Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku w wyborach będziemy głosować inaczej

Mateusz KOŁODZIEJ [email protected]
Sejm zatwierdził nowy kodeks wyborczy, który zawiera osiem nowych przepisów.
Sejm zatwierdził nowy kodeks wyborczy, który zawiera osiem nowych przepisów.
Okręgi jednomandatowe, głosowanie korespondencyjne dla Polaków za granicą, a także pełnomocnik dla osób starszych i niepełnosprawnych. To najważniejsze zmiany w obowiązującym od poniedziałku nowym kodeksie wyborczym.

Nowy kodeks wyborczy zatwierdzony został przez sejm już 31 stycznia. Zasadnicze zmiany zaczęły obowiązywać jednak dopiero od 1 sierpnia. Niektóre dotychczasowe przepisy zostaną jedynie zmodyfikowane, w niektórych przypadkach wprowadzone zostaną natomiast zupełnie nowe rozwiązania. Jedną z takich zupełnie nowych i zarazem najważniejszych zmian są ordynacje wyborcze, które od poniedziałku straciły swoja dotychczasową moc. Chodzi o ordynacje wyborcze do Sejmu i Senatu, do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz do Parlamentu Europejskiego. W myśl nowych przepisów znika między innymi obowiązująca od 1990 roku ustawa o wyborze prezydenta. Zmianom ulegną także wybory do senatu, gdzie dotąd obowiązywały okręgi wielomandatowe, w których wybieraliśmy od dwóch, do czterech senatorów. W tym roku głosowanie odbędzie się już w 100 okręgach jednomandatowych, a każdy komitet wyborczy będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata na senatora w swoim okręgu. Także wyborca będzie mógł oddać głos na tylko jednego kandydata.

Zmiany dotyczą także bezpośrednio wyborców. I tak już w najbliższych wyborach parlamentarnych ułatwiony dostęp do wyborów będą miały osoby przebywające za granicą, które będą mogły oddać swój głos korespondencyjnie. Koniecznością jest jednak powiadomienie o zamiarze glosowania korespondencyjnego odpowiedniego konsula, który przygotuje dla wyborcy specjalny pakiet wyborczy, który po wypełnieniu, odeśle do kraju, do odpowiedniej komisji wyborczej. Dokumenty muszą do niej trafić nie później niż trzy dni przed wyborami.

Ułatwienia czekają też na osoby niepełnosprawne i te powyżej 75 roku życia, które będą mogły głosować za pomocą pełnomocnika. Istotne jest jednak to, że pełnomocnikiem może zostać jedynie osoba z tej samej gminy, co wyborca. Pełnomocnictwo do głosowania można natomiast przyjąć tylko od jednej osoby.

Zmiany nastąpią także w godzinach funkcjonowania lokali wyborczych. Od najbliższych wyborów, otwierane one będą o godzinie 7, a zamykane o 21. Dotąd swój głos można było oddać w godzinach 6-20.

Osiem nowych przepisów obowiązuje od 1 sierpnia w nowym kodeksie wyborczym. Do najważniejszych zaliczają się miedzy innymi nowe przepisy dotyczące okręgów jednomandatowych, ordynacji wyborczej, zasad glosowania przez osoby przebywające za granicą, a także starsze i niepełnosprawne. Zmianom ulegną też godziny trwania wyborów jednodniowych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia