Uważaj pracując, gdy jest ślisko

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Podczas pracy na wolnej przestrzeni pracownicy muszą mieć zapewnioną odzież ochronną, posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje przy temperaturze powietrza niższej niż 10 stopni Celsjusza.
Podczas pracy na wolnej przestrzeni pracownicy muszą mieć zapewnioną odzież ochronną, posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje przy temperaturze powietrza niższej niż 10 stopni Celsjusza.
Udostępnij:
Sprawdź, czego robić nie wolno gdy pada śnieg, wieje wiatr i jak się zabezpieczyć, żeby uniknąć nieszczęścia.

Zimą dochodzi do dużej liczby wypadków przy pracach wykonywanych poza budynkami. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy odśnieżaniu dachów oraz podczas wykonywania innych prac na wysokościach, bo śliskie nawierzchnie sprzyjają upadkom.

 

Niestety, zimą łatwo o wypadek związany z upadkiem ze sporej wysokości. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie ludzi pracujących na dworze.

 

NIEBEZPIECZNE ODSNIEŻANIE

Nie każdy pracodawca, szczególnie w takich firmach gdzie prac na wysokości się nie prowadzi wie, że do odśnieżania dachu czy usuwania z niego sopli można skierować tylko pracownika posiadającego aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Dodatkowo pracownik skierowany do odśnieżania powinien przejść instruktaż i być poinformowany o ryzyku związanym z wykonaniem tej pracy.

 

Pracodawca ma także obowiązek zapewnić, a pracownik stosować, właściwe środki ochrony przed upadkiem z wysoko-ści na przykład szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem.

Ważne jest także, aby przed przystąpieniem do odśnieża-nia wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu jak również narzędziami.

 

ZIMA ZWALNIA BUDOWY

Zima nie sprzyja także niektórym pracom na budowach. Podczas gęstej mgły, opadów śniegu, gołoledzi oraz w czasie burzy lub przy wietrze o prędkości powyżej 10 metrów na sekundę nie wolno montować, a nawet używać rusztowań czy ruchomych podestów roboczych. Zabronione jest także prowadzenie robót rozbiórkowych, jeżeli zachodzi możliwość przewrócenia części konstrukcji przez wiatr.

 

Także przed wznowieniem prac żurawie budowlane i sta-nowiska na wysokości powinny być każdorazowo sprawdzane po silnym wietrze czy opadach atmosferycznych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie