Uważaj na swoje e-konto

Marzena SMORĘDA [email protected]
Nigdy nie wolno udostępniać osobom trzecim swojego numer klienta, haseł i karty kodów jednorazowych, a także nie podawać ich na nieszyfrowanych stronach.
Nigdy nie wolno udostępniać osobom trzecim swojego numer klienta, haseł i karty kodów jednorazowych, a także nie podawać ich na nieszyfrowanych stronach.
Udostępnij:
Hakerzy zaatakowali klientów banku. Radzimy, jak bezpiecznie korzystać z internetowego konta.

 

W Internecie krążą maile, które udają oficjalne komunikaty bankowe. Wzywają one odbiorców do dokończenia przerwanej sesji w serwisie internetowym PKO BP, zachęcając do kliknięcia w link. Odnośnik prowadzi na stronę podobną do serwisu tego banku, na której proszono internautów o podanie poufnych danych dotyczących ich kont i kart kredytowych.

 

Bank ostrzega

Przedstawiciele PKO BP poinformowali, że bank nie jest autorem tych wiadomości. Są one wysyłane przez osoby pod-szywające się pod bank, bo pracownicy tej instytucji nigdy nie proszą klientów o przekazanie poufnych informacji przez Internet.

 

Ostrzegają też, że są to fałszywe e-maile, których celem jest nie tylko wyłudzenie od odbiorcy danych osobowych lub danych karty, ale także zainstalowanie na jego komputerze szkodliwych programów podglądających i śledzących operacje na internetowym koncie. PKO Bank Polski w swoim komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej banku prosi też o nieodpowiadanie na tego typu maile i niekorzystanie z podanego linku.

 

Niestety, takie działania to podszywanie hakerów pod instytucje zaufania społecznego, aby załączając linki prowadzące do ich fałszywych serwisów, uzyskać w ten sposób od internautów poufne dane. Można się jednak przed nim uchronić.

 

Ostrożność i rozwaga

Przede wszystkim sami musimy pamiętać o tym, żeby nig-dy nie udostępniać osobom trzecim swojego numer klienta, haseł i karty kodów jednorazowych, a także nie podawać ich na nieszyfrowanych stronach. Haseł i PIN-u nie powinniśmy nig-dzie zapisywać, trzeba je zapamiętać. Nie używajmy tego samego hasła, którego używamy do logowania się w banku, na innych stronach internetowych. Regularnie musimy sprawdzać wyciągi bankowe, dotyczące transakcji dokonywanych zarówno kartą debetową, wydawaną do rachunku, jak i kartą kredytową.

 

Przy korzystaniu z bankowości elektronicznej najlepiej jest używać własnego komputera, a nie komputera w kawiarence internetowej czy innym miejscu publicznym. Jeśli wykonujemy operacje na swoim rachunku bankowym, nie odchodź od kom-putera, dopóki się nie wylogujemy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie