Wakacje na raty czy pożyczka na wakacje?

Materiał powstał we współpracy z vivus.pl
Dla wielu Polaków brak oszczędności nie jest przeszkodą w organizacji wakacyjnego wypoczynku. Aby sfinansować wymarzony urlop, często sięgają po kredyt lub pożyczkę. Jak wybrać szyte na miarę finansowanie wakacji? Sprawdźmy.

Ceny wakacji 2023 - czy jest drożej?

Jak wynika z raportu zrealizowanego przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, wakacje all inclusive w 2023 roku będą średnio tysiąc złotych droższe niż przed rokiem, a za wakacyjny wypoczynek najwięcej zapłacą osoby, które będą planować urlop w szczycie sezonu – pomiędzy lipcem a sierpniem. Z tego powodu wielu Polaków skorzystało z opcji first minute, wykupując wczasy już w pierwszym kwartale roku. Inni czekają do ostatniej chwili licząc na cenowe okazje last minute.

Tanie kierunki wakacyjne 2023

Osoby, które chcą spędzić zagraniczne wakacje, jednocześnie nie wydając na nie fortuny, powinny zwrócić uwagę na mniej popularne kierunki oraz oferty podróży do Chorwacji, Czarnogóry i Bułgarii. To kraje, w których wakacje zdrożały minimalnie.

Wakacje mogą okazać się nieco tańsze także wtedy, gdy zamiast kupionej w biurze podróży wycieczki zorganizujesz urlop samodzielnie. Rezerwacja lotu, hotelu i kupno ubezpieczenia podróżnego na własną rękę są zdecydowanie łatwiejsze, niż można przypuszczać. A dużym bonusem samodzielności są oszczędności.

Pieniądze na wakacje — skąd je wziąć, gdy budżet się nie dopina?

Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować urlopu z bieżących środków finansowych, nie musisz rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. Alternatywą dla sfinansowania wyjazdu gotówką może być rozłożenie płatności na raty bądź sięgnięcie po zewnętrzne źródło finansowania w postaci pożyczki.

Wakacje na raty lub z odroczoną płatnością — na czym polegają?

Wakacje na raty to nic innego jak rozłożenie płatności za wakacyjny wyjazd na miesięczne raty. Działają one identycznie jak sprzedaż ratalna produktów i usług, czyli jak kredyt w banku.

Czy w każdym biurze podróży można kupić wakacje na raty?
Wakacje na raty oferuje zdecydowana większość polskich biur podróży. Jeśli zdecydujesz się rozłożyć płatność na raty, upewnij się jednak uprzednio, że wybrane przez ciebie biuro daje taką możliwość.

Czy w przypadku wakacji na raty sprawdzana jest zdolność kredytowa?
Sprzedaż ratalna to nic innego jak rodzaj kredytu bankowego. Decydując się na takie rozwiązanie, zawierasz więc umowę z bankiem. Zgodnie z prawem, przed wydaniem decyzji kredytowej ma on obowiązek weryfikacji twojej zdolności kredytowej.

Jaki jest koszt rat?
Koszt rat za wakacyjny wyjazd zależy od konkretnej oferty banku. Aby go zweryfikować, zwróć uwagę na wartość RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za kredyt. W przypadku spłaty wakacji w przeciągu 1-2 miesięcy może się okazać, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Zależy to jednak od konkretnej oferty biura podróży i współpracujących z nim partnerów finansowych.

Na jaki okres można rozłożyć raty za wakacje i jaka jest kwota maksymalna?
Biura podróży ofertują płatności odroczone – wtedy spłata następuje w ciągu 1-2 miesięcy i często nie są naliczane odsetki. Limity kwotowe wynoszą od 1000 z do nawet 10000 zł. Maksymalna kwota wakacji, którą można rozłożyć na raty może być wyższa niż 10000 zł. Podobnie jak w przypadku kredytu, wiele zależy tu od oferty konkretnego kredytodawcy. W przypadku maksymalnej kwoty finansowania, kluczowa jest zdolność kredytowa wnioskującego, czyli zdolność do terminowej spłaty rat. To właśnie przede wszystkim od niej zależy, ile pieniędzy pożyczy bank.

Pożyczka na wakacje w firmie pożyczkowej

Alternatywą dla rozłożenia płatności na raty i płatności odroczonych jest sięgnięcie po pożyczkę na wakacje w firmie pożyczkowej.

Ile można pożyczyć na wakacje w firmie pożyczkowej?
Pożyczka w firmie pożyczkowej może przybierać formę szybkiej pożyczki z terminem spłaty do kilkudziesięciu (zazwyczaj 30 lub 61) dni lub pożyczki ratalnej spłacanej w miesięcznych ratach. W przypadku szybkich pożyczek online z jednorazową spłatą, maksymalna kwota wynosi około kilka tysięcy złotych. Większe kwoty, nawet do kilkudziesięciu złotych, można pożyczyć korzystając z pożyczki ratalnej udzielanej przez firmę pożyczkową.

Czy firmy pożyczkowe sprawdzają BIK i zdolność kredytową?
Firmy pożyczkowe mają obowiązek oceny zdolności kredytowej wnioskującego oraz przekazywania do BIK-u informacji o zaciągniętych przez klientów zobowiązaniach. W przypadku pożyczek, których wartość wynosi co najmniej dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, niezbędne jest także dostarczenie pożyczkodawcy zaświadczenia potwierdzającego wartość dochodów (może to być np. zaświadczenie o wysokości i źródle dochodu wydane przez pracodawcę).

Ile czeka się na decyzję kredytową w firmie pozabankowej?

Dużą zaletą pożyczania pieniędzy w firmach pożyczkowych jest możliwość otrzymania ekspresowej decyzji kredytowej. W zależności od kwoty finansowania czas oczekiwania na decyzję wynosi od kilkunastu minut do kilku godzin.

W jakim czasie można spłacić pożyczkę wakacyjną zaciągniętą w firmie pożyczkowej?

Maksymalny okres spłaty szybkiej pożyczki pozabankowej w zależności od firmy wynosi 30, 61 dni. W przypadku pozabankowej pożyczki ratalnej może on wynosić nawet kilkadziesiąt miesięcy.

Wakacje na raty czy pozabankowa pożyczka wakacyjna — co wybrać?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. To, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze lub w ogóle dostępne, zależy bowiem przede wszystkim od konkretnych warunków finansowania, sytuacji finansowej pożyczającego oraz indywidualnych czynników. Ktoś może mieć niewystarczającą zdolność kredytową, ktoś inny nie korzysta z oferty biura podróży i nie może skorzystać oferowanych przez nie możliwości finansowania.

Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw każdej opcji, porównać koszty i realnie ocenić, jaka forma finansowania i spłaty okaże się najkorzystniejsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia