Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Świnoujściu rusza budowa terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Co to oznacza dla tego regionu?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu powstającego terminala będzie Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i kanadyjskiej spółki Northland Power. Farma wiatrowa o mocy do 1,2 GW będzie zlokalizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby. Morska część farmy będzie składać się z 76 turbin o mocy jednostkowej 15 MW, których wysokość przekroczy 230 metrów. Realizacja projektu  ma kosztować około 4,73 mld euro
Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu powstającego terminala będzie Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i kanadyjskiej spółki Northland Power. Farma wiatrowa o mocy do 1,2 GW będzie zlokalizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby. Morska część farmy będzie składać się z 76 turbin o mocy jednostkowej 15 MW, których wysokość przekroczy 230 metrów. Realizacja projektu ma kosztować około 4,73 mld euro ORLEN NEPTUN
W Świnoujściu rusza budowa jednego z najnowocześniejszych w Europie terminali instalacyjnych morskich farm wiatrowych. Inwestycja, którą realizuje ORLEN Neptun, to ważny element polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Terminal zostanie uruchomiony w 2025 r.

Spis treści

Wojna na Ukrainie skłoniła Polskę nie tylko do szybszego odejścia od rosyjskiego gazu i ropy, ale nasiliła także procesy służące zdynamizowaniu rozwoju innych źródeł energii – podkreślają eksperci. Oprócz takich przedsięwzięć jak elektrownia słoneczna w Wielbarku, czy uruchomienie instalacji do produkcji biopaliw w Trzebini, prędkości nabierają także inwestycje w energetykę wiatrową.

Transformacja energetyczna Polski, bez morskiej energetyki wiatrowej nie uda się

Z uwagi na wyzwania związane z transformacją energetyczną, rozwój morskiej energetyki wiatrowej to dla Polski konieczność. Bez nich niemożliwe byłoby nawet marzenie o dojściu do tzw. zeroemisyjnej gospodarki, co jest celem Unii Europejskiej na najbliższe lata.

– Inwestycje offshore wind na Bałtyku są pod tym względem jednym z najefektywniejszych rozwiązań. To wydajna, zielona energia, która zaspokoi potrzeby milionów Polaków. Ale żeby takie projekty mogły powstawać, zgodnie z planem potrzebujemy polskich portów instalacyjnych, takich jak ten w Świnoujściu – mówi Robert Nowicki, prezes ORLEN Neptun

Polska ma szansę zostać liderem zmian. Inwestycja zajmie prawie 20 hektarów

Lądowa część terminala instalacyjnego, za którą odpowiada spółka ORLEN Neptun, powstaje w porcie w Świnoujściu, na terenie o powierzchni blisko 20 ha. Jego rolą będzie przeładunek, składowanie i montowanie kluczowych elementów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole. Terminal będzie w stanie przyjmować też nadbudówki morskich stacji transformatorowych, ważące nawet 24 000 ton. W ramach projektu powstanie również niezbędna infrastruktura, czyli nowe zabudowania warsztatowe i administracyjno-biurowe.

Inwestycja w Świnoujściu docelowo umożliwi instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie. Co ważne, położenie portu w głębi lądu gwarantuje optymalne warunki pogodowe w trakcie budowy i eksploatacji inwestycji.

Nabrzeża portowe będą musiały wytrzymać ogromne obciążenia

Nowe nabrzeża, za które odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujściu, będą charakteryzować się ponadstandardowymi, jak na warunki portowe, parametrami technicznymi, głównie w zakresie dopuszczalnych obciążeń użytkowych. Pozwoli to na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda.

– Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach około 250 metrów, umożliwi operowanie w Świnoujściu największym, dostępnym obecnie, ponad dwustumetrowym statkom typu heavy lift vessel, czyli takim, które służą do transportu elementów składowych wiatraków – mówi Robert Nowicki, prezes ORLEN Neptun.

Dodatkowo do terminala przybijać będą specjalistyczne statki typu jack-up, które są przeznaczone do instalacji turbin o mocy 15 MW i większych.

– To sprzęt, który jest w stanie podnieść kadłub ponad powierzchnię wody, opierając się na dnie za pomocą opuszczanych 130 metrowych „nóg” – mówi Robert Nowicki, prezes ORLEN Neptun.

Najpierw Baltic Power. Potem czas na realizację kolejnych planów

Zgodnie z założeniami terminal ORLEN Neptun posłuży w pierwszej kolejności do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, najbardziej zaawansowanego projektu w polskiej części Bałtyku. Później będzie on wykorzystywany do realizacji kolejnych inwestycji. I to nie tylko polskich.

Na Bałtyku wciąż brakuje infrastruktury portowej niezbędnej dla budowy farm wiatrowych. Terminal w Świnoujściu będzie dopiero drugim takim miejscem, poza portem Ronne (Dania) w tej części Europy, dlatego może być wykorzystywany przy realizacji inwestycji prowadzonych na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich.

Terminal zwiększy bezpieczeństwo Polski i zapewni nowe miejsca pracy

Zdaniem ekspertów budowa zarówno terminala instalacyjnego jak i morskich farm wiatrowych to nie tylko mocny impuls dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego, ale też spora szansa rozwojowa dla regionu. Dzięki inwestycji samorządy mogą liczyć na pieniądze z podatków, a lokalni specjaliści na zatrudnienie przy nowoczesnej, stabilnej inwestycji.

– Lokalizacja tego typu inwestycji jak terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych zawsze wiąże się z rozbudowaniem tzw. local content, czyli łańcucha dostaw na poziomie lokalnym. Jeśli taki mechanizm zostanie rozbudowany poprzez np. włączenie do niego nowych podmiotów, to będzie można liczyć na wzrost ofert pracy w regionie – komentuje ekonomista, dr Artur Bartoszewicz.

Jak wyjaśnia ekspert, tradycyjne podejście do analiz sektorowych wskazuje, że na każde miejsce pracy powstające w nowym sektorze pojawia się pięć kolejnych w sektorach powiązanych z podmiotem kreującym rozwój gospodarczy. Terminal instalacyjny w Świnoujściu stanie się z pewnością silnym mechanizmem rozwojowym, który da potencjał wzrostu, szczególnie w wymiarze lokalnym – dodaje.

Farma wiatrowa zaowocuje kolejnymi przedsięwzięciami

Choć pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu nowego terminala będzie Baltic Power, to na tym inwestycje się nie skończą. Co więcej, już teraz można liczyć na pojawienie się inwestycji towarzyszących, a także kolejnych związanych stricte z energetyką wiatrową. Do czasu zakończenia podstawowej inwestycji, czyli prawdopodobnie do 2026 r. może się jeszcze dużo wydarzyć.

– Zbudowanie terminala instalacyjnego w Świnoujściu już w pierwszym etapie prac da przestrzeń do rozwoju szeroko rozumianej infrastruktury, w tym dla systemów zasilania oraz dróg. Nawet jeśli główna inwestycja zajmie kilka lat, to dzięki rozbudowywanej infrastrukturze mają szanse pojawić się inne, towarzyszące jej – mówi dr Artur Bartoszewicz.

Warto podkreślić, że powstający terminal posłuży następnie do realizacji kolejnych projektów Grupy ORLEN. Chodzi o pięć morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Cztery z nich powstaną na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu. Piąta lokalizacja położona jest na Ławicy Słupskiej. Ten obszar graniczy z miejscem, gdzie powstaje farma Baltic Power. W sumie będzie to ok. 350 wiatraków, którą zasilą w czystą energię ok. 9,5 mln gospodarstw domowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Świnoujściu rusza budowa terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Co to oznacza dla tego regionu? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia