Dwie pierwsze elektrownie zostaną wybudowane przez WIR we wsiach Rosochy i Kornacice. - Decyzje te zapadły na pod-stawie szczegółowej opinii ekspertów zatrudnionych przez in-westora, którzy jednoznacznie stwierdzili, że w okolicach Opa-towa istnieją odpowiednie warunki do tego, żeby wybudować wiatraki. Chodzi o to, że tzw. „róża wiatrów” jest tu bardzo silna i sprzyja powstaniu tego typu inwestycji. W sprawie budowy elektrowni w Rosochach i Kornacicach zostały już wydane decyzje środowiskowe. Pierwsze wiatraki powstaną w Rosochach już w połowie przyszłego roku. Kolejne elektrownie znajdą się w Lipowej, Okalinie, Gojcowie, Czernikowie – informuje Krzysztof Wróblewski, wiceburmistrz Opatowa.
- Wiatraki będą produkować energię elektryczną o mocy 2 megawatów na godzinę. Będzie to obiekt zamknięty, urządzenia będą działać bezobsługowo, dlatego ich budowa nie będzie się wiązała ze stworzeniem nowych miejsc pracy dla mieszkańców Opatowa i okolic. Sama gmina na tej inwestycji jednak bardzo skorzysta. Do budżetu wpływać będą nowe podatki – dodaje Krzysztof Wróblewski.
Jak się dowiedzieliśmy od wiceburmistrza Opatowa swój udział w inwestycji zadeklarowała również kielecka firma OZE, która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii. – To prawda. Jesteśmy zainteresowani budową elektrowni wiatrowych w okolicach Lipowej, Okaliny, Gojcowa i Czernikowa. Planujemy postawienie dwóch wiatraków niedaleko tych miejscowości. Póki, co jesteśmy w trakcie przeprowadzania postępowania środowiskowego, który polega między innymi na monitoringu ptaków i nietoperzy. Po przedstawieniu odpowiedniego raportu będziemy tę decyzję konsultowali z lokalną społecznością. Potem ewentualnie poczynimy kolejne kroki w tej sprawie. Wtedy też będziemy wiedzieli, gdzie konkretnie znajdą się elektrownie – poinformował Michał Kulpiński z firmy OZE.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Kto byłby lepszym prezydentem – Trzaskowski czy Hołownia? Jasna odpowiedź
- Będą zmiany w dyskusyjnej ustawie? Ważna zapowiedź poseł od Hołowni
- Wiceminister nie ma wątpliwości: Ta sprawa ma charakter „wrzutki” lobbystycznej
- Ostrzeżenie dla Europy: Przygotować się na najgorsze w związku z epidemią w Chinach