Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstanie pierwsze w Polsce i drugie w Europie Centrum Wspierania Kariery [WIDEO]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Kielcach powstanie Centrum Wspierania Kariery (Talent Office) - pierwsze takie w Polsce i drugie (po Porto w Portugalii ) w Europie. Z doradczego wsparcia skorzystają osoby bezrobotne i przedsiębiorcy. Siedzibę będzie mieć w Kieleckim Parku Technologicznym a milion złotych na realizację programu pozyskał Miejski Urząd Pracy.

- Pełne wykorzystanie potencjału mieszkańców to fundament rozwoju każdego miasta - podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc. - W Europie mierzymy się z podobnymi wyzwaniami, takimi jak na przykład starzejące się społeczeństwa, niepełne dostosowanie kompetencji kandydatów do oczekiwań firm czy wysysanie pracowników przez duże aglomeracje z mniejszych miasta. Wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań. Rozpoczynany projekt pilotażowy Centrum Wspierania Kariery, który wkomponowuje się w ideę miasta obywateli. Chcemy wyzwalać energię mieszkańców i mądrze ich wspierać. Poradnictwo kariery jest jednym z kluczy do wspólnego sukcesu: miasta i jego obywateli - dodaje.

Jak informuje Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy, koncepcja Talent Office została wypracowana w partnerstwie Jobs and Skills In The Local Economy Agendy Miejskiej Unii Europejskiej, w którym Polska była reprezentowana przez Kielce. Stanowi ona istotny element profesjonalnej gospodarki talentami na terenach zurbanizowanych, polegającej na świadczeniu usługi całożyciowego poradnictwa zawodowego, udostępnianiu wiarygodnych informacji na temat rynku pracy, w tym poszukiwanych kompetencji, oraz łączeniu najważniejszych grup interesariuszy: kandydatów, pracodawców, sektora edukacji i instytucji obsługi rynku pracy.

Z zajęć w Centrum Wspierania Kariery (Talent Office) w pierwszej kolejności skorzysta 80 osób bezrobotnych i 10 przedsiębiorców. Wezmą oni udział w specjalnie dla nich opracowanych programach doradczych. W związku z pandemię każdy zostanie przygotowany tak, by bez straty dla jakości świadczonych usług, mógł być realizowany w formie spotkań bezpośrednich lub online.
Powstanie również platforma e-learningowa zawierająca przydatne informacje na temat lokalnego rynku pracy i planowania kariery. Jak przygotować profesjonalny biznesplan czy z jakich źródeł finansowania korzystać rozwijając firmę uczestnikom doradzać będą eksperci z Kieleckiego Parku Technologicznego.
- KPT to jednostka miasta powołana po to, żeby pomagać przedsiębiorcom. Mamy ogromne doświadczenie. Do tej pory ponad 700 firm skorzystało z naszych usług w różnym zakresie. Nasi eksperci, którzy na co dzień uczestniczą w tworzeniu nowych przedsiębiorstw – innowacyjnych, technologicznych, odpornych na szoki powstające na rynku jak np. COVID – będą służyć swoją wiedzą, pomagać w dostosowywaniu firm do różnych wyzwań. . Mam nadzieję, że także dzięki nam w Kielcach powstaną nowe firmy i że część z nich zlokalizuje swoje siedzimy w Parku – mówi Justyna Lichosik, dyrektorka Kieleckiego Parku Technologicznego.

Projekt pilotażowy Centrum Wspierania Kariery znalazł się w grupie 43 przedsięwzięć z całej Polski, które zostały docenione przez Ministerstwo właściwe dla spraw pracy.
- Obecnie powołaliśmy zespół ds. realizacji pilotażu. Rozpoczęte zostały prace nad programami doradczymi dla dziewięciu grup odbiorców - informuje Artur Kudzia, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. - Wiosną przyszłego roku w Kieleckim Parku Technologicznym rozpoczną się zajęcia, których celem będzie aktywizacja zawodowa uczestników i podniesienie ich kompetencji, w tym kompetencji miękkich i cyfrowych oraz wsparcie przedsiębiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kielcach powstanie pierwsze w Polsce i drugie w Europie Centrum Wspierania Kariery [WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia