Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany w podatkach przesunięte. Krajowy System e-Faktur jest potrzebny, ale nie zostanie wprowadzony w 2024 roku

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Andrzej Domański od grudnia 2023 r. jest ministrem finansów.
Andrzej Domański od grudnia 2023 r. jest ministrem finansów. Adam Jankowski
Krajowy System e-Faktur nie będzie obowiązkowy dla firm od lipca tego roku ani w ogóle nie pojawi się w 2024 roku. Poinformował o tym minister finansów Andrzej Domański na piątkowej konferencji prasowej. Termin został przesunięty.

Spis treści

KSeF nie zostanie wprowadzony w 2024 roku. Dlaczego?

– Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest najważniejszym tematem, nad którym pracujemy od pierwszego dnia mojej obecności w Ministerstwie Finansów. Na mnie jako ministrze spoczywa odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Już wykryliśmy problemy, które – moim zdaniem – uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Problemy dotyczące kodu, funkcjonalności i wydajności systemu – powiedział na konferencji minister finansów Andrzej Domański.

Dodał, że nie można dopuścić do sytuacji, kiedy polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, kiedy stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. – Nie możemy dopuścić do bałaganu na miarę „Polskiego Ładu” – dodał.

Zapowiedział, że „jeszcze dzisiaj” zostanie ogłoszony przetarg na zewnętrzny audyt systemu, który „może wykaże kolejne potencjalne błędy”. Dodał, że zintensyfikowane zostaną konsultacje, aby „KSeF był wprowadzany w pełnym współdziałaniu ze środowiskiem przedsiębiorców”.

– Chciałbym podkreślić, że KSeF jest potrzeby gospodarce i że będzie wprowadzony. Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system podatkowy i dbać o polską gospodarkę. Ale wprowadzenie KSeF nie może zagrażać działalności gospodarczej – zaznaczył Domański.

Minister, pytany o datę wejścia w życie KSeF, powiedział, że zostanie ona przedstawiona po audycie systemu. – 1 lipca 2024 r. z całą pewnością nie. Ta data jest w mojej ocenie nie do utrzymania. Podobnie, jak cały 2024 r. (...) W tym roku obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie – powiedział.

– Chcę, aby obowiązkowy system był wdrożony tak szybko, jak możliwe, jednocześnie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jeśli ten drugi warunek nie zostanie spełniony, to obowiązkowego KSeF nie będzie w Polsce – dodał.

Zapewnił, że obecnie trwają prace nad narzędziami, które mają zapewnić szczelność systemu podatkowego po tym, jak wprowadzenie KSeF zostanie przesunięte. Stwierdził także, że „potencjalne uszczuplenia wpływów podatkowych nie są na tyle duże, żeby zagroziły budżetowi państwa”.

Krajowy System e-Faktur – co to jest?

Krajowy System e-Faktur pozwala wystawiać faktury elektroniczne. Od 2022 r. jest dobrowolny, natomiast od lipca 2024 r. miał być obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Dzięki temu przesyłanie faktur ma być szybsze. Prostsze będzie dokumentowanie transakcji, wystawianie, a także przetwarzanie i archiwizacja dokumentów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. Od 1 lipca 2024 r. ten obowiązek miał objąć duże firmy a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie zmiany w podatkach przesunięte. Krajowy System e-Faktur jest potrzebny, ale nie zostanie wprowadzony w 2024 roku - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia