Wnioski o unijne dopłaty będą mniej skomplikowane

Aleksandra Kos
Wnioski o dopłaty można składać od 15 marca do 15 maja.  Fot. archiwum
Wnioski o dopłaty można składać od 15 marca do 15 maja. Fot. archiwum
Wszystkie nowe formularze, dotyczące unijnych dopłat, powinny dotrzeć do rolników do 15 marca 2009 roku.

 

   Nowe druki wniosków, które dostaną do wypełnienia rolnicy ubiegający się o unijne dopłaty, będą mniej skomplikowane i łatwiejsze do wypełnienia. Po raz pierwszy znajdą się tam na przykład wypełnione już rubryki dotyczące działek rolnych.

 

   Rolnicy, którzy będą starać się o dopłaty w 2009 roku, dostaną od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nowe druki wniosków. W formularzu, poza danymi podmiotowymi i danymi o działkach ewidencyjnych, rolnicy znajdą także wypełnione już rubryki dotyczące działek rolnych.

   Wpisane już informacje, dotyczące zarówno działek ewidencyjnych, jak i rolnych, będą adekwatne do zatwierdzonej przez agencję deklaracji rolnika z 2008 roku, to znaczy ustalonej po wyjaśnieniu wszystkich błędów, o ile takie zaistniały.

Na rolniku będzie spoczywać obowiązek sprawdzenia, czy informacje zawarte we wniosku przesłanym przez agencję są zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli nie będą poprawne, należy przekreślić cały wiersz i wpisać poniżej prawidłowe dane działki. 

   **NIE WSZYSTKIM
   BĘDZIE ŁATWIEJ **

   Jednak nie do wszystkich rolników zostaną wysłane przez agencję wypełnione wnioski.

   - Nie otrzymają ich rolnicy, którzy w 2009 roku po raz pierwszy złożą wniosek o przyznanie płatności. Mogą ich nie otrzymać również rolnicy, którzy przejęli gospodarstwo rolne w 2008 roku oraz złożyli wniosek o przejęcie płatności za ten rok. Dla takich beneficjentów postępowanie administracyjne i wyjaśniające trwa dłużej i w momencie pobierania danych z bazy agencji ich sprawy o przyznanie płatności na rok 2008 mogą nie być jeszcze zweryfikowane i zatwierdzone - informuje Konrad Krasoń kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Kielc

 

   Osoby, które nie otrzymają od agencji wypełnionego wniosku, muszą udać się do biura powiatowego agencji, pobrać czysty formularz i wypełnić go w całości albo pobrać druk ze strony internetowej (www.arimr.gov.pl).

   - Wydruki nowych spersonalizowanych wniosków i załączników graficznych oraz ich wysyłka rozpocznie się w przyszłym tygodniu i będzie trwała do końca lutego 2009 roku - dodaje nasz rozmówca.

   **MOŻNA SKŁADAĆ OD 15 MARCA**

   Rolnicy natomiast mogą składać wnioski o dopłaty już od 15 marca do 15 maja. Istnieje także możliwość składania wniosków maksymalnie do 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do 9 czerwca. Jednak wtedy przyznana płatność zostanie pomniejszona o 1 procent za każdy dzień opóźnienia.

Do agencji co roku napływa dużo wniosków zawierających błędy, wynikające z niedokładnego przeczytania formularzu.

   - Cały czas częstym błędem jest niestaranne wypełnianie załączników graficznych, w szczególności nieprawidłowe wskazania granic działek rolnych, jak również niepodawanie przez rolnika wszystkich użytkowanych przez niego gruntów rolnych - wymienia Konrad Krasoń.

   Takie nieścisłości prowadzą później do konieczności wyjaśniania tego w biurach powiatowych agencji. Ponadto od 2008 roku niewskazanie wszystkich gruntów rolnych może spowodować zmniejszenie należnej zapłaty nawet do 3 procent.

Wszyscy, którzy będą mieć problemy z wypełnieniem wniosku, mogą zwrócić się o pomoc do ośrodków doradztwa rolniczego oraz do izb rolniczych. Pracownicy agencji mogą jedynie udzielić im informacji o sposobie wypełniania wszystkich formularzy.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie