Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem ruszył portal z ofertami pracy dla obywateli Ukrainy. Ma pomóc uchodźcom [WIDEO, zdjęcia]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
W czwartek, 10 marca, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono nowy portal „Praca dla obywateli Ukrainy” stworzony z myślą o uchodźcach z Ukrainy, którzy poszukują pracy w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Pozwoli on przedsiębiorcom na zamieszczanie ofert pracy dla Ukraińców oraz ogłoszeń o chęci podjęcia przez nich pracy. Zamieszczanie ogłoszeń na portalu projektpracaukraina.pl jest bezpłatne.

Wsparcie projektowi, którego głównym pomysłodawcą jest Radio Kielce, dają Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski oraz urzędy pracy z regionu świętokrzyskiego.

Na konferencji z udziałem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, obecni byli wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, prezes Stowarzyszenia Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego Robert Jaworski, prezes Radia Kielce Janusz Knap oraz szefowie Wojewódzkiego, Powiatowego i Miejskiego Urzędu Pracy.

- Wiele instytucji i osób jest zaangażowanych w projekt „Praca dla obywateli Ukrainy”, który powstał w związku z toczącą się tam wojną. Ta sytuacja generuje wiele dotychczas nieprzerabianych dotąd ścieżek naszej działalności, jako obywateli państwa polskiego, które niesie wszechstronną, wielokierunkową i przede wszystkim bezinteresowną pomoc dla obywateli Ukrainy. W związku z tym, aby ta pomoc była komplementarna i pełna, chcemy zaoferować coś więcej – a mianowicie pracę, po to, aby dotrzeć do osób, które tej pracy potrzebują, a z drugiej strony skontaktować te instytucje i zakłady pracy, które chcą dostarczyć miejsc pracy. Po to właśnie powstał portal „Praca dla obywateli Ukrainy” – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

- Dla samorządu województwa ten projekt to niezwykle cenna inicjatywa, bowiem jako samorząd nadzorujemy Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, który na co dzień współpracuje z Miejskim Urzędem i Pracy i Powiatowymi Urzędami Pracy. Już wkrótce wszystkie narzędzia, jakie są dla naszych obywateli, dzięki specustawie będą dostępne również dla uchodźców z Ukrainy – mówiła Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Jak mówił Robert Jaworski - prezes Stowarzyszenia Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego, wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci naszego regionu popierają tę ideę.

- Na teren województwa już napłynęło wielu uchodźców. Część z nich jedzie dalej, ale wielu zostaje. Ci, którzy chcą tu pozostać to osoby, pragnące pracować na swoje utrzymanie i płacić za swój pobyt. Dlatego idea „Praca dla obywateli Ukrainy” to dobry pomysł. Warto zaznaczyć, że przed wojną, jaka wybuchła na Ukrainie, w regionie odczuwaliśmy braki kadrowe w różnych obszarach rynku pracy i teraz, kiedy mamy osoby z Ukrainy, które poszukują zatrudnienia, przedsiębiorcy mogą znaleźć wśród nich pracowników. Dotyczy to głównie rolnictwa, gastronomii, hotelarstwa i wielu innych branż. Ukraińcy są ludźmi dumnymi i nie chcą być na garnuszku naszego państwa. Chcą pracować. Rolą samorządów będzie monitorowanie i przekazywanie do urzędów pracy informacji o sytuacji na rynku pracy oraz promowanie projektu, tak aby dotrzeć z ofertami do zainteresowanych, to znaczy pracodawcy i pracownika. Ten pomysł zasługuje na uznanie – mówił Robert Jaworski.

- Dziękują za przystąpienie do tego projektu i mam nadzieję, że samorządowcy będą Ukraińcom przekazywać informację, o tym, że jest takie miejsce, gdzie można zamieścić swoją ofertę, a przedsiębiorcy będą mogli ją wykorzystać. Cały projekt jest bezpłatny zarówno dla pracodawców, jak i pracobiorców – mówił Janusz Knap – prezes Radia Kielce.

Serwis dostępny jest pod adresem:

projektpracaukraina.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia