Wypadek przy pracy

Redakcja
- Państwowa Inspekcja Pracy z urzędu bada każdy wypadek śmiertelny, zbiorowy i ciężki. Pracodawca musi o takich zdarzeniach powiadomić inspektorat, znajdujący się w miejscu wypadku- mówi Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy.
- Państwowa Inspekcja Pracy z urzędu bada każdy wypadek śmiertelny, zbiorowy i ciężki. Pracodawca musi o takich zdarzeniach powiadomić inspektorat, znajdujący się w miejscu wypadku- mówi Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy.
Udostępnij:
Także w pracy o nieszczęście nietrudno. Szczególnie wtedy, gdy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy jesteśmy na bakier. A już prawdziwe kłopoty możemy mieć naprawdę Kiedy nieszczęśliwe zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, a kiedy nie? Zapytaliśmy eksperta.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie spowodowane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć i które nastąpiło w związku z pracą, to znaczy podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy czy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem pracy.

 

Wszystko w rękach komisji

 

A co, jeśli wypadek zdarzy się podczas przerwy obiadowej poza miejscem pracy?

Przepisy prawa pracy tego nie precyzują. Ważne jest, czy mimo przerwy pracownik pozostawał w związku z pracą, czyli w kręgu spraw związanych z firmą. Jeśli wypadek nastąpił w trakcie przysługującej pracownikowi przerwy, która jest wliczana do czasu pracy, powinien być traktowany jako wypadek przy pracy. Bo korzystając z przysługującej mu przerwy obiadowej pracownik nadal pozostaje do dyspozycji pracodawcy. O tym jak zakwalifikować dane nieszczęśliwe zdarzenie decyduje jednak zespół powypadkowy, który szczegółowo bada okoliczności wypadku.

W skład takiego zespołu wchodzą pracownik służby BHP i społeczny inspektor pracy. Zastąpić ich może pracodawcy i pracownik przeszkolony w zakresie znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Przerwa na lunch czy własne sprawy?

 

- Każdy przypadek należy badać indywidualnie, aby sprawdzić, czy pracownik na przykład wpisał swoje wyjście w książkę wyjść i czy rzeczywiście w tym czasie odbywał należną mu przerwę, a nie na przykład załatwiał swoje prywatne sprawy. Sprawa jest oczywista, jeśli pracownik przebywa cały czas na terenie firmy, a posiłki spożywa w pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Na szczęście wypadków w czasie przerw obiadowych właściwie nie ma – mówi Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. - Jeśli jednak pracownik ulegnie wypadkowi w trakcie przerwy w pracy, którą przeznacza na cele prywatne, takie zdarzenie nie jest kwalifikowane jako wypadek w trakcie pracy – dodaje.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie