W pracy alkohol oddaj do depozytu

Marzena SMORĘDA [email protected]
Udostępnij:
Przepisy zabraniają wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładu pracy, a ponieważ napojami alkoholowymi w świetle przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi są również wino i piwo, pracownicy nie mogą przynosić ich do pracy.

Pracodawca musi jednak poinformować nie tylko o tym zakazie, lecz także o karach grożących w razie niezastosowania się do niego.

 

Jeśli wchodząc do zakładu pracy, mamy ze sobą taki bagaż, musimy przekazać go do depozytu. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zostać nie wpuszczeni na teren firmy.

Do depozytu można oddać tylko napoje alkoholowe w oryginalnych zamkniętych naczyniach. Przepisy dokładnie określają, jak postępować w takim przypadku.

Przede wszystkim należy wydać pracownikowi pokwitowanie, które powinno zawierać wyszczególnienie ilości, rodzaju i gatunku alkoholu oraz pouczenie o terminie odebrania depozytu i skutkach jego niedotrzymania. Pokwitowanie jest drukiem ścisłego zarachowania. Sporządza się je w dwóch egzemplarzach – drugi egzemplarz jest dowodem przyjęcia i przechowywania napoju alkoholowego w depozycie.

 

Wydanie pokwitowania to nie jedyny obowiązek pracodawcy, związany z przyjęciem napoju alkoholowego do depozytu. Pracodawca powinien także prowadzić ewidencję depozytów i opłat za przechowywanie napojów alkoholowych oraz protokoły zniszczenia.

Alkohol można odebrać z depozytu za zwrotem pokwitowania. Jeśli nie zrobimy tego w ciągu pięciu dni od daty oddania na przechowanie, zostanie on komisyjnie zniszczony.

Osoba, która nie odebrała depozytu w terminie, może jedynie domagać się zwrotu pieniędzy w kwocie odpowiadającej wartości przechowywanego napoju alkoholowego, pomniejszonej o kwotę stanowiącą należność przechowawcy z tytułu opłat za przechowanie.

 

Należność za przechowanie nie jest zbyt wygórowana i wynosi, zgodnie z przepisami rozporządzenia, 1 grosz w pierwszym dniu i 2 grosze za każdy następny dzień. Wpływy z tytułu opłat za przechowanie napojów alkoholowych w depozycie przeznacza się na cele związane z organizowaniem warunków przechowywania napojów alkoholowych w depozycie oraz na cele związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie