Nasza Loteria

Wypadek przy pracy

Redakcja
- Państwowa Inspekcja Pracy z urzędu bada każdy wypadek śmiertelny, zbiorowy i ciężki. Pracodawca musi o takich zdarzeniach powiadomić inspektorat, znajdujący się w miejscu wypadku- mówi Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy.
- Państwowa Inspekcja Pracy z urzędu bada każdy wypadek śmiertelny, zbiorowy i ciężki. Pracodawca musi o takich zdarzeniach powiadomić inspektorat, znajdujący się w miejscu wypadku- mówi Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy.
Także w pracy o nieszczęście nietrudno. Szczególnie wtedy, gdy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy jesteśmy na bakier. A już prawdziwe kłopoty możemy mieć naprawdę Kiedy nieszczęśliwe zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, a kiedy nie? Zapytaliśmy eksperta.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie spowodowane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć i które nastąpiło w związku z pracą, to znaczy podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy czy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem pracy.

 

Wszystko w rękach komisji

 

A co, jeśli wypadek zdarzy się podczas przerwy obiadowej poza miejscem pracy?

Przepisy prawa pracy tego nie precyzują. Ważne jest, czy mimo przerwy pracownik pozostawał w związku z pracą, czyli w kręgu spraw związanych z firmą. Jeśli wypadek nastąpił w trakcie przysługującej pracownikowi przerwy, która jest wliczana do czasu pracy, powinien być traktowany jako wypadek przy pracy. Bo korzystając z przysługującej mu przerwy obiadowej pracownik nadal pozostaje do dyspozycji pracodawcy. O tym jak zakwalifikować dane nieszczęśliwe zdarzenie decyduje jednak zespół powypadkowy, który szczegółowo bada okoliczności wypadku.

W skład takiego zespołu wchodzą pracownik służby BHP i społeczny inspektor pracy. Zastąpić ich może pracodawcy i pracownik przeszkolony w zakresie znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Przerwa na lunch czy własne sprawy?

 

- Każdy przypadek należy badać indywidualnie, aby sprawdzić, czy pracownik na przykład wpisał swoje wyjście w książkę wyjść i czy rzeczywiście w tym czasie odbywał należną mu przerwę, a nie na przykład załatwiał swoje prywatne sprawy. Sprawa jest oczywista, jeśli pracownik przebywa cały czas na terenie firmy, a posiłki spożywa w pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Na szczęście wypadków w czasie przerw obiadowych właściwie nie ma – mówi Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. - Jeśli jednak pracownik ulegnie wypadkowi w trakcie przerwy w pracy, którą przeznacza na cele prywatne, takie zdarzenie nie jest kwalifikowane jako wypadek w trakcie pracy – dodaje.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia