MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Używany samochód pod lupą

Robert Felczak
Decydując się na zakup auta na rynku wtórnym warto odwiedzić warsztat samochodowy, najlepiej taki, który specjalizuje się w naprawianiu marki, którą zamierzamy kupić.
Decydując się na zakup auta na rynku wtórnym warto odwiedzić warsztat samochodowy, najlepiej taki, który specjalizuje się w naprawianiu marki, którą zamierzamy kupić.
Używany samochód może okazać się koniem trojańskim. Niespodzianki czasami są na tyle niemiłe, że ich wyeliminowanie okazuje się równie kosztowne jak cena zakupu pojazdu. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę, aby uniknąć, a przynajmniej zminimalizować ryzyko związane z zakupem auta z drugiej ręki?

Decydując się na zakup samochodu na rynku wtórnym bezwzględnie należy zasięgnąć porady u specjalistów. To ważne, bo z wykryciem ewentualnych mankamentów używanego auta nie poradzi sobie nawet kierowca z wieloletnim doświadczeniem. I dlatego warto odwiedzić warsztat samochodowy, najlepiej taki, który specjalizuje się w naprawianiu samochodu, który zamierzamy kupić.

W przypadku nadwozia szczególnie uważnie trzeba przyjrzeć się spasowaniu poszczególnych elementów karoserii, progom, słupkom i podłodze. Na tych elementach najczęściej widoczne są bowiem ślady ewentualnych napraw lakierniczo-blacharskich, które bez trudu dostrzeże doświadczony fachowiec. I to nawet naprawy dokonane w profesjonalnym serwisie.

Ponadto przy ocenie nadwozia używanego auta warto skorzystać z miernika grubości lakieru. Trzeba jednak mieć świadomość, że dzięki niemu nie wykryjemy na przykład wymiany nadkola zniszczonego na nowe. Grubość powłoki lakierniczej będzie bowiem zapewne identyczna lub zbliżona do tej, jaka pokrywa inne elementy danego auta, które nie były naprawiane.

Najważniejszy jest jednak silnik. W tym przypadku - w odróżnieniu od oględzin wnętrza pojazdu - także niezbędny jest doświadczony mechanik. Szczególnie w przypadku, gdy "serce” auta jest umyte, co może świadczyć, że sprzedający chce ukryć na przykład ewentualne wycieki płynów. Warto również przyjrzeć się spalinom wydostającym się z układu wydechowego, których "jakość” może zdradzić, że silnik wymaga remontu.

Jedną z bardziej problematycznych kwestii towarzyszących zakupowi auta z drugiej ręki jest także elektronika. Szczególnie w przypadku nowszych samochodów, w których jest mnóstwo układów i czujników. Ale uwaga: zapalająca się podczas uruchomienia silnika, a po chwili gasnąca lampka informująca o funkcjonowaniu układu ABS czy też poduszki powietrznej wcale nie musi oznaczać, że elementy te są sprawne. Można bowiem w miarę prosty sposób "okłamać” czujniki, dzięki czemu będą informowały, że wszystko jest w porządku. A należy pamiętać, że usuwanie awarii elektroniki jest bardzo kosztowne. I dlatego warto podłączyć samochód do komputera, który zdradzi tego typu przeróbki.

Równie ważne - ze względu na koszty ewentualnych napraw - są kwestie związane z zawieszeniem i układem kierowniczym. Na szczęście w tym przypadku wykrycie ewentualnych problemów nie jest trudne. Oczywiście dla fachowca. W tym celu także pomocny jest komputer, który zbada między innymi skuteczność hamulców, zbieżność kół, czy też pracę amortyzatorów.

O przeszłości używanego pojazdu sporo mówi wnętrze kabiny pasażerskiej. Znaczne zużycie tapicerki, wytarcia na kole kierownicy i lewarku skrzyni biegów oraz estetyka deski rozdzielczej najczęściej wskazują, że samochód był intensywnie eksploatowany. Ponadto takie mankamenty mogą ujawniać, że auto ma znacznie większy przebieg niż wskazuje licznik, który w miarę łatwo można cofnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia