W czwartek, 28 lutego w Targach Kielce Kongres Ekologii Powietrza z udziałem najważniejszych osób w państwie, samorządowców, ekspertów

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce, oraz Maciej Bursztein - radny Rady Miasta Kielce, współorganizator Kongresu Ekologii Powietrza
Od lewej: Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce, oraz Maciej Bursztein - radny Rady Miasta Kielce, współorganizator Kongresu Ekologii Powietrza
W czwartek, 28 lutego Kielce staną się polską stolicą anty-smogową. W Targach Kielce odbędzie się Kongres Ekologii Powietrza, w którym wezmą udział politycy, samorządowcy i eksperci. Czy Kielce mogą zdobyć status krajowego lidera w walce ze smogiem?

Polska należy do niechlubnego grona tych państw w Europie, w których jakość powietrza jest fatalna. Według szacunków w Polsce każdego roku z powodu smogu przedwcześnie umiera około 42 tysiące osób. To tak jakby z mapy kraju w ciągu 12 miesięcy zniknęły Starachowice. Ale skalę problemu lepiej obrazuje inne zestawienie - w Polsce w wypadkach drogowych rocznie ginie około 3300 osób...

Wiadomo, że za powstawanie smogu będącego trującą mieszanką mgły i dymu ze spalinami głównie odpowiada tak zwana niska emisja, a więc palenie w starych piecach domowych złej jakości węglem i odpadami. Stąd rządowy program „Czyste powietrze” z budżetem 103 miliardy złotych do 2029 roku. Na wymianę kopciu-chów w domu jednorodzinnym na nowoczesne źródło ciepła można w zależności od dochodów uzyskać dofinansowanie w wysokości od 90 do 30 procent wartości zakupu.

Także samorządy realizują na własną rękę działania ukierunkowane na walkę ze smogiem. Na przykład w Kielcach w ramach ograniczenia niskiej emisji po ostatniej aktualizacji programu dotowane będą inwestycje wymiany starych urządzeń grzewczych w budynkach wielorodzinnych i indywidualnych gospodarstwach domowych znajdujących się w tychże budynkach. Na ten cel przeznaczono w budżecie Kielc na 2019 rok 300 tysięcy złotych, a maksymalna kwota dofinansowania na podłączenie budynku wielorodzinnego do sieci ciepłowniczej i instalacji w budynku węzła cieplnego wynosi 25 tysięcy złotych.

Skoro istnieje tyle możliwości, by zdobyć pieniądze na wymianę kopciucha i tym samym przysłużyć się środowisku, dlaczego nad Kielcami oraz innymi miastami, miasteczkami i wsiami w regionie wciąż unosi się trujący smog?

- Pewnie z uwagi na czynnik finansowy, bo część pieniędzy trzeba wyłożyć z własnej kieszeni, a to nie są małe kwoty - mówi Kamil Suchański, przewodniczący Ra-dy Miasta Kielce.

Od kilku lat prowadzi i rozwija wraz ze współpracownikami projekt www.smogkielce.pl - sieć czujników w różnych punktach Kielc, które badają jakość powietrza i przesyłają wyniki w czasie rzeczywistym do witryny internetowej.

- Smog nie zniknie z dnia na dzień, ale można przynajmniej sprawdzić stan powietrza i tak zaplanować wietrzenie mieszkania czy aktywność fizyczną, by ograniczyć ekspozycję na toksyczne pyły - mówi Kamil Suchański.

Do frontu walki ze smogiem dołączył radny Rady Miasta Kielce Maciej Bursztein. Z jego inicjatywy w czwartek, 28 lutego w Targach Kielce odbędzie się Kongres Ekologii Powietrza - wydarzenie bez precedensu w skali regionu. W spotkaniu wezmą udział wysocy rangą przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze województwa, samorządowcy, ludzie biznesu oraz eksperci.

- To nowe otwarcie w walce ze smogiem. Idea jest taka, żeby Kielce stały się symbolem działań na rzecz likwidacji tego zjawiska. Wiem, że to nie jest realna walka ze smogiem, ale od czegoś trzeba zacząć. Będziemy rozmawiali z ekspertami i przedstawicielami innych miast. Zależy nam, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać z lepszych wzorców - mówi Maciej Bursztein. - To wydarzenie jest potrzebne, aby także edukować społeczeństwo i zacząć dobitnie komunikować, że Kielce będą mocno aktywne w najbliższym czasie w dziedzinie walki ze smogiem. Chcemy stać się symbolem walki ze smogiem - dodaje Maciej Bursztein.

Wydarzeniu towarzyszy konkurs „Zaloguj czyste powietrze” dedykowany uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz liceów i techników z terenu województwa świętokrzyskiego. Organizatorem zabawy jest kielecka firma Formaster Group, właściciel marki Dafi.

- Celem naszego konkursu jest popularyzacja postaw proekologicznych u dzieci i młodzieży szkolnej oraz poszerzanie wiedzy na temat smogu – mówi Maciej Bursztein, dyrektor do spraw rozwoju i członek zarządu Formaster Group.

Konkurs jeszcze trwa. Aby wziąć w nim udział, do 25 lutego na adres [email protected] należy przesłać maksymalnie 30-sekundowy film, w którym klasa w kreatywny sposób pokaże, jak można walczyć ze smogiem. Do spotu należy dołączyć dodatkowy opis z objaśnieniem pomysłu uczniów. Oceny nadesłanych prac konkursowych dokona niezależna Komisja Konkursowa w oparciu o takie kryteria jak walory artystyczne, oryginalność i atrakcyjność pracy konkursowej, edukacyjny i wychowawczy charakter filmu, humor, spójność treści z tematyką. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania to 40.

Nagrodą główną w konkursie jest dofinansowanie do wycieczki szkolnej dla całej klasy w kwocie 2500 złotych oraz butelka filtrująca Dafi wraz z zapasem filtrów dla każdego ucznia zwycięskiej klasy. Nagroda za zajęcie 2 miejsca: dofinansowanie na wybrany cel dla całej klasy w kwocie 1000 złotych, a za trzecią pozycję - dofinansowanie do zakupu materiałów dydaktycznych dla klasy w kwocie 500 złotych netto. W obu przypadkach uczniowie otrzymają także butelki filtrujące Dafi.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Wideo

Dodaj ogłoszenie