Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach będą robić piętrowe autobusy

Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA [email protected]
Obecnie w starachowickich zakładach trwa głównie produkcja komponentów i szkieletów do autobusów miejskich.
Obecnie w starachowickich zakładach trwa głównie produkcja komponentów i szkieletów do autobusów miejskich.
Nieoficjalnie wiadomo, że MAN-BUS w Starachowicach uruchomi w drugiej połowie roku nową linię produkcyjną autobusów turystycznych.

Linia produkcyjna szkieletów autobusów piętrowych ma być przeniesiona z Niemiec, choć przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali związkowcy w Plauen. O przeniesieniu produkcji do Polski, do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której działa MAN-BUS, zdecydowały względy ekonomiczne.

 

- Nie dostaliśmy jeszcze oficjalnej informacji na ten temat, słyszeliśmy jedynie, że w zeszłym tygodniu zapadły korzystne dla Starachowic decyzje - mówi przewodniczący zakładowej Solidarności Jan Seweryn. - To dobra wiadomość dla nas. Oznacza zachowanie miejsc pracy, a może nawet przyjęcia nowych pracowników.

 

Już teraz, w związku ze zwiększeniem się liczby zamówień na produkowane obecnie w zakładzie komponenty do autobusów, firma MAN-BUS szuka wykwalifikowanych pracowników, głównie lakierników i spawaczy. - Poszukiwane są osoby, których nie trzeba będzie przyuczać. Nowi pracownicy powinni mieć odpowiednie kwalifikacje, żeby od razu przystąpić do pracy - dodaje szef Solidarności.

 

Zakłady niemieckiego koncernu MAN w Starachowicach działają od ponad dziesięciu lat i pozostają jednym z największych pracodawców. Firma zatrudnia około 1500 osób; działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Produkuje głównie komponenty oraz szkielety do autobusów. Niemiecki koncern liczy, iż zwiększając pro-dukcję w Polsce skorzysta z ulg przysługujących strefowym inwestorom.

 

- MAN będzie mieć wsparcie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach, a minister gospodarki obiecał, że będzie myślał nad dodatkowym wsparciem - mówi Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO. - Na pewno zwiększy się zatrudnienie w zakładzie, jednak dziś nie jestem w stanie powiedzieć, o ile osób. Szczegóły planu rozwoju firmy MAN zostaną podane 30 lipca, podczas wizyty pana wiceministra gospodarki Rafała Baniaka w starachowickim zakładzie.

 

Nieoficjalnie mówi się, że w zakładzie może powstać około 60 nowych miejsc pracy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia