Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieżowiec z drewna? Kielczanka Aleksandra Hajdenrajch doceniona w konkursie architektonicznym. Zobacz co stworzyła [WIZUALIZACJE]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Kielczanka Aleksandra Hajdenrajch, absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Świętokrzyskiej została doceniona w ogólnopolskim konkursie zdobyła drugiej miejsce za projekt ekologicznego wieżowca zbudowanego z drewna. Prezentuje go na zdjęciu.
Kielczanka Aleksandra Hajdenrajch, absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Świętokrzyskiej została doceniona w ogólnopolskim konkursie zdobyła drugiej miejsce za projekt ekologicznego wieżowca zbudowanego z drewna. Prezentuje go na zdjęciu. Politechnika Świętokrzyska
Kielczanka Aleksandra Hajdenrajch, absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Świętokrzyskiej została doceniona w ogólnopolskim konkursie Drewno w Architekturze. Młoda architektka zdobyła drugiej miejsce za projekt ekologicznego wieżowca zbudowanego z drewna. Promotorem pracy jest profesor Lucjan Kamionka.

- Pomysł na projekt budynku z drewna wziął się z moich zainteresowań drewnem jako materiału budowlanego. Ten temat pasjonuje mnie od dłuższego czasu. Z ogromnym zainteresowaniem zgłębiałam tajniki budynków z drewna klejonego krzyżowo, posiadającego bardzo dobrą wytrzymałość. W tej chwili na świecie powstają farmy drzewne, na których uprawia się, w zależności od klimatu, drzewa określonych gatunków z myślą o takich konstrukcjach. W Polsce także powstają już domy w tej technologii – mówi Aleksandra Hajdenrajch.

- Mój projekt o tylko wizja, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości wieżowce budowane z drewna zastąpiły betonowe konstrukcje, które dominują w przestrzeni miasta – mówi autorka nagrodzonego projektu.

Zobaczcie jej projekt w galerii zdjęć

Drewno jest bowiem surowcem, który nie tylko nie generuje szkodliwych emisji, ale potrafi je wchłaniać przez cały okres funkcjonowania budynku. - Jeżeli mielibyśmy porównywać budowle wykonywane w technologii stalowej a drewnianej, to wszystko przemawia za drewnem klejonym krzyżowo, ponieważ stal ma gorsze parametry, jeśli chodzi o giętkość. Porównywać je można z budowlami o konstrukcji betonowej, żelbetowej. Budownictwo w technologii drewna klejonego krzyżowo ograniczają jednak w tej chwili warunki techniczne, ponieważ w Polsce może powstać z drewna budowla o wysokości maksymalnej 12 metrów. W grę wchodzą przepisy przeciwpożarowe, ponieważ drewno uznawane jest za materiał palny, mimo że jego parametry odnośnie ogniochronności i ognioodporności są dużo lepsze niż na przykład betonu. Przeszkodą są również koszty, ponieważ budynki z drewna klejonego krzyżowo nie są obecnie popularnym rozwiązaniem oraz warunki techniczne, dotyczące przepisów przeciwpożarowych – mówi Aleksandra Hajdenrajch.

Za postawieniem na budowle drewniane przemawia ekologia. - Konstrukcje betonowe, żelbetowe powodują duże straty dla środowiska i stąd pomysł na to, żeby budować bardziej ekologicznie. Drewniane budynki pochłaniają dwutlenek węgla, czyli dla środowiska są obojętne lub wręcz mają działanie dobroczynne. Koncepcja powstała też z myślą o zieleni w mieście. Zaprojektowany wieżowiec ma około 40 metrów wysokości. W projekcie część naziemna zaprojektowana jest całkowicie z drewna, ale podziemne parkingi wykonane w konstrukcji betonowej – mówi architekt.

Zaprojektowana koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zwraca uwagę na wiele problemów związanych ze współczesnym kreowaniem przestrzeni w zgodzie z użytkownikami i naturą. Kluczowe w projekcie było zachowanie równowagi między środowiskiem naturalnym, a tkanką miejską co przekłada się także na relacje człowiek – otoczenie.

Konkurs, który organizuje Politechnika Białostocka, dotyczy dyplomowych projektów magisterskich, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego.

Prace oceniają wybitni twórcy i naukowcy, a także autorzy projektów – kreatywni młodzi architekci zafascynowani walorami drewna.

Głównym celem konkursu jest właśnie promowanie ich talentu oraz przedstawionych przez nich rozwiązań dotyczących zastosowania drewna w architekturze.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wieżowiec z drewna? Kielczanka Aleksandra Hajdenrajch doceniona w konkursie architektonicznym. Zobacz co stworzyła [WIZUALIZACJE] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia