Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielki skok Michała Sołowowa! Kielczanin dokonał poprzez Synthos największej w historii Polski prywatnej inwestycji zagranicznej!

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Michał Sołowow dokonał właśnie największej inwestycji w historii Polski jeśli chodzi o prywatną firmę.
Michał Sołowow dokonał właśnie największej inwestycji w historii Polski jeśli chodzi o prywatną firmę.
Grupa Synthos, kontrolowana przez najbogatszego Polaka, kielczanina Michała Sołowowa światowy lider w produkcji kauczuków syntetycznych, sfinalizowała w środę 1 grudnia przejęcie od firmy Trinseo mające zakłady w niemieckim Schkopau. Łączna wartość transakcji to aż 460 milionów dolarów. To prawdopodobnie największa inwestycja zagraniczna prywatnej polskiej firmy w historii!

Wielka inwestycja Michała Sołowowa - przejecie przez Synthos firmy Trineso

Synthos pod wodzą Michała Sołowowa rozwija się niezwykle dynamicznie. Przed przyjęciem Trinseo w Schkopau w niemieckim regionie Saksonia-Anhal, w ostatnich latach przejął od grupy INEOS fabryki polistyrenu ekspandowanego, który służy do produkcji styropianu we Francji i Holandii oraz zakład w czeskich Kralupach. Na światowym rynku kauczuków syntetycznych ostatnią dużą akwizycją było właśnie nabycie przez Synthos, zakładu produkującego kauczuki w czeskich Kralupach.

Teraz ostatecznie sfinalizowano zakup Trinseo na który wcześniej zgodziła się Komisja Europejska. Informowaliśmy o tym na bieżąco Synthos, spółka należąca do kielczanina Michała Sołowowa największą w swej branży na świecie!

Michał Sołowow tak skomentował transakcję dla strony Synthosu:

- Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie. Ale co ważniejsze wraz z tą transakcją kupujemy najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie adresujące krytyczny trend ekologiczny czyli zmniejszanie emisji CO2. Portfolio do pełnego zastosowania w oponach do samochodów elektrycznych

- mówi Michał Sołowow.

Po przejęciu Trineso moce produkcyjne firmy Synthos w obszarze kauczuków syntetycznych wzrosną do ponad 800 tysięcy ton rocznie.

Jak informuje Synthos na swojej stronie: "Osiągnięte efekty synergii spowodują, że fabryka w Schkopau skorzysta zarówno operacyjnie jak i finansowo. Synthos oczekuje, że po przejęciu zakład będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 80 – 100 milionów Euro rocznie. Synthos spodziewa się synergii na poziomie powyżej 20 milionów Euro, wynikających ze wzrostu wolumenu sprzedaży, osiągniętemu dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów kauczuków, czy w końcu dzięki synergiom kosztowym. Transakcja idealnie wpisuje się w strategię Grupy Synthos, która zakłada ciągły rozwój oferty produktowej poprzez inwestycje w badania i rozwój. Zakład w Schkopau posiada doskonale rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe, co zwiększy możliwości grupy w tym obszarze. W ostatniej dekadzie Synthos wydawał w obszarze kauczuków rocznie średnio 7 milionów rocznie na badania i rozwój.

- Zakład w Schkopau umożliwi Synthosowi wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia (co oznacza mniejsze zużycie paliwa i emisję spalin), w tym oponach do samochodów elektrycznych – powiedział dla strony Synthosu Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Synthos Spółka Akcyjna.

Jak informuje Synthos - przejęcie zakładu w Niemczech stanowi największą część z zaplanowanych 1,2 miliarda dolarów wydatków inwestycyjnych Grupy Synthos do 2025 roku. Drugą największą inwestycją jest trwająca budowa bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu za prawie 120,5 milionów dolarów.

Przy okazji transakcji Synthos poinformował, że przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada między innymi całkowite odejście od węgla do 2028 roku i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28% do 2030 roku.

Synthos posiada sześć zakładów produkcyjnych w Polsce, Czechach, Francji, Holandii oraz Niemczech i zatrudnia ponad 3 660 pracowników. Michał Sołowow przejął kontrolę nad firmą w 2000 roku.

Kim jest Michał Sołowow?

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Jest najbogatszym Polakiem i największym przedsiębiorcą w historii regionu świętokrzyskiego. Wybrany przez Czytelników Echa Dnia - Człowiekiem 25-lecia. Obecnie kontroluje największą prywatną grupę przemysłową w środkowej Europie- CEE. Michał Sołowow jest największym polskim przemysłowcem i prywatnym inwestorem za granicą. W sektorze przemysłowym więcej inwestują tylko państwowe koncerny KGHM Polska Miedź i PKN Orlen.

Obok Grupy Synthos najważniejsze spółki grupy przemysłowej Michała Sołowowa to Barlinek – największy na świecie producent drewnianych podłóg, oraz Cersanit – trzeci największy europejski producent płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek.

Na całym świecie w skład grupy kapitałowej wchodzi 19 dużych fabryk w 8 krajach , a we wszystkich spółkach pracuje ponad 18 000 osób. Produkty grupy sprzedawane są do ponad 90 krajów na 6 kontynentach.

Początki jego biznesowej kariery to rok 1988. Wtedy wykorzystując oszczędności z pracy na Zachodzie, został współzałożycielem kieleckiej firmy budowlanej Mitex, która stała się jedną z większych firm budowlanych na rynku regionalnym po przemianach ustrojowych w Polsce. Mitex po wprowadzeniu na giełdę w 1999 roku został sprzedany w 2002 roku francuskiej grupie Eiffage. W 1993 roku Sołowow założył pierwszą w Polsce sieć supermarketów budowlanych Nomi, którą w 1999 sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher. W 1992 roku wprowadził na giełdą spółkę Echo Press, ówczesnego wydawcę "Echa Dnia". Z czasem działalność wydawnicza został przesunięta do innej spółki i sprzedana a spółka Echo Press rozwinęła się w Echo Investment, jednego z największych polskich developerów, a także właściciela wielu centrów handlowych. Echo Investment Sołowow sprzedał kilka lat temu.

Kiedyś był jednym z największych inwestorów giełdowych, obecnie firmy, które kontroluje: Synthos (branża chemiczna), Cersanit (produkcja ceramiki sanitarnej , takie marki jak Cersanit, Opoczno) i Barlinek (parkiety) nie są już na giełdzie. Jest też właścicielem sieci sklepów Komfort, Homla i Komfort Łazienki. Ma też firmę 3D Gence, zajmującą się drukarkami trójwymiarowymi, New Era Materials - produkcją materiałów kompozytowych. W większości miast polskich można zjeść posiłek w sieci restauracji North Fish, należących także do miliardera. Inwestuje także w branżę biotechnologiczną OncoArendi.

Do niedawna Sołowow był znanym kierowcą rajdowym: trzykrotnym wicemistrzem Europy (2008, 2009 i 2013), dwukrotnym wicemistrzem Polski (2006 i 2010), dwukrotnym II wicemistrzem Europy (2006 i 2010), dwukrotnym II wicemistrzem Polski (2004 i 2005). Kilka lat temu wycofał się w rajdów i dziś uprawia sport tylko dla zdrowia - uwielbia koszykówkę, tenis.

O zakładzie w Schkopau

Zakład Trinseo działa w Schkopau w regionie Saksonia-Anhal, leżącym w dawnych wschodnich Niemczech w regionie przemysłowym w pobliżu Magdeburga i Halle. Firma posiada szeroką gamę technologii i asortymentu kauczuku syntetycznego.

65% przychodów zakładu pochodzi ze sprzedażu kauczuku SSBR , który stosowany jest głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia (na przykład w samochodach elektrycznych). Niskie opory toczenia samochodu to nawet 0,25 litra paliwa mniej przy pokonanych 100 kilometrów (średnio kierowcy pokonują rocznie około 20 000 kilometrów co oznacza oszczędność 50 litrów). SSBR jest też stosowany w technicznych wyrobach gumowych (np. taśmy przenośnikowe, węże, uszczelki). Około 88% sprzedaży SSBR przypada na rynek opon. Kauczuki ESBR stanowią 35% przychodów niemieckiego zakładu. Są one wykorzystywane w szerokim zakresie w segmentach opon i technicznych wyrobów gumowych. ESBR zapewnia lepszą przyczepność bieżnika opon na mokrej nawierzchni i wytrzymałość wewnętrznej warstwy opon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki skok Michała Sołowowa! Kielczanin dokonał poprzez Synthos największej w historii Polski prywatnej inwestycji zagranicznej! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia