Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstała jedna z najnowocześniejszych klinik weterynaryjnych

Lid
W Kielcach powstała jedna z najnowocześniejszych klinik weterynaryjnychCztery łapy dysponują teraz 400 a nie 160 metrami powierzchni.
W Kielcach powstała jedna z najnowocześniejszych klinik weterynaryjnychCztery łapy dysponują teraz 400 a nie 160 metrami powierzchni. Aleksander Piekarski
Jedna z najnowocześniejszych klinik weterynaryjnych w Polsce znajduje się w Kielcach. Wybudował ją Bartłomiej Kabała, właściciel znanej kielczanom całodobowej lecznicy Cztery łapy.

- Klinika powstała, bo przestaliśmy się mieścić w starym miejscu, oczekiwania naszych klientów były też coraz większe – mówi Kabała. Zbudowanie kliniki było możliwe dzięki unijnemu wsparciu, projekt "Rozbudowa lecznicy weterynaryjnej "Cztery Łapy” celem wprowadzenia na rynek nowych usług diagnostycznych" otrzymał w 2012 roku ponad 500 tysięcy dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

-  Dzięki temu mogłem postawić jednopiętrowy budynek i wyposażyć go w najnowcześniejszy sprzęt – mówi Kabała. Lecznica w dalszym ciągu znajduje się w osiedlu Na Stoku. Na zwierzęta czekają trzy gabinety, a oczekujący na przyjęcie mogą oglądać telewizję, w holu włączony jest jeden kanał: Animal Planet.

Na miejscu można przeprowadzać operacje a pacjenci lokowani są w szpitalach dla psów i dla kotów. Wszędzie jest ogrzewanie podłogowe, a nowe klatki dają możliwość podawania potrzebującym zwiększonej ilości tlenu. Klinika dysponuje także aparaturą do monitorowania stanu chorych, taką jaka jest na oddziałach intensywnej opieki medycznej w szpitalach. Jest tu pięć takich zestawów oraz laboratorium, w którym w ciągu kilku minut można uzyskać wyniki badania krwi.

Na 400 metrach kwadratowych znajduje się także gabinet rtg.

– Dysponujemy nowoczesnym cyfrowym rentgenem, zdjęcia są i obrabiane komputerowo, można podciągnąć kontrast, co jest bardzo wygodne – mówi lekarz. Obok w tym samym pomieszczeniu stoi potężny tomograf. – Wkrótce zostanie uruchomiony by badać zwierzęta – dodaje lekarz. Jego uruchomienie musi poprzedzić szkolenie pracowników.

Klinika ma także sztuczną nerkę jednak z niej korzystać mogą tylko psy o wadze ponad 15 kg. – Dializy stosowane są wtedy, gdy jest szansa, że nerki podejmą pracę – wyjaśnia lekarz.

– Nie stosuje się tak jak u ludzi cyklicznych dializ. Koszt zabiegu nie jest niski - zależy od stanu psa, ale jest to ok. 1000 zł. Pozostałe zabiegi mają takie ceny jak w lecznicy. Wyjaśniam, bo wiele osób obawiało się, że nowa siedziba i lepsze warunki spowodują wzrost opłat. Nie zmieniliśmy też zwyczajów: pierwsza wizyta z adoptowanym zwierzęciem jest u nas bezpłatna.

Klinika czynna jest 24 godziny na dobę, pracuje w niej 13 osób, założeniem unijnego projektu było m.in. zatrudnienie kolejnych czterech. Nocne dyżury pełnią wszyscy lekarze. W ten sylwestrowy doktor Kabała od 22 do 4 rano operował psa potraconego przez pociąg. Udało się uratować mu życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia