MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki zakład rolno-spożywczy w Jasienicy już gotowy. Będą miejsca pracy i lepszy zbyt

Redakcja
W Jasienicy, w gminie Łoniów w powiecie sandomierskim powstała już nowoczesna, olbrzymia  przechowalnia. Są tam komory chłodnicze, linie do sortowania i pakowania owoców.
W Jasienicy, w gminie Łoniów w powiecie sandomierskim powstała już nowoczesna, olbrzymia przechowalnia. Są tam komory chłodnicze, linie do sortowania i pakowania owoców. Archiwum
W Jasienicy w gminie Łosiów w powiecie sandomierskim powstaje jeden z największych w Polsce kompleksów zakładów rolno-spożywczych. Pierwszy zakład rozpocznie działalność już wiosną przyszłego roku.

Obiekt już stoi, zajmuje powierzchnię ponad ośmiu tysięcy metrów kwadratowych. Znajduje się tam chłodnia i sortownia owoców. W bazie będzie można przechować od 7 do 7,5 tysiąca ton owoców i warzyw. Nowoczesna linia do sortowania ma wydajność od 9 do 10 ton na godzinę. Zakład wyposażony jest również w nowoczesny system pakowania. Linie są zautomatyzowane.

Zakład zbudowała Grupa Producentów Owoców i Warzyw AG Food z siedzibą w Świniarach Starych. Tworzy ją 30 rolników, również z powiatu sandomierskiego, gospodarujących  łącznie na 160 hektarach. Inwestycja została zrealizowana przy udziale funduszy z Unii Europejskiej, grupa zdobyła dotację na budowę i wyposażenie hal.     
- Na razie przeprowadzany jest próbny rozruch. Zakład planujemy otworzyć w przyszłym roku, przed sezonem  - mówi  Piotr Trojanowicz, prezes AG Food.   
Niedawno obok przechowalni ruszyła budowa przetwórni owoców i warzyw. Jak informuje Piotr Trojanowicz, będzie ona produkować koncentraty. W ciągu doby będzie się tam przerabiać około 700-800 ton jabłek i innych owoców oraz warzyw. Tę inwestycję prowadzi powiązana personalnie z AG Food spółka Polkon. Jej władze liczą na to, że zakład ruszy również w przyszłym roku.     

W planach jest jeszcze utworzenie zamrażalni owoców i warzyw. Termin rozpoczęcia tej inwestycji na razie trudno jest określić.  

Wójt Łoniowa Szymon Kołacz  nie kryje satysfakcji. - Zakład będzie kupował owoce i warzywa od lokalnych producentów. Poprawi się zatem zdecydowanie zbyt. Ponadto uruchomienie przechowalni i przetwórni oznacza miejsca pracy w gminie – podkreśla Szymon Kołacz.        
W bazie logistycznej spółka planuje zatrudnić 45 – 50 osób, zaś w przetwórni do 70.
 

Źródło: (GOP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia