Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób firmy mogą się zabezpieczyć na wypadek blackoutu? To warto wiedzieć. Generator prądu nie jest rozwiązaniem

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zaniki mocy i przerwy w dostawie energii są nieuniknione - wynika to z faktu, że sieć elektroenergetyczna nie jest niezawodna.
Zaniki mocy i przerwy w dostawie energii są nieuniknione - wynika to z faktu, że sieć elektroenergetyczna nie jest niezawodna. materiały prasowe Eaton Electric
Całkowite zatrzymanie pracy, utrata ważnych dokumentów i danych - to tylko niektóre z możliwych skutków przerwy w dostawie energii dla firm. Brak zasilania nawet przez ułamek sekundy może spowodować poważne straty. Przedsiębiorstwa powinny być gotowe nie tylko na blackout, ale także na wahania i spadki napięcia w sieci. Jak się na nie przygotować?

Spis treści

Przerwy w dostawach energii są nieunikniona, gdyż sieć nie jest niezawodna

Zaniki mocy i przerwy w dostawie energii są nieuniknione, gdyż sieć elektroenergetyczna nie jest niezawodna. Napięcie często ulega znacznym wahaniom, a przestarzała infrastruktura, czynniki pogodowe czy problemy z surowcami mogą powodować problemy ze stabilnością sieci.

- Ryzyko braku prądu dotyczy tak samo firm korzystających z rozwiązań elektronicznych, jak i tych stosujących nadal tradycyjny obieg dokumentów. Jeśli prądu zabranie, nie będą działać skanery, drukarki czy komputery, na których tworzone są dokumenty w obiegu tradycyjnym. Nie wyślemy ich także wówczas pocztą czy kurierem, bo firmy te będą borykać się z tym samym problemem. Brak prądu spowodowałby problemy w całej gospodarce, niezależnie od stosowanych rozwiązań - tłumaczy Jack Piekarski, VP Sales i współzałożyciel SIGNIUS S.A., która oferuje platformę do elektronicznego podpisywania dokumentów.

Jak dodaje, dobrym pomysłem może okazać się tutaj mitygacja tego ryzyka. Czyli podjęcie działań, które zmniejszą ryzyko lub jego konsekwencje - łagodzenie, minimalizacja, ograniczanie wystąpienia niebezpieczeństwa.

W 2021 roku według danych PGE wskaźnik czasu trwania przerw w dostawach energii (SAIDI) wyniósł 420 minut na odbiorcę dla przerw planowanych i 52 minuty dla nieplanowanych.

- Skala problemów i zagrożeń się nasila, w kolejnych tygodniach przerw może więc być więcej. Przywykliśmy, że mamy energię bez ograniczeń, przez całą dobę. Ale braki paliw kopalnych, niskie temperatury czy rosnące zapotrzebowanie na moc mogą zimą spowodować problemy z zasilaniem. Każda firma powinna się na to przygotować - tłumaczy Rafał Brzuska, product manager w firmie Eaton.

Zanik prądu w sieci elektroenergetycznej. Jakie jest ryzyko i jak się przygotować?

Nawet krótkie zaniki energii mogą sparaliżować działalność firmy i sprawić, że pracownicy stracą dostęp do dokumentów i programów, a dane zostaną bezpowrotnie utracone. Utrata zasilania trwająca zaledwie ćwierć sekundy może uszkodzić sprzęt IT.

Dzieje się tak, ponieważ współczesne systemy pamięci masowej, serwery czy urządzenia sieciowe są wyposażane w zminiaturyzowane komponenty. Ulegają one awariom w warunkach, które poprzednie generacje sprzętu z łatwością wytrzymywały. Przywrócenie sprawności po przerwie może zająć wiele godzin, a każdy taki przestój jest dla firmy kosztowny.

Ochrona przed blackoutem - czy warto w nią zainwestować?

Może się wydawać, że problem rozwiąże generator prądu czy ogranicznik przepięć. Jednak rozruch agregatu trwa nawet kilkanaście sekund – przez ten czas urządzenia są pozbawione zasilania. Takie rozwiązanie nie ochroni przed skokami napięcia czy zaburzeniami stabilności sieci. Ograniczniki przepięć działają w przypadku skoków napięcia, ale nie ochronią firmowych sprzętów na wypadek utraty zasilania.

Aby zabezpieczyć swoje zasoby, firmy powinny zaopatrzyć się w system zasilania gwarantowanego (UPS). Gdy nastąpi awaria sieci, zapewni on zasilanie na tyle długo, żeby bezpiecznie wyłączyć urządzenia i zapisać ważne dane.

W przypadku wahań napięcia w sieci, UPS uniezależni też sprzęty od sieci i ustabilizuje zasilanie. Gdy budynek jest wyposażony w agregat, urządzenia typu UPS zazwyczaj podtrzymują zasilanie przez okres od 5 do 15 minut, do momentu aż pracę przejmie generator prądu. Mogą jednak działać też nawet przez wiele godzin, jeśli firma nie ma agregatu.

– Nie wszyscy wiedzą, że zasilacze gwarantowane mogą też sprawdzać parametry sieci i poziom zużycia energii. Dzięki temu nie tylko można przewidzieć problemy z zasilaniem, ale i rozwiązać problem rosnących kosztów energii, z którym mierzy się wiele firm. Widząc, które urządzenia zużywają najwięcej mocy, można lepiej zaplanować ich pracę lub wymienić je na bardziej energooszczędne modele – wskazuje ekspert Eaton.

Blackouty na Ukrainie. Sposoby na wypadek braku prądu - to coś, czego możemy się uczyć od Ukraińców

Jak poinformowało Ukrenergo - na Ukrainie po raz kolejny wprowadzono "przerwy stabilizacyjne" w dostawie prądu. Ograniczenia obowiązują w prawie wszystkich regionach Ukrainy.

Każdy z odbiorców prądu powinien się liczyć z przerwami w dostawie prądu do 4 godzin dziennie. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się informacje o możliwości rozszerzenia przerw w dostawach prądu nawet do 8 godzin na dzień. Ponadto władze Kijowa apelują do mieszkańców o oszczędzanie energii elektrycznej. Przykładem takiej oszczędności ma być wyłączanie urządzeń energochłonnych oraz ograniczenie zużycia energii elektrycznej w godzinach od 17:00 do 23:00. Ponadto na część z tras trolejbusowych ulice Kijowa wyjechały autobusy.

Co prawda Polsce na razie nie grożą blackouty tych rozmiarów, warto jednak spojrzeć na naszych wschodnich sąsiadów, jak sobie z nimi radzą. Można podpatrzeć rozwiązania, z których korzystają firmy. Wówczas i nam będzie łatwiej przygotować się na zdecydowanie mniej groźne przerwy w dostawach prądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W jaki sposób firmy mogą się zabezpieczyć na wypadek blackoutu? To warto wiedzieć. Generator prądu nie jest rozwiązaniem - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia