W Premie zwolnią pracowników po pięćdziesiątce

esw
W Premie zwolnią pracowników po pięćdziesiątceZakładowa „Solidarność” walczy o etaty 40 osób, które w najbliższym czasie mają stracić pracę w kieleckiej "Premie".
W Premie zwolnią pracowników po pięćdziesiątceZakładowa „Solidarność” walczy o etaty 40 osób, które w najbliższym czasie mają stracić pracę w kieleckiej "Premie". Prema
Zarząd kieleckiej „Premy” planuje zwolnić 40 osób, w większości pracowników po 50 roku życia. To prawie ¼ całej załogi. Związkowcy kieleckiego przedsiębiorstwa, potentata na rynku automatyki siłowej, nie wykluczają strajku.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprywatyzować Centrum Produkcji Pneumatyki „Prema” w Kielcach. Jednak od kilku lat procesu nie udaje się przeprowadzić. Teraz zarząd firmy planuje restrukturyzację i zwolnienia kilkudziesięciu osób. Na pierwszy ogień mają pójść pracownicy po 50. roku życia, z kilkudziesięcioletnim stażem w firmie.

Bez jasnych kryteriów

Z planów restrukturyzacji wynika, że w tym roku pracę ma stracić 18 osób, w tym 12 zatrudnionych na czas nieokreślony. W 2013 – 16 osób, wszystkie z umowami na czas nieokreślony, a w 2014 roku zwolnionych ma być kolejne 6 osób. – Nowy prezes, który objął stanowisko kilka miesięcy temu, od razu mówił o restrukturyzacji, ale zapewniał, że zwolnień nie będzie. Teraz okazuje się, że pracę straci 40 osób i to przede wszystkim pracowników, którzy przepracowali tu kilkadziesiąt lat – mówi Robert Kułaga, szef zakładowej „Solidarności”.

Związkowcy otrzymali też listę 10 swoich członków, którzy mają zostać zwolnieni w tym roku. – Dziewięciu na dziesięciu z nich ma ponad 53 lata. Gdzie ci ludzie znajdą teraz pracę? To jest dyskryminacja ze względu na wiek. Podczas spotkania z zarządem firmy nie dowiedzieliśmy się, jakimi kryteriami się kierowano przy planowaniu zwolnień. Padały jedynie wymijające odpowiedzi. Część z osób, które mają zostać zwolnione niedługo weszłaby w okres ochronny. Niejeden przepracował tu 30, a nawet 40 lat. Zarząd przedstawił też ultimatum. Wstrzyma się ze zwolnieniami do końca grudnia tego roku, ale zażądał zmiany systemu wypłat – podkreśla nasz rozmówca.

Bez korzyści za zwolnienie

Sposób przeprowadzania zwolnień jest bardzo niekorzystny dla pracowników. – Przy tak zorganizowanej redukcji to nie są zwolnienia grupowe. Ci, którzy odejdą dostaną jedynie minimum zapisane w kodeksie. Można to było inaczej załatwić, organizując na przykład program dobrowolnych odejść – zaznacza Robert Kułaga.

Zakładowa „Solidarność” nie zgadza się na taką formę zwolnień i weszła w spór zbiorowy z zarządem. W swoich postulatach napisała co prawda, że chce rozmawiać o podwyżkach, ale temat nie został podniesiony podczas rozmów. – Ten argument pojawia się zawsze podczas negocjacji. Ale ważniejsze jest dla nas zachowanie miejsc pracy niż podwyżki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że są to wszystko działania pod kątem nowego inwestora, ale nie może być tak, że zwalnia się za wiek czy na podstawie tworzonych notatek służbowych, że ktoś na przykład pije herbatę niezgodnie z zasadami BHP. Atmosfera w pracy jest po prostu tragiczna. Jak w takiej sytuacji Skarb Państwa teraz wyobraża sobie wejście do firmy inwestora? – pyta związkowiec.

Negocjacje z zarządem nic nie dały. – Teraz czekają nas mediacje. Nie wykluczamy też strajku ostrzegawczego i innych form protestu. Odbije się to zapewne spadkiem zamówień, ale będzie też sygnałem dla ministerstwa – mówi Robert Kułaga.

Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” to firma prężnie działająca na krajowym rynku automatyki siłowej. Zatrudnia około 180 osób i co roku przynosi zyski. Ministerstwo Skarbu Państwa już od kilku lat bezskutecznie chce kieleckie przedsiębiorstwo sprywatyzować. Kilka miesięcy temu, mimo kilku chętnych na zakup akcji, resort wstrzymał prywatyzację „Premy” bez podania przyczyny. Nie bez znaczenia był tu fakt, że domagali się tego pracownicy, podkreślając, że żaden z podmiotów nie gwarantował dalszego rozwoju firmy.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wert
Dobrze, ze wczesniejsza próba była zblokowana, tam to wałem śmierdziało. Jednym klientem był klient Premy!!!! Czyli to on u nich kupowal! Natomiast drugim jakas firma krzak, załozona tylko pod ta prywatyzacje i oferujaca mnie kasy niz plac wart Premy.  Sprzedala by jej troszke to by odzyskała pieniadze zainwestowane w kupno.  GÓWNO poprostu GÓWNO!
r
robin
Prezesa złodzieja na taczki.Chce przeprowadzić taką samą prywatyzację jak w KKSM.Był dochód - będą straty.
n
nn
To najpierw zatrudniali do marketingu by teraz zwalniać z produkcji? Ciekawe zwłaszcza, że w końcu w naszym regionie już rozwalali dochodowe spółki zarzynając produkcję, a tu jeszcze zaczynają od najbardziej doświadczonych:/ Czyżby zemsta władzy, że były protesty by nie sprzedawać firmy?
A
Alan_ck
Do Pani redaktor,
 
Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA jest producentem PNEUMATYKI siłowej a nie żadnej automatyki siłowej. 
Elementy pordukowane w zakładzie mogą być stosowane jako elementy wykonawcze w układach automatyzacji produkcji. Nie ma czegoś takiego jak automatyka siłowa - jest penumatyka siłowa, hudraulika siłowa ale nie automatyka. Proszę sie zastanowić i sprawdzić o czym Pani pisze zanim jakiś artykuł zostanie rozpowszechniony.
j
jeremi
zobaczcie jak wyglada po prywatyzacji kielecka agroma po roku czasu ludzi wyzwalniali a z pieknej firmy zrobili targowisko to jest nasza prywatyzacja premo nie daj sie omamic oszustom bo beda ludzie na bruku
s
samiii
No i po firmie ... Juz przyssała sie do niej jakas pijawka. Teraz przynosi zyski więc trzeba zrobić tak żeby zaczęła przynosić straty i będzie można ja sprzedać za złotówkę. Prywatyzacja po polsku ... I tak od 20 lat. Ale najważniejsze, że, zdaniem Ministerstwa Skarbu, wszystko jest w najlepszym porządku !!! 
C
Crom
Polska czyli jak być bezrobotnym do 67 roku życia.
K
Krzysztof X
Powiedzcie mi drodzy czosnkowi z rządu, dlaczego prywatyzujecie firmę Skarbu Państwa która przynosi ZY$K???!!!!Jakiś koleś musi to przejąć? Po co prywatyzujecie kurę która znosi złote jajka? Czyżby po to by zysk trafiał do kieszonki prywaciarza?
l
lokalnybiznes
Możecie sobie strajkować płakać i zgrzytać zębami.. lecz każdy w Kielcach wie że wcześniej czy później Preme wykupi Michał Sołowow :) I każdy kto ma zdrowo w głowie wie że Premie wyjdzie to na dobre !!
f
fx
podobnie zrobiono z kieleckim PKS-em i innymi zakładami, zagrywka o pieniądze
 
n
nexus
tak wygląda prywatyzacja po polsku , ale co tam zielona wyspa
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie