Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki na budowach. Dlaczego wciąż do nich dochodzi?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Pięć wypadków śmiertelnych, 12 ciężkich obrażeń ciała. Praca na budowach nadal jest niebezpieczna, a kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wciąż stwierdzają wiele nieprawidłowości przy organizacji i przestrzeganiu przepisów BHP w branży budowlanej.

I chociaż w ubiegłym roku w statystyce wypadków przy pracy ta branża spadła z pierwszego miejsca na czwarte, wciąż zdarzają się na budowach dramaty na skutek oszczędności i ludzkiej brawury.

W 2011 roku inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 16 wypadków przy pracy w zakładach branży budowlanej, co stanowi 38 procent wszystkich zbadanych w 2011 roku wypadków.

Przeczytaj też: Chińskie centra handlowe w Kielcach przeżywają oblężenie.

W wypadkach tych poszkodowanych zostało 21 osób, z których 5 osób poniosło śmierć (71 procent poszkodowanych ogółem w wypadkach śmiertelnych), zaś 12 osób doznało ciężkich obrażeń ciała (48 procent poszkodowanych ogółem w wypadkach ciężkich), a 4 osoby zostały lekko poszkodowane.

Wypadki zbiorowe stanowiły blisko 19 procent liczby zbadanych wypadków przy pracy w budownictwie. W wypadkach tych poszkodowanych zostało 8 osób (38 procent poszkodowanych w wypadach w budownictwie), w tym 1 ze skutkiem śmiertelnym, a 6 doznało ciężkich uszkodzeń ciała.

Dla porównania do 2010 roku inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 15 wypadków przy pracy w zakładach branży budowlanej, co stanowiło 36 procent ogółu wypadków zbadanych przez nich w tym okresie.

W wypadkach tych poszkodowanych zostało 15 osób, z których 7 osób poniosło śmierć (44 procent poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych), zaś 5 osób doznało ciężkich obrażeń ciała (33 procent poszkodowanych w wypadkach ciężkich), a 3 osoby zostały lekko poszkodowane. Nie zgłoszono wypadków zbiorowych

Przeczytaj też: W Starachowicach powstanie wielkie centrum handlowe.

Liczba zbadanych wypadków w budownictwie 2010 - 1,5 2011 - 16,  wzrost - 6,7 %

Poszkodowani w wypadkach w budownictwie 2010- 15, 2011 - 21,  wzrost - 40 %

Liczba wypadków zbiorowych w budownictwie 2011-  3

Poszkodowani w wypadkach zbiorowych  2011 -  8

Poszkodowani w wypadkach śmiertelnych 2010 - 7, 2011 - 5, spadek-  28,6 %Poszkodowani w wypadkach ciężkich 2010 - 5, 2011 - 12,  wzrost 140 %

Spośród analizowanych wypadków, zaistniałych w zakładach branży budowlanej w 2011 roku, 17 poszkodowanych (81 procent) zatrudnionych było w zakładach do 49 pracowników.

W ogólnej liczbie najwięcej poszkodowanych odnotowano w grupie wiekowej:

od 50 do 59 lat było 38 procent

od 19 do 29 lat - 24 procent

Prawie, co druga osoba poszkodowana w wypadkach zatrudniona była krócej niż rok.

Wśród przyczyn wypadków przy pracy należy wymienić: czynniki organizacyjne i ludzkie, a więc: brak nadzoru, niestosowanie środków ochrony indywidualnej oraz brawura i ryzykanctwo, tolerowanie przez nadzór odstępstw od przepisów i zasad bhp.

Główne przyczyny wypadków przy pracy to przyczyny organizacyjne (48 procent) oraz ludzkie (35,3 procent) a więc: brak nadzoru, niestosowanie środków ochrony indywidualnej oraz brawura i ryzykanctwo, tolerowanie przez nadzór odstępstw od przepisów i zasad bhp.

Przeczytaj też: Rośnie Becher Eleven w Kielcach. Kiedy koniec inwestycji?

Najwięcej ujawnionych nieprawidłowości dotyczyło:

- przygotowania pracowników do pracy, w tym: brak lub niewłaściwe przeprowadzenie stanowiskowych szkoleń pracowników w zakresie bhp, brak aktualnych badań lekarskich, brak uprawnień kwalifikacyjnych do obsługi maszyn i urządzeń, brak oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy;

- urządzeń i instalacji energetycznych, a w tym: prowadzenie eksploatacji urządzeń w sposób zagrażający bezpieczeństwu obsługi i otoczenia, brak pomiarów skuteczności ochron przeciwporażeniowych instalacji i urządzeń elektroenergetycznych;

- stanowisk, procesów pracy i procesów technologicznych, a w tym: brak lub niewłaściwe zabezpieczenie stanowisk pracy przy wykonywaniu prac na wysokości, niewłaściwe stosowanie znaków, barw i sygnałów bezpieczeństwa, nieprawidłowości przy organizowaniu prac szczególnie niebezpiecznych, a w tym brak lub niewłaściwe zabezpieczenie otwartych obiektów technologicznych: zbiorników, kanałów, osadników i otworów technologicznych;

- maszyn i urządzeń technicznych, a w tym: brak lub niewłaściwe opracowanie instrukcji bhp dotyczącej obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych, brak lub niewłaściwe urządzenia ochronne przy obrabiarkach do metali i drewna, brak lub niewłaściwe urządzenia ochronne przy rusztowaniach;

- stosowania środków ochrony indywidualnej, a w tym: używanie środków ochrony indywidualnej niespełniającej wymagań zasadniczych (chodzi o odzież ochronną, ochrony głowy oraz twarzy i oczu).

Przeczytaj też: Największa w Polsce wywrotka zadebiutuje w Targach Kielce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia