ich na nieszyfrowanych stronach. Haseł i PIN-u nie powinniśmy nig-dzie zapisywać, trzeba je zapamiętać. Nie używajmy tego samego hasła, którego używamy do logowania się w banku, na innych stronach internetowych. Regularnie musimy sprawdzać wyciągi bankowe, dotyczące transakcji dokonywanych zarówno kartą debetową, wydawaną do rachunku, jak i kartą kredytową.

 

Przy korzystaniu z bankowości elektronicznej najlepiej jest używać własnego komputera, a nie komputera w kawiarence internetowej czy innym miejscu publicznym. Jeśli wykonujemy operacje na swoim rachunku bankowym, nie odchodź od kom-putera, dopóki się nie wylogujemy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia